MemoMap: Dějiny holokaustu v Praze – venkovní výstava
01. 12. 2021
Jak se proměňoval veřejný prostor protektorátní Prahy s tím, jak byla vydávána protižidovská nařízení, která dramaticky ovlivňovala každodenní život pražských Židů?
17. prosince 2021 – 14. ledna 2022
Kampa, poblíž Werichovy vily, Praha 1
V období před deportacemi do Terezína byla Židům postupně omezována práva a zmenšován životní prostor. Postupně nesměli navštěvovat parky, lesy, sportoviště, kulturní akce, restaurace a hospody, některé ulice, budovy a jejich okolí. Byla určená omezená nákupní doba pro Židy, Židům bylo zakázáno vycházet po osmé hodině večerní, Židé byli vylučováni ze zaměstnání, profesních i zájmových sdružení, židovské děti ze škol.
Každé porušení, často nepřehledných zákazů bylo trestáno vysokými finančními pokutami nebo vězením. Záznamy z policejních archivů zachycují také tresty, které následovaly, když byl někdo přistižen, jak, mnohdy neúmyslně porušil některý ze zákazů. Na deseti konkrétních příbězích výstava ukazuje, jak byl život části obyvatelstva zkomplikován jejich postupnou segregací, a to jenom proto, že se narodili do „nesprávné“ rodiny (a doby).
Výstavu je možno navštívit kdykoliv od odpoledne 17. prosince do 14. ledna na Kampě poblíž Werichovy vily. Z důvodů zhoršené epidemiologické situace neproběhne slavnostní vernisáž. Pro více informací sledujte naše stránky a sociální sítě.
Přečtěte si také
- Digitalizace fondů Státního Okresního archivu Mladá Boleslav
- "Antisemitismus a my", seminář pro pedagogy
- Pozvánka na workshop "Staň se upstanderem" od afyn.cz
- Seminář pro workshopem Antisemitismus a my - více do programu!
- Obyčejný den
- Aktualizace databáze obětí holocaustu
- Prohlášení ITI k 9. listopadu
- Snadné vydávání vlastním nákladem!
- Vydání knihy Plyn, plyn, pak oheň
- Seminář pro učitele s workshopem Antisemitismus a my