První mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci

21. a 22. listopadu 2014
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

V pátek 21. a v sobotu 22. listopadu 2014 se v Jáchymce konal první mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Byl zaměřen na témata lidských práv – vytváření předsudků, stereotypizace menšin, projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu.

 

Programu se zúčastnili členové projektového týmu – pracovníci ITI – a také další pracovníci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, Multikulturního centra Praha, Živé paměti, ředitelka školu v Přerově, kteří jsou členy pracovní sítě Možnosti a výzvy vzdělávání O/A menšin.

 

Pátečním programem nás provázel Barry van Driel, generální tajemník Mezinárodní asociace pro interkulturní vzdělávání a Mezinárodní ředitel pro vzdělávání učitelů a rozvoj studijních programů v Anne Frank House Amsterdam. Všechny účastníky semináře si během krátké doby získal svým pozivitním přístupem a charismatickým vystupováním. Věnovali jsme se konkrétním příkladům z praxe a ve společné diskuzi hledali funkční mechanismy reakcí na jakékoliv předsudečné jednání a projevy.

workshop - Barry van Driel

 

Sobotní dopoledne patřilo mediálnímu odborníkovi Radimu Wolákovi z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Seznámil nás se současnou podobou mediální výchovy ve školách a na konkrétních příkladech nám ukázal, jaký vliv mohou mít média na utváření veřejného povědomí, včetně vnímání menšin.

Radim Wolák

 

Odpoledne jsme se setkali s Peterem Gabaľem, publicistou a odborníkem na extremismus, u tématu úlohy médií ve stereotypizaci menšin, včetně vývoje v posledních 25 letech.

 Peter Gabaľ

Všechny semináře pro nás byly velice podnětné a rádi na ně v budoucnu navážeme dalšími podobnými aktivitami, které tvoří velmi cennou informační základnu pro naši práci v oblasti vzdělávání.

 

Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení zde.

 

Další fotografie ve fotogalerii

 

 

Z ohlasů účastníků:

 

Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?

  • Líbí se mi propojení teorie a praxe; konkrétní tipy a inspirace, kam se příště podívat :-)
  • Jelikož jsem se účastnil jen prvního dne, mohu posoudit jen ten. Líbily se mi hlavně praktické rady v konkrétních situacích. Oceňoval jsem také vřelost a profesionalitu lektora, která procházela celým dnem.

 

Napište nám prosím co byste v programu změnili, přidali, vylepšili?

  • Program by bylo možno směřovat ještě více do oblasti praxe: jak konkrétně reagovat na takové a takové projevy rasismu, xenofobie, jak konkrétně se bavit s lidmi, kteří takovéto ideologie šíří atd. Uvědomuji si ale, že to i v tomto semináři obsaženo bylo. Osobně bych ocenil, kdyby se tomu věnovalo ještě trochu více času.
  • Myslím, že by program zasloužil být několikadenní a ve vícero osobách/lektorech - téma by se dalo pojmout z různých stran a zároveň by byl prostor pro potřeby účastníků/účastnic. To je ale spíše detail, workshop mi "sednul" a načerpala jsem hodně inspirace!

 

Z uvedených ohlasů vyplývá, že je potřeba v podobných vzdělávacích aktivitách pokračovat i v dalším období.

 

 

Projekt finančně podporují:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

 

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

 

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

7. 11. 2024

Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.  

Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.  

25. 10. 2024

Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?