"Antisemitismus a my", seminář pro pedagogy
10. 12. 2024
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
Učitelé i peer edukátoři měli možnost sdílet své zkušenosti, diskutovat o metodách, jak antisemitismus rozpoznat a jak s ním efektivně pracovat ve třídě. V neposlední řadě jsme se věnovali i metodám jako Zlaté šípy a Deep Democracy, které podporují konstruktivní diskuzi na kontroverzní témata.
V rámci semináře jsme představili první verzi průzkumu o antisemitismu na školách, na kterém jsme spolupracovali s učiteli, zástupci židovské komunity a sociologem. Přestože většina učitelů nezaznamenala nárůst antisemitismu, od preventistů škol víme, že vidí jeho nárůst, zejména v podobě konspiračních teorií.
Účastníci semináře ocenili praktický přístup, sdílení příkladů a konkrétní nástroje využitelné při výuce. Ze zpětné vazby:
- „Nové pro mě byly metody, přístup k tématu antisemitismu a konkrétní příprava lekcí.“
- „Nejvíc mě zaujalo propojení praktických a odborných pohledů a možnost sdílení zkušeností s mladými lidmi.“
- „Využiji téměř vše při své výuce.“
Poděkování
Děkujeme všem účastníkům – učitelům i peer edukátorům z AFYN (Anna Dvořáková, Antonie Fraňková, Karolína Škaroupková) – za jejich aktivní zapojení a sdílení zkušeností.
Děkujeme Památníku Terezín za podporu a spolupráci, i Pevnosti Terezín a Hotelu Memorial za poskytnutí zázemí. Speciální poděkování patří také EPNA a německému Ministerstvu zahraničí za podporu, díky které jsme mohli tento seminář uskutečnit.
Těšíme se na další spolupráci a pokračování v boji proti předsudkům ve školním prostředí.
Přečtěte si také
- Digitalizace fondů Státního Okresního archivu Mladá Boleslav
- Pozvánka na workshop "Staň se upstanderem" od afyn.cz
- Seminář pro workshopem Antisemitismus a my - více do programu!
- Obyčejný den
- Aktualizace databáze obětí holocaustu
- Prohlášení ITI k 9. listopadu
- Snadné vydávání vlastním nákladem!
- Vydání knihy Plyn, plyn, pak oheň
- Seminář pro učitele s workshopem Antisemitismus a my