Česko-německé setkání mládeže ve Flossenbürgu
25. a 26. září 2015
Památník Flossenbürg
Nadnárodní místa paměti nacistické nucené práce ve střední Evropě
Druhé českoněmecké setkání mládeže se konalo v německém Flossenbürgu, kdy byl hostitelem obou akcí Památník Flossenbürg. Během setkání, které proběhlo od 25. do 26. září 2015, se celkem 54 účastníků - 28 z Německa a 26 z České republiky, seznámilo nejen s prostorem bývalého koncentračního tábora ve Flossenbürgu, ale navštívilo také český Holýšov, tedy jedno z míst, kde se nacházel pobočný pracovní tábor kmenového tábora Flossenbürg. Účastníci absolvovali opět řadu interaktivních dílen a prohlídku autentických míst, kde se připomíná nacistická nucená práce.
Flossenbürg nebyl vybrán náhodně: koncentrační a pracovní tábor stojící v blízkosti hranic tvořil za druhé světové války důležité místo nacistické nucené práce a řada jeho pobočných táborů se nacházela v oblasti Sudet i v Protektorátu Čechy a Morava. K takovýmto místům patřil i Holýšov.
Program setkání připravili pracovníci Institutu Terezínské iniciativy – historik Alfons Adam a lektoři Peter Sokol a Marie Zahradníková, ve spolupráci s Franziskou Schleupner ze vzdělávacího oddělení Památníku Flossenbürg. Během prvního dne setkání absolvovali účastníci vzdělávací modul „Obrazy nacionálního socialismu“ a komentovanou prohlídku památníku a přilehlého kamenolomu, druhý den workshop spojený s promítáním filmu „My jsme přežili… ostatní zůstali“ a prohlídkou expozice památníku, poté následovala exkurze v Holýšově, kde účastníky přivítal starosta obce Jan Mendřec, a poté je zde provedl Alfons Adam a místní historik Jan Valeš. Účastníkům bylo umožněno podívat se do prostor bývalé muniční továrny, kde za druhé světové války nuceně pracovali váleční zajatci, nasazení civilisté z celé okupované Evropy i vězni pobočného koncentračního tábora, a prohlédli si také část nově vytvořené naučné stezky po místech spojených s nucenou prací.
Další fotografie ve fotogalerii
Ohlasy účastníků:
- Je zajímavé, že všude kolem sebe slýchám, že naše škola už je těmito věcmi zocelená a tudíž nenese emocionální následky… Vůbec to není pravda.
- Které bloky vás nejvíce zaujaly a proč? – Projití tábora Flossenbürg – každý koncentrační tábor je jiný, ale mají něco společného.
- Seminář mi naprosto otevřel oči – pojem nucená práci jsem si spojoval s totálním nasazením. Ale…
- Prosím, pokračujte dále v této činnosti. Historii bychom si měli stále připomínat, a to hlavně mladí lidé…
Účastníci dále vyzdvihovali působivost autentických míst, jak památníku Flossenbürg a kamenolomu, tak bývalé muniční továrny v Holýšově.
Akce byla realizována v rámci projektu podpořeného z programu Evropa pro občany a ve spolupráci s Památníkem Flossenbürg.
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.