Mezinárodní seminář pro učitele a pro mládež – výročí 26. října: likvidace Romů a Sinti ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940

25. až 28. října 2021
Belzec, Majdanek, Lublin

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

U příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných v Belzecu roku 1940, v době existence pracovního tábora pro Židy, Romy a Sinti, se ve dnech 25. až 28. října 2021 konal v Belzeci, Majdanku a Lublinu mezinárodní seminář pro učitele a studenty. Zúčastnilo se jej více než 50 účastníků z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

 

fht_belzec_01

Kromě návštěvy a prohlídky vyhlazovacího tábora Belzec a koncentračního tábora Majdanek se 26. října 2021 za přítomnosti ředitele muzea a památníku v Belzecu (Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu) konal pietní akt za Romy a Sinti zavražděné v Belzecu u památníku vybudovaného roku 2012. 

 

fht_belzec_03

Workshopy se zaměřily také na holocaust Romů a Sintů. Skupina žáků se mimo jiné zabývala historií a kulturou romského etnika a v malých skupinkách diskutovala o tom, jak se postavit nenávisti a jaké předpoklady musí mít společná budoucnost, aby se společnost znovu nevydala cestou nenávisti vedoucí k vyhlazování. Jednotlivé skupiny představily různé návrhy řešení, jak by mohla vypadat budoucnost bez nenávisti a předsudků.

 

fht_belzec_02

Skupině učitelů a vzdělavatelů představila dr. Małgorzata Kołaczek z fakulty Mezinárodních a politických studií Jagellonské univerzity v Krakowě, jak je diskriminace a marginalizace Romů vnímána jimi samotnými, hovořila o historii „romofobie“, tj. negativního vnímání Romů ve společnosti, o fungování předsudků i o tom, kdy začal proces o uznání holocaustu Romů, stejně jakodlouhodobý proces jejich odškodnění.

 

fht_belzec_05

 

Seminář uspořádal Institut Terezínské iniciativy a Fundacja w Stronę Dialogu za podpory Centropa Budepast a Nadácie Milana Šimečku.

 

Online publikace ke stažení (pdf)

 


Partneři projektu:
Fundacja w Stronę Dialogu, Nadácia Milana Šimečku, Centropa Budapest

 

  w_strone_dialogu MNS-logo Centropa_all


The project is co-financed by the Europe for Citizens Programme (EU) and by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad International Fund grants. The Fund's mission is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

eacea_2015_00550000_cs_web      visegrad_fund_logo_blue_800px-1

 

 

 

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

7. 11. 2024

Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.  

Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.  

25. 10. 2024

Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?