Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2015
Již desátý ročník připomínkové akce Jom-ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se konal ve čtvrtek 16. dubna od 14 hodin v sedmi městech České republiky.
Kdokoliv se mohl připojit přečtením několika jmen a stručných osudů mužů, žen a dětí, kteří byli během druhé světové války pronásledováni a zavražděni pouze kvůli svému židovskému nebo romskému původu.
Tématem ročníku byly Návraty a Nenávraty českých a moravských Židů a Romů po osvobození koncentračních táborů v roce 1945 a jejich vzpomínky na první poválečná léta.
Mottem akce je citát paní Eva Löwidtové - Erbenové: „Plakala jsem pro všechny, kteří se nedožili konce války, pro tátu a mámu, a proto, že jsem zůstala jen já. Neměla jsem pocit, že jsem zvítězila...“
Pro mnohé, kterým se podařilo přežít, skončilo období a naděje záhy po návratu domů... Nenacházeli své nejbližší, kteří se jim ztratili během holocaustu, často ani svůj domov a přátele. Své zázemí museli budovat z ničeho a často bez pomoci a vstřícnosti okolí. Důkazy otevřeného nepřátelství vůči navrátivším se Židům byly poválečné pogromy v polských Kielcích a v Krakově nebo na Slovensku. Z celkového počtu více než osmdesáti tisíc deportovaných českých a moravských Židů se osvobození dočkalo přibližně deset tisíc, z téměř sedmi tisíc českých a moravských Romů se vrátilo necelých šest set.
K akci byl také vyhlášen již III. ročník soutěže pro školy.
Místa konání akce:
BRNO - Moravské náměstí před Místodržitelským palácem
KOLÍN - Karlovo náměstí
KUTNÁ HORA - Palackého náměstí
LIBEREC - náměstí Dr. E. Beneše
OLOMOUC - Horní náměstí
PRAHA - náměstí Míru, Praha 2
SUŠICE - náměstí Svobody
Podrobný program sledujte také na facebookové stránce Jom ha-šoa.
Diskantová Žofie - narozena 28. prosince 1876 - Terezín. Izbica - Zavražděna.
Jirouš Vlastimil - narozen 11. února 1935 - Zemřel 1943 Lety u Písku.
Pro čtení jmen obětí holocaustu připravujeme seznamy židovských obětí, vycházející z Databáze obětí holocaustu, a romských obětí, které připravuje Muzeum romské kultury v Brně. Primárně se jedná o záznamy těch, kteří pocházeli z daného regionu, resp. z něj byli deportováni do nacistických ghett a koncentračních táborů, doplněné dalšími jmény a stručnými osudy včetně míst jejich věznění a úmrtí.
Pro zájemce připravíme osobní seznam podle Vašeho zadání. V případě zájmu o vlastní seznam prosím kontaktujte Anetu Plzákovou na database@terezinstudies.cz.
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.