Výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání

3. - 5. června 2022, Praha


Let me be myself: finding ways of constructive dialogue in polarizing societies

Poté, co jsme kvůli covidu museli zrušit plánovaný seminář v Amsterdamu, proběhl výcvik lektorů, který již mají zkušenost s vrstevnickým vzděláváním a prací s výstavou „Nechte mě být jaká jsem“ v červnu v Praze. Účastnili se mladí lektoři zapojení do aktivit Institutu Terezínské iniciativy a jeho partnerů - Anne Frank House v Amsterdamu, Anne Frank Zentrum v Berlíně a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě.

polsoc_prague_01

Způsoby vytváření dialogu ve skupinách s antagonistickými názory prostřednictvím metody Deep Democracy / Demokracie do hloubky nás provedl lektor Cihan Tekely z Amsterdamu.

Metodu Demokracie do hloubky vyvinula Myrna Lewisová v polovině 90. let v Jihoafrické republice po skončení apartheidu. Smyslem této metody je usnadnit společnou diskusi v polarizované společnosti. Nabízí různé přístupy k diskusi a umožňují zviditelnění všech existujících názorů, včetně těch extrémních. Během výcviku si účastníci vyzkoušeli různé způsoby diskuse, analýzy problémů a hledaní společných závěrů a cílů. Mimo jiné pracovali s tématy, která sami přinesli: zkušenosti s rasismem, sexismem, homofobií a diskriminací všeho druhu.

„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu. To nám ukázalo, že existuje mnohem víc než jen černobílá diskuse.“

polsoc_prague_02

 

Ze zpětných vazeb:

„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu.“

"Mnoho věcí není černobílých, ne každá metoda je užitečná pro všechno, je v pořádku mít osobní hranice a pochybnosti."

Nemohu odmítat lidi s velmi odlišnými názory. Musím se jich zeptat, odkud jsou, a snažit se je pochopit.“

Na každém názoru záleží a každý názor v společnosti potřebujeme slyšet. Jinak na společnosti nemůžeme nic změnit.“

 

Partneři projektu:

MNS-logo Anne-Frank-logo anne-frank-zentrum-logo_4c


Projekt je realizován za podpory:

eacea_2015_00550000_cs_web

 

8. 8. 2024

Pozvánka pro novináře:

Institut Terezínské iniciativy pořádá za účasti Ústeckého kraje tiskový brífink na téma:

„Obnova kasáren J. Žižky z Trocnova v Terezíně a jejich další využití“.

Informace poskytnou hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus, radní pro investice Ústeckého kraje Tomáš Rieger.

Brífink se uskuteční ve středu 14. srpna od 9.30 hodin v 7. patře krajského úřadu v zasedací místnosti 740.

7. 8. 2024

Ve dnech 24.-30. července 2024 měli členové naší sítě Anne Frank Youth Network (AFYN) příležitost zúčastnit se Mezinárodního fóra mládeže AFYN (Re)Act v Amsterdamu a Arnheimu v Nizozemsku. Na této akci pořádané organizací Anne Frank Stichting se sešli mladí lidé z celého světa, aby se zapojili do smysluplných workshopů a debat.

24. 7. 2024

Tuto středu Thomas a naše dobrovolnice Lena přijali pozvání Bejt Terezín a Memosu na závěrečnou akci projektu „Z Prahy do Prahy - Po stopách Maxe Livniho v Česku, Polsku a Německu“. Během dvoutýdenní cesty se skupina, zahrnující účastníky z Izraele a Německa, vydala po stopách Maxe Livniho, který přežil holocaust - z Terezína přes Osvětim až do bavorského Kauferingu.

23. 7. 2024

Institut Terezínské iniciativy s potěšením oznamuje vydání nového čtvrtletního zpravodaje, který přináší aktuální informace o našich aktivitách, projektech a událostech. V tomto vydání se dozvíte více o našich vzdělávacích programech, vzpomínkových akcích a nových publikacích, které přispívají k uchovávání paměti na oběti holokaustu a podporují historické povědomí ve společnosti.

17. 7. 2024

24.-27. června 2024 se v Brně konal první ze tří workshopů věnovaných připomenutí si holocaustu Romů a Sintů. Součástí programu byla návštěva Památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu a jediného společného památníku Židů a Romů, který se nachází v Brně. Workshop se konal v Muzeu romské kultury. Další semináře proběhnou v Berlíně a ve Varšavě. Cílem je připravit učitele a muzejní profesionály pracovat s tímto tématem, a dál vzdělávat společnost. Za Institut Terezínské iniciativy se workshopů účastní Dana Gabaľová, která s touto tématikou již dlouhou dobu zabývá, mimo jiné jako kurátorka a spoluautorka první verze výstavy „Lety – příběh zapomenuté genocidy“.

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.