Bergen-Belsen na prahu svobody
17. 03. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
Seminář slavnostně zahájil velvyslanec Spojeného království v České republice Matt Field. Ve svém projevu zdůraznil význam připomínání historie a vzdělávání o holocaustu. Následně vystoupil ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus, který se zaměřil na historické souvislosti a relevanci.
Bergen-Belsen a role britské armády
Bergen-Belsen byl osvobozen 15. dubna 1945 britskou armádou, která zde objevila katastrofální humanitární situaci a hluboké utrpení vězňů.
„Spojenečtí velitele si uvědomili, že hrůzy, které odkryli, jsou natolik neuvěřitelné, že je třeba je zdokumentovat, a to tehdy zcela moderním způsobem. Britské ministerstvo propagandy sem proto vyslalo filmový štáb. Není náhodou, že jeho součástí byl také jakýsi Alfred Hitchcock.“
Tomáš Kraus
Právě díky jejich fotografiím a videozáznamům dnes máme jedny z nejdůležitějších důkazů o holocaustu, které pomáhají v boji proti jeho popírání a zkreslování.
Odborné bloky a exkurze
Součástí programu byla přednáška o československých vězních v Bergen-Belsenu, tematické workshopy zaměřené na přístup k výuce o holocaustu a na problematiku pachatelů a přihlížejících („bystanderů“). Účastníci měli příležitost diskutovat o výzvách spojených s výukou historie a sdílet zkušenosti z pedagogické praxe.
Pietní akt k uctění obětí
Na závěr exkurze proběhlo pietní připomenutí československých obětí Bergen-Belsenu. Zastavili jsme se také u památníku Anne Frankové, kde členové AFYN přečetli vybrané pasáže z jejího deníku. Anne zahynula v Bergen-Belsenu jen několik týdnů před osvobozením britskými vojáky.
Význam semináře
Cílem semináře bylo nejen prohloubit znalosti účastníků o historii holocaustu, ale také posílit jejich kompetence v práci s tématem v rámci výuky.
“Pokud se chceme skutečně poučit z historie, musíme rozumět i motivaci pachatelů a zejména “neutrálních” přihlížejících. Exhibice v Památníků Bergen-Belsen nám umožňuje seznámit se také s tímto pohledem, zejména prostřednictvím svědectví tehdejších dětí, které odhalují sílu propagandy i alibismus dospělých.”
Dana Gabaľová (autorka semináře)
Tento vzdělávací program ukázal, jak důležité je nejen připomínat minulost, ale i hledat její odraz v současnosti. Sdílené zkušenosti a nové metody práce poskytnou pedagogům i mladým edukátorům nástroje, jak s tímto složitým tématem efektivně pracovat a přispět k prevenci antisemitismu a nenávistných ideologií v dnešní společnosti.
Přečtěte si také
- „Je to naše odpovědnost připomínat si jejich osud.“ – Josef Rosensaft: Exkurze do Bergen-Belsen
- Centropa Summer Academy
- Připomínka obětí rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau
- Slavnostní představení knihy K. Nejedlé - Osudy rodiny Roubíčkových
- Sbírka na natočení audioseriálu Denník Anne Frankové
- Seminář s exkurzí do Bergen-Belsen 2025
- Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Kateřiny Nejedlé
- Návštěva z Rakouského kulturního fóra
- Tomáš Kraus hostem Frekvence 1: O popírání holocaustu a jeho důsledcích
- ITI Newsletter: Zprávy z Prahy