Právě probíhá průzkum k antisemitismu na školách

Milí učitelé,

V souvislosti s probíhajícím projektem European Practitioners Network against Antisemitism Institut Terezínské iniciativy připravil informativní průzkum, v rámci kterého zjišťujeme jak se v uplynulém roce změnil vztah žáků, studentů, ale i učitelů k menšinám. Rádi bychom zjistili, jak se projevily v myšlení a chování vašich žáků významné geopolitické události, zejména vztah k Židům po 7. říjnu 2023 a následném Izraelsko-palestinském konfliktu. Zajímají nás však i další menšiny a změny v tom, jak je vnímají vaši žáci a studenti v porovnání s předchozím obdobím.

 

Protože se s žáky a studenty denně setkáváte, můžete si všimnout, jak se jejich postoje mění, nakolik jsou jejich postoje ovlivněny společenským děním a tím jakým způsobem média včetně sociálních sítí informují o dění doma i ve světě.  

Kromě zjištění, jaké předsudeční projevy jste mezi žáky a studenty zaznamenali nás zajímá, které aktivity podle vás pomáhají k respektu a toleranci a jestli některé vzdělávací aktivity považujete za rizikovější než jiné.  

Antisemitismem přitom rozumíme (zkráceně podle definice IHRA): 

 

Antisemitismus je takový způsob vnímání Židů, který lze vyjádřit jako nenávist vůči nim. Slovní a fyzické projevy antisemitismu mohou být zaměřeny proti židovským i nežidovským osobám nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity a náboženským zařízením.“ 

Podobné projevy mohou být namířeny také proti Státu Izrael. Antisemitský charakter mají, pokud je Stát Izrael napadán jako představitel židovské pospolitosti. Jiná kritika Státu Izrael podobně jako kritika jakéhokoli jiného státu není být považována za antisemitismus. 

Rétorika běžná pro antisemitismus obviňuje Židy ze spiknutí s cílem poškodit lidstvo a je často používána k obviňování Židů z aktuálních problémů. Antisemitismus se objevuje v mluveném slovu, v textech, vyobrazeních i v dalších aktivitách, přičemž využívá zlovolné stereotypy a údajně záporné charakteristické vlastnosti Židů. 

 

Dotazník se skládá ze čtyř částí 

1) Obecné anonymní informace o Vás 

2) Otázky ohledně vašich zkušeností s projevy antisemitismu, anticikanismu, rasismu a xenofobie 

3) Ptáme se na některé výroky, které jsme opakovaně zaznamenali na sociálních médiích, v diskusích k článkům, v tisku nebo televizi 

4) Ptáme se, jak se s předsudečným chováním vypořádáváte ve své pedagogické praxi. 

 

Vyplnění zaškrtávací části dotazníku Vám bude trvat méně než 10 minut. Textová část dotazníku není povinná, avšak uvítáme vaše odpovědi – pomůže nám to porozumět výsledkům. 

 

Výsledky budeme publikovat v prosinci 2024 a jejich prezentace bude součástí podzimního semináře, který proběhne 6. 12. – 8. 12. 2024

Dotazník proto prosím vyplňte co nejdříve, abychom mohli vaši odpověď zahrnout do výstupů.  

 

Prosím přepošlete dotazník svým kolegům. 

 

S jakýmikoliv dotazy se prosím obraťte na education@terezinstudies.cz nebo přímo na řešitelku projektu: dana.gabalova@terezinstudies.cz.

 

Projekt financovaný European Practitioners Network Against Antisemitism (EPNA).

EPNA logo

___

 

MemoGIS Praha: webová aplikace přibližuje, jak byli za války židé omezováni

animace_MG_02

 

 

Pokud si přejete dostávat novinky e-mailem, přihlaste se k jejich odběru na této adrese: institute@terezinstudies.cz (do předmětu uveďte "Chci dostávat novinky").

Doufáme, že se s Vámi budeme moci již brzy setkat osobně.

Knihovna i kancelář jsou pro zatím pro veřejnost uzavřeny. Pokud potřebujete vrátit knihy do knihovny, domluvte si prosím termín na: library@terezinstudies.cz.

Pokud máte dotazy, otázky, nebo byste si rádi zakoupili knihy z naší produkce, kontaktujte nás prosím prostřednictvím našeho e-mailu: institute@terezinstudies.cz.

Naši činnost můžete též podpořit pomocí portálu Darujme.cz nebo služby Givt.cz.

 

 

 

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?
18. 10. 2024

Včera měli naši kolegové Thomas a Laurenz příležitost setkat se s rakouskou velvyslankyní v Praze, Bettinou Kirnbauer, během setkání s novými rakouskými dobrovolníky, které se konalo na Rakouské ambasádě. Náš nový dobrovolník z organizace Gedenkdienst, Laurenz Neureiter, se k nám přidal již na začátku září a okamžitě se stal oblíbeným a produktivním členem našeho týmu.

16. 10. 2024

Tento týden Thomas a Laurenz navštívili Školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze-Nuslích a vedli workshop se studenty z tříd A-level. Pomocí aktivity „Obyčejný den“ ilustrovali dopady protižidovských zákonů a nařízení v době nacismu. Při skupinové práci měli účastníci možnost sestavit a analyzovat informace o skutečných poměrech s využitím originálních dokumentů.


Děkujeme za pozvání a živou diskusi se studenty.

9. 10. 2024

Jako institut, naše práce je založená na třech hlavních pilířích:

 

  • Institut zkoumá historii nacistické perzekuce v Českých zemích a Evropě.

 

  • Připomíná a dokumentuje její oběti.

 

  • Vzdělává proti projevům rasismu, antisemitismu, a xenofobie.

 

Vzdělávání je klíčovým nástrojem pro prevenci antisemitismu, rasismu, xenofobie, a dalších forem nenávisti, které vedly k tragédiím, jako byl holocaust. Podstatné elementy ve vzdělávání zahrnují:

9. 10. 2024

Minulou sobotu se v Ústí nad Labem uskutečnil networkingový workshop na téma nacistické nucené práce v sasko-českém pohraničí. Zúčastnili se ho zástupci různých organizací a institucí, které se tímto tématem zabývají z různých úhlů pohledu.