Výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání
3. - 5. června 2022, Praha
Let me be myself: finding ways of constructive dialogue in polarizing societies
Poté, co jsme kvůli covidu museli zrušit plánovaný seminář v Amsterdamu, proběhl výcvik lektorů, který již mají zkušenost s vrstevnickým vzděláváním a prací s výstavou „Nechte mě být jaká jsem“ v červnu v Praze. Účastnili se mladí lektoři zapojení do aktivit Institutu Terezínské iniciativy a jeho partnerů - Anne Frank House v Amsterdamu, Anne Frank Zentrum v Berlíně a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě.
Způsoby vytváření dialogu ve skupinách s antagonistickými názory prostřednictvím metody Deep Democracy / Demokracie do hloubky nás provedl lektor Cihan Tekely z Amsterdamu.
Metodu Demokracie do hloubky vyvinula Myrna Lewisová v polovině 90. let v Jihoafrické republice po skončení apartheidu. Smyslem této metody je usnadnit společnou diskusi v polarizované společnosti. Nabízí různé přístupy k diskusi a umožňují zviditelnění všech existujících názorů, včetně těch extrémních. Během výcviku si účastníci vyzkoušeli různé způsoby diskuse, analýzy problémů a hledaní společných závěrů a cílů. Mimo jiné pracovali s tématy, která sami přinesli: zkušenosti s rasismem, sexismem, homofobií a diskriminací všeho druhu.
„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu. To nám ukázalo, že existuje mnohem víc než jen černobílá diskuse.“
Ze zpětných vazeb:
„Výsledné rozhovory a diskuse nejenže vdechly život teoriím, které jsme se naučili, ale všechny nás obohatily a my jsme mohli poznat jiné perspektivy a úhly pohledu.“
"Mnoho věcí není černobílých, ne každá metoda je užitečná pro všechno, je v pořádku mít osobní hranice a pochybnosti."
„Nemohu odmítat lidi s velmi odlišnými názory. Musím se jich zeptat, odkud jsou, a snažit se je pochopit.“
„Na každém názoru záleží a každý názor v společnosti potřebujeme slyšet. Jinak na společnosti nemůžeme nic změnit.“
Partneři projektu:
Projekt je realizován za podpory:
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.
• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?