Jednotlivé ročníky Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa
Jom ha-šoa 2021
8. dubna proběhl další ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu ve virtuálním prostoru. Už 16 let se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, která nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.
Jom ha-šoa 2020
15. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa se uskuteční 21. dubna 2020. Záštitut nad akcí přijal velvyslanec státu Izrael v ČR J.E. Daniel Meron.
14. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa se uskutečnil 2. května 2019 ve 21 městech České republiky. V roce 2019 se k akci nově připojila města Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. Záštitu nad letošní akcí přijali velvyslanec státu Izrael v ČR J.E. Daniel Meron a ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.
V 16 městech a obcích České republiky se ve čtvrtek 12. dubna 2018 konal 13. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.
Ve 13 městech a obcích České republiky se v pondělí 24. dubna 2017 konal 12. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná, se letos ke čtení připojilo i Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy.
11. ročník se konal v 11 českých a moravských městech: v Praze, Blatné, Brně, Havlíčkově Brodě, Kolíně, Kutné Hoře, Liberci, Litni u Berouna, Olomouci, Plzni a Sušici a jeho tématem byla Pomoc lidem v nouzi.
Již podesáté v Praze a podruhé v dalších městech ČR - Brně, Kolíně, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci a Sušici. Letošním tématem při příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války byly Návraty a nenávraty.
Podeváté v Praze, poprvé v Brně, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci a Sušici s tématem Mít své místo! Žáci škol předválečného Československa a Protektorátu Čechy a Morava - Židé a Romové - oběti holocaustu.
Vzpomínková akce poosmé v Praze, tentokrát zaměřená na téma Aktivní odpor vůči bezpráví k příležitosti 70. výročí povstání vězňů varšavského ghetta.
Tématem sedmého ročníku vzpomínkové akce v Praze bylo 70. výročí zahájení hromadných transportů českých a moravských Židů do nacistických koncentračních táborů a ghett.
Připomínková akce Jom ha-šoa se už po šesté konala na pražských Vinohradech, a to 2. května.
Pátý ročník vzpomínkové akce Jom ha-šoa proběhl 11. dubna 2010 a doplňovala jej také výstava žákovských prací.
Letos počtvrté se četla jména obětí holocaustu v Praze 2, pietní akce tento rok připadla na 21. dubna.
Na náměstí Míru se již potřetí konala pietní akce s nepřetržitým tříhodinovým čtením jmen obětí holocaustu. Akce byla spojena se zveřejněním Databáze obětí v rámci vzdělávacího portálu holocaust.cz
Druhý ročník vzpomínkové akce - Dne vzpomínání na oběti holocaustu se konal 15. dubna v Praze na Vinohradech.
Připomínková akce Jom ha-šoa s nepřetržitým tříhodinovým předčítáním jmen obětí se letos poprvé konala na náměstí Míru v Praze 2.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)