Výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání
3. - 5. června 2022, Praha
Let me be myself: finding ways of constructive dialogue in polarizing societies
Poté, co jsme kvůli covidu museli zrušit plánovaný seminář v Amsterdamu, proběhl výcvik lektorů, který již mají zkušenost s vrstevnickým vzděláváním a prací s výstavou „Nechte mě být jaká jsem“ v červnu v Praze. Účastnili se mladí lektoři zapojení do aktivit Institutu Terezínské iniciativy a jeho partnerů - Anne Frank House v Amsterdamu, Anne Frank Zentrum v Berlíně a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě.
Způsoby vytváření dialogu ve skupinách s antagonistickými názory prostřednictvím metody Deep Democracy / Demokracie do hloubky nás provedl lektor Cihan Tekely z Amsterdamu.
Metodu Demokracie do hloubky vyvinula Myrna Lewisová v polovině 90. let v Jihoafrické republice po skončení apartheidu. Smyslem této metody je usnadnit společnou diskusi v polarizované společnosti. Nabízí různé přístupy k diskusi a umožňují zviditelnění všech existujících názorů, včetně těch extrémních. Během výcviku si účastníci vyzkoušeli různé způsoby diskuse, analýzy problémů a hledaní společných závěrů a cílů. Mimo jiné pracovali s tématy, která sami přinesli: zkušenosti s rasismem, sexismem, homofobií a diskriminací všeho druhu.
„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu. To nám ukázalo, že existuje mnohem víc než jen černobílá diskuse.“
Ze zpětných vazeb:
„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu.“
"Mnoho věcí není černobílých, ne každá metoda je užitečná pro všechno, je v pořádku mít osobní hranice a pochybnosti."
„Nemohu odmítat lidi s velmi odlišnými názory. Musím se jich zeptat, odkud jsou, a snažit se je pochopit.“
„Na každém názoru záleží a každý názor v společnosti potřebujeme slyšet. Jinak na společnosti nemůžeme nic změnit.“
Partneři projektu:
Projekt je realizován za podpory:
Produkce Divadla MA Vás srdečně zve na pražskou premiéru představení Address Unknown 28. 1. v 19:30 Divadle Na Prádle. Představení podle bestselleru Kressmann Taylorové z r. 1938 a v režii Marianny Arzumanové, které bylo uvedeno v obsazení světových hvězd klasické hudby Jevgenije Kissina a Thomase Hampsona v New Yorku, Londýně, Ženevě, či festivalu Verbier, v češtině uvádíme s podporou NFOH a Prahy 1 pro školy ve Werichově vile v rámci prevence antisemitismu. Nyní jde o jediné uvedení v anglickém jazyce v podání Divadla MA do srpnové Letní Grébovky. Více informací o hře naleznete v příloze.
Popírání a zkreslování holocaustu je široce rozšířenou hrozbou pro život Židů i pro evropské demokratické hodnoty přesahující hranice států. Antisemitismus z Evropy nezmizel ani 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od pandemie COVID-19 až po události 7. října zůstává popírání a překrucování holocaustu nebezpečným a mnohotvárným narativem. Do dnešní doby neexistuje v EU jednotná metodologie monitoringu protižidovské nenávisti. To je jedním z cílů projektu ENMA. Diskuze se zúčastní zástupci organizací RIAS (Německo), Czulent (Polsko), IKG (Rakousko) a Federace židovských obcí (ČR), které ve svých zemích vydávají výroční zprávy o projevech antisemitismu. Úvodní příspěvek přednese JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.
Akce se koná v češtině a angličtině se simultánním tlumočením, vstup volný.
Kdy: Úterý 28. ledna 2025, 18:00
Kde: Maiselova synagoga (Maiselova 10, Praha 1)
Dnes večer Beseder Gallery uvede celovečerní dokumentární film, který osvětluje nejdramatičtější příklad intelektuální a umělecké odvahy v koncentračním táboře Terezín za druhé světové války: pozoruhodný příběh Rafaela Schachtera, geniálního mladého českého dirigenta, který byl v roce 1941 zatčen a poslán do Terezína.
Film «Defiant Requiem»
13. 1. pondělí, 18:30
Beseder Gallery, Lihovarská 12, 19000 Praha 9
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.