První mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci

21. a 22. listopadu 2014
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

V pátek 21. a v sobotu 22. listopadu 2014 se v Jáchymce konal první mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Byl zaměřen na témata lidských práv – vytváření předsudků, stereotypizace menšin, projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu.

 

Programu se zúčastnili členové projektového týmu – pracovníci ITI – a také další pracovníci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, Multikulturního centra Praha, Živé paměti, ředitelka školu v Přerově, kteří jsou členy pracovní sítě Možnosti a výzvy vzdělávání O/A menšin.

 

Pátečním programem nás provázel Barry van Driel, generální tajemník Mezinárodní asociace pro interkulturní vzdělávání a Mezinárodní ředitel pro vzdělávání učitelů a rozvoj studijních programů v Anne Frank House Amsterdam. Všechny účastníky semináře si během krátké doby získal svým pozivitním přístupem a charismatickým vystupováním. Věnovali jsme se konkrétním příkladům z praxe a ve společné diskuzi hledali funkční mechanismy reakcí na jakékoliv předsudečné jednání a projevy.

workshop - Barry van Driel

 

Sobotní dopoledne patřilo mediálnímu odborníkovi Radimu Wolákovi z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Seznámil nás se současnou podobou mediální výchovy ve školách a na konkrétních příkladech nám ukázal, jaký vliv mohou mít média na utváření veřejného povědomí, včetně vnímání menšin.

Radim Wolák

 

Odpoledne jsme se setkali s Peterem Gabaľem, publicistou a odborníkem na extremismus, u tématu úlohy médií ve stereotypizaci menšin, včetně vývoje v posledních 25 letech.

 Peter Gabaľ

Všechny semináře pro nás byly velice podnětné a rádi na ně v budoucnu navážeme dalšími podobnými aktivitami, které tvoří velmi cennou informační základnu pro naši práci v oblasti vzdělávání.

 

Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení zde.

 

Další fotografie ve fotogalerii

 

 

Z ohlasů účastníků:

 

Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?

  • Líbí se mi propojení teorie a praxe; konkrétní tipy a inspirace, kam se příště podívat :-)
  • Jelikož jsem se účastnil jen prvního dne, mohu posoudit jen ten. Líbily se mi hlavně praktické rady v konkrétních situacích. Oceňoval jsem také vřelost a profesionalitu lektora, která procházela celým dnem.

 

Napište nám prosím co byste v programu změnili, přidali, vylepšili?

  • Program by bylo možno směřovat ještě více do oblasti praxe: jak konkrétně reagovat na takové a takové projevy rasismu, xenofobie, jak konkrétně se bavit s lidmi, kteří takovéto ideologie šíří atd. Uvědomuji si ale, že to i v tomto semináři obsaženo bylo. Osobně bych ocenil, kdyby se tomu věnovalo ještě trochu více času.
  • Myslím, že by program zasloužil být několikadenní a ve vícero osobách/lektorech - téma by se dalo pojmout z různých stran a zároveň by byl prostor pro potřeby účastníků/účastnic. To je ale spíše detail, workshop mi "sednul" a načerpala jsem hodně inspirace!

 

Z uvedených ohlasů vyplývá, že je potřeba v podobných vzdělávacích aktivitách pokračovat i v dalším období.

 

 

Projekt finančně podporují:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

 

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

 

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“