Dikh he na bister 2018

29. července - 4. srpna
Polsko

 

Letos na přelomu července a srpna se konala pětidenní akce s názvem „Dikh he na bister“ v českém překladu „Koukni a nezapomeň“ v Krakově. Ze všech koutů Evropy, ale i ze Severní Ameriky se sjelo více než 250 lidí, aby si připomněli památku obětí vyhlazení Cikánského rodinného tábora v Auschwitz - Birkenau 2. srpna 1944.

Z České republiky se zúčastnila skupina 7 lidí ve věku od 16 do 34 let, studenti středních a vysokých škol a zaměstnanci Institutu Terezínské iniciativy a Muzea romské kultury v Brně. Institut Terezínské iniciativy zorganizoval celý výjezd české skupiny v komunikaci s hlavními organizátory z Ternype a Zentralrat Deutscher Roma und Sinti.

 

DHNB2018_AG_01 


Celých pět dní bylo zaměřeno na neformální vzdělávání ohledně historie Romů a Sinti, holocaustu, diskriminace a jejímu předcházení. Tři dny probíhaly na Jagellonské univerzitě v Krakově a dva dny v koncentračních a vyhlazovacích táborech Auschwitz a Auschwitz - Birkenau. Absolvovali jsme celodenní prohlídku obou táborů s průvodcem, prošli jsme ruiny Cikánského rodinného tábora a stálou expozici v baráku 13, kde jsme si připomněli historii Romů a Sinti během druhé světové války; od cikánských koncentračních a pracovních táborů na Nacisty ovládaném území Evropy, přes hromadné střílení Romů a Sinti až po deportaci do Auschwitz - Birkenau či jiného vyhlazovacího tábora.

 

DHNB2018_TS_02


Právě v Auschwitz - Birkenau proběhla 16. květa 1944 vzpoura vězňů tzv. Cikánského rodinného tábora, protože se dozvěděli, že mají být odvedeni do plynových komor a zavražděni, aby se uvolnilo místo pro transporty Židů z Maďarska. Vzpoura proběhla úspěšně a lidé zůstali v dřevěných barácích většinou bez újmy a necháni napospas osudu až do 2. srpna 1944. Část práceschopných vězňů byla deportována do dalších táborů, nemohoucí, staří, ženy a děti byli odsouzeni k likvidaci. Během jedné noci zahynulo okolo 3000 Romů a Sinti, a proto se tento den připomíná jako Mezinárodní den romského holocaustu.

 

DHNB2018_AB_054

 DHNB2018_AB_057

Vzpomínková ceremonie se konala 2. srpna v místech bývalého tzv. Cikánského rodinného tábora, kde byl v 70. letech postaven pomník Romům a Sinti zavražděných během holocaustu. Celá událost se sestávala především z proslovů prezidenta Romské asociace v Polsku Romana Kwiatkowskiho, polské vicepremiérky Beaty Szydlo, komisařky pro lidská práva Rady Evropy Dunjy Mijatovič a Rity Prigmore; Rita Prigmore byla jako malé dítě podrobena se svým dvojčetem lékařským experimentům doktora Heydeho ve Würzburgu, její dvojče Rolanda bohužel pokus o změnu barvy oční duhovky nepřežila. Po proslovech všichni řečníci položili věnce k pomníku, po nich zástupci většiny zemí, odkud byli Romové a Sinti do Auschwitz - Birkenau deportováni, nechyběli však zástupci i z jiných ambasád či zástupci Izraele. V neposlední řadě položily svoje věnce i české organizace – Muzeum romské kultury a Institut Terezínské iniciativy. Každý z účastníků Dikh he na bister položil před památník jednu červenou růži jako symbol úcty.

 

DHNB2018_TS_01


Akce Dikh he na bister se bude konat i v roce 2019, kdy bude 75. výročí jak vzpoury, tak likvidace tzv. Cikánského rodinného tábora. Kdo nemá více než 30 let a má zájem se dozvědět o dalších podrobnostech této cesty, může se už teď hlásit mailem na institute@terezinstudies.cz. Jakmile budeme mít bližší informace, informujeme zájemce o možnosti přihlásit se na akci Dik he na bister 2019.

 

DHNB2018_AB_085

Další informace o Dikh he na bister se najde (v angličtině) na 2august.eu.

 

DHNB2018


 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.

8. 3. 2025

V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.

4. 3. 2025

Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.

Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.

27. 2. 2025

Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.

Sbírka probíhá na Doniu.

27. 2. 2025

Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.