Civil Society Forum on Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life (Boj proti antisemitismu a podpora židovského života)

22. 04. 2025

1.- 2. Apríl 2025, Brusel

 

Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).

Hlavními tématy byly změny života židovských komunit v Evropě po 7. říjnu 2023 a jak se s těmito změnami vypořádat. V různých souvislostech se znovuobjevovala nutnost obrany Židů a židovství v současné společnosti, nárust antisemitismu online i v osobních a pracovních vztazích, otevřené, když ne popírání, tak zkreslování holocaustu a bezpečnost židovských komunit v současné Evropě.

Z nabízených workshopů jsem se zúčastnila první den Zkreslování holocaustu a jeho připomínání (Holocaust Distortion and Remembrance) a druhý den Posílení postavení učitelů a studentů ve vzdělávacím prostředí (Empowering Teachers and Students in Educational Settings).

 

Z druhého dne konference si odnáším jako poselství myšlenky, které bych vyjádřila několika větami, které zazněly při panelové diskusi: Pamatujte si, za co bojujete a proti čemu bojujete. Rozeznávejte potřeby obětí a uvědomujte si, že oběti mají problém důvěřovat. Je těžké rozeznat cizí bolest, když se soustředíme na tu vlastní. Naším cílem není bojovat proti antisemitismu, ale překonat jej.

 

To je lehčí říct než udělat. Návody jak na to směrují k edukátorům, politikům i dovnitř židovské komunity: Oslavujte judaismus jako část své identity, ale ne jako jedinou identitu. Vzdělávejte nejen ostatní, ale i židovské komunity – jedině tak můžeme zachovat kontinuitu. Snažme se, aby se o Židech nemluvilo pouze v souvislosti s holocaustem a konspiracemi.

 

Potřebujeme znovuvybudovat pocit bezpečí – i v souvislosti s děním v univerzitních campusech a selháním univerzit při ochraně židovských studentů a pedagogů. Mluvme spolu o složitých tématech. Vymaňme se z informačních a sociálních bublin. Musíme mluvit o Izraeli, protože kvůli tomu, co se děje v Izraeli jsou Židé v Evropě odmítáni. Musíme spolupracovat s dalšími menšinami včetně Arabů.

 

Musíme mluvit nejen o formách oprese a vyloučení, ale i o privilegiích – s učiteli, se žáky, s úředníky.

 

V závěru koordinátorka boje proti antisemitismu a podpory židovského života při Evropské komisi Katharina von Schnurbein řekla „Musíme podporovat ty, kteří jsou nejvíce ohroženi útoky – nejen Židy, i ženy, děti, ostatní menšiny. Když se vrátíte domů, připomeňte si, na co dnes myslíte a uveďte to do praxe.“

 

Dana Gabaľová (projektová manažerka, metodička)