Od dokumentů k příběhům, kurz Kompetencí pro demokratickou kulturu 2019 až 2021
V druhé polovině školního roku 2019/2020 měl začít plánovaný kurz kompetencí pro demokratickou kulturu Od dokumentů k příběhům. Kurz měl začít na jaře 2020, kdy ale nastoupila epidemie covid-19 a s ní spojené restrikce, omezení, uzavření škol a obecná nejistota, co bude dál.
Plánovaný začátek kurzu jsme přesunuli na první možnou dobu, takže jsme se s účastníky poprvé sešli až v samém závěru školního roku 2019/2020, tedy v červnu, a domluvili jsme se, že kurz zahájíme v následujícím školním roce, kdy jsem doufali v klidnější situaci.
Přes všechno posouvání začátku termínu kurzu, jsme i my museli přejít do onlinové podoby. První seminář kurzu proběhl dvakrát – nejprve s částí účastníků naživo, podruhé online pro ty, kdo se připojili až později. Komplikace s distanční výukou na školách bohužel způsobily to, že se nakonec do kurzu zapojilo pouze 7 pedagogických pracovníků.
Při přechodu na online jsme se museli vypořádat také s technickým zajištěním jednotlivých webinářů. Proběhla rešerše dostupným platforem pro online meetingy a nástrojů pro vzdálenou skupinovou práci. Nakonec jsme jako nejvhodnější meetingovu platformu vybrali aplikaci Zoom, která umí nejlépe pracovat s rozdělením do skupin, sdílením obrazovky, záznamem meetingu či případný streamem na jinou platformu. Pro jednotlivé aktivity v rámci jednotlivých webinářů jsme využili aplikace umožňující skupinovou práci - jamboard.com, padlet.com, google.documents.com, jež nám umožnili převést pracovní listy do elektronické podoby.
Po ukončení jarního lockdownu jsme plánovali kurz realizovat prezenčně, což jsme museli po nástupu do škol, kdy začal také narůstat počet nakažených a účastníci se začali z toho důvodu odhlašovat, změnit. Jednotlivé semináře jsme rozdělili do 4-6 hodinových bloků. Protože jsme paralelní seminář vedený lektory Petrem Sokolem a Romanem Anýžem museli právě kvůli covidu odsunut z jara 2019, umožnili jsme připojit se k semináři věnovanému historické paměti sedmi účastníkům právě z tohoto zrušeného semináře.
Při přípravě seminářů vznikl soubor historických dokumentů a příběhů, které po zpracování dostanou účastníci seminářů k dispozici a které slouží jako podklad nových lekcí pracujících s historickou a pamětí a možností využití historie při vedení k rozvoji kompetencí pro demokratickou kulturu. Na konec školního roku jsme plánovali realizovat exkurze na místo paměti, kvůli vytížení ve školách nás učitelé požádali o přeložení do dalšího školního roku.
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.