Mezinárodní seminář Art in Auschwitz - Umění v Osvětimi
Na podzim roku 2016 jsme se zapojili do vzdělávacího projektu, který se věnoval umění v koncentračním táboře Auschwitz. Když byl v roce 2015 Institut Terezínské iniciativy osloven vedoucí vzdělávacího oddělení Mezinárodního centra pro setkávání mládeže v Osvětimi (Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu / International Youth Meeting Centre in Oświęcim) se žádostí o spolupráci, byli jsme potěšeni zajímavou nabídkou a zároveň jsme měli obavy z neznámého. Výsledek však překonal všechna naše očekávání!
1. fáze: Úvodní seminář: vstupní seminář v rozsahu třech hodin se uskutečnil pro studenty Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy dne 17. října. Cílem bylo seznámit zájemce o seminář v Osvětimi s tématikou holocaustu a umění v mezních situacích, s důrazem na život a dílo Helgy Weissové-Hoškové a motivovat je k účasti na mezinárodním setkání. Úvodního semináře se zúčastnilo 10 studentů a studentek. Díky deníku Helgy, jež si psala v období 2. světové války a který byl vydán knižně, jsme si mohli povídat o konkrétních věcech, které studenty zajímaly s tím, že nám na mnoho nejasného bude moci na připravované besedě odpovědět sama paní Helga.
2. fáze: Beseda s paní Helgou Weissovou-Hoškovou: beseda s paní Helgou se konala 4. prosince v Jáchymce. Jelikož Helžin život a dílo byl jedním z ústředních motivů mezinárodního setkání mládeže v Osvětimi, získali čeští účastníci nepřenositelnou a neocenitelnou zkušenost, jelikož mohli s paní Helgou přímo debatovat. Potomci paní Helgy navíc studovali shodou okolností právě na Hudebním gymnáziu, což jistě přispělo k vytvoření příjemné atmosféry. Besedy se účastnili nejen studenti, kteří se přihlásili na mezinárodní seminář, ale také studenti ze třídy Lucie Hronové. Helga Hošková pohovořila o situacích, které znázorňují její dětské kresby, jež byly v rámci besedy promítány.
3. fáze: týdenní setkání studentů z České republiky, Německa a Polska
Týdenní seminář v Mezinárodním centru pro setkávání mládeže v Osvětimi začal v neděli 20. listopadu večer, kdy jsme se seznámili s ostatními účastníky - skupinami polských a německých studentů středních škol z Katowic a Stuttgartu. Společně jsme tvořili naše osobní profily a portréty a také strom očekávání a obav, které v nadcházejícím týdnu máme.
Druhý den, v pondělí 21. listopadu, jsme se zabývali naším vztahem k tématu holocaustu a druhé světové války - zda a v jaké podobě jsme se s ním setkali? A s jakými obrazy máme pojmy holocaust, válka apod. spojené?
Skrze zamyšlení a odpovědi na tyto otázky jsme postoupili k vlastnímu tématu semináře - umění v Osvětimi. V dílně, kterou vedla Jessica Hösel, jsme pracovali s různými příklady uměleckých děl, která vznikla v koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim - Auschwitz. Studenti pracovali ve smíšených skupinách, diskutovali o kresbách, malbách a jejich autorech a podmínkách, za kterých vznikly a nakonec vytvářeli vlastní výstavní panely.
Jedním z příkladů byly portréty romských vězňů Auschwitz-Birkenau, které na rozkaz Josefa Mengeleho vytvářela Dina Gottliebová Babbit, malířka, která prošla vězněním v Terezíně a v tzv. terezínském rodinném táboře v Auschwitz-Birkenau vymalovala vnitřní stěny baráku, ve kterém probíhala péče o děti, malbami disneyovských pohádkových postav.
Výsledky práce skupin vytvořily výstavu, která přibližovala různé druhy uměleckých výtvarných děl, která vznikla v koncentračním táboře - obrazů skutečnosti vytvářené tajně a ilegálně vězni na jedné straně, propagandistickými a lživými obrazy vytvořenými v dílně SS, obrazy vytvořenými vězni - pracovníky umělecké díly, i obrazy, které měli za cíl potěšit někoho blízkého, spoluvězně a pod.
V úterý 22. listopadu jsme se poprvé podívali na autentická místa památníku Auschwitz - navštívili jsme základní expozice hlavního tábora Auschwitz I.
Druhou část dne tvořila prezentace projektu skupiny studentů z Prahy o krutých osudech Helgy Weisové-Hoškové. V úvodu seznámili kolegy z Německa a Polska se svou školou a Prahou…
Studenti zpracovali příběh paní Hoškové na základě četby knihy Helga Weissová: Deník 1938–1945, studia dalších doporučených pramenů a zejména osobního setkání s paní Hoškovou v Praze.
Třetí den semináře byl věnován prohlídce tábora Auschwitz-Birkenau. V něm jsme společně s průvodkyní Katarinou Rudnickou sledovali osudy zejména českých Židů a Romů, zaměřili jsme se na téma Terezínského rodinného tábora a prošli celou dlouhou a krutou cestu vězňů tohoto obrovského místa ponížení a násilí, zároveň lidské síly a vůle k zachování důstojnosti a lidskosti.
Odpoledne jsme absolvovali přednášku Olgy Danek z nadace MIFGASH, která se zaměřila na obrazy druhé světové války a holocaustu v různých médiích - filmu, komixu i reklamě.
Ve večerním setkání bylo velice těžké, zároveň velmi prospěšné, věnovat dostatečný čas reflexi, možnosti sdílet své dojmy a pocity z návštěvy areálu tábora. Velmi zajímavé bylo vnímat podobné a zároveň velmi různé pocity mladých lidí ze tří států, ve kterých se příběh druhé světové války vypráví z jiných pohledů.
Ve čtvrtek jsme se vrátili do hlavního tábora Auschwitz I., abychom zde navštívili expozici uměleckých děl. Viděli jsme mnohá díla, se kterými jsme pracovali během úterní dílny, v originále a diskutovali jsme o podmínkách jejich vzniku i významu a také o tom, jak na nás osobně působí.
I zde byl pro nás připraven interaktivní program, při kterém jsme opět ve skupinách zpracovávali “příběhy” uměleckých děl a jejich autorů.
Odpoledne jsme se vydali na prohlídku města Osvětim...
a návštěvu expozice Židovské muzea v Osvětimi, kde jsme dostali příležitost ukázat své hudební umění.
Poslední den jsme strávili celodenní prohlídkou města Krakow. Během prohlídky židovského města v Krakově jsme se kromě cesty kolem staré synagogy také podívali do Komunitního centra židovské obce v Krakově (Jewish Community Center of Krakow).
Po rozchodu se část naší výpravy vydala za předvánočními nákupy a část za potravou duchovní…
Na závěr týdenního setkání jsme vytvářeli plakáty se našimi pocity a vjemy z celého týdne. Při prezentaci polské skupiny o polských tradicích jsme se také naučili tradiční polský tanec.
Celý týden byl pro všechny velkým zážitkem!
Děkujeme Mezinárodnímu domu setkávání mládeže v Osvětimi za pozvání a těšíme se na další spolupráci!
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.