Prohlášení ITI k 9. listopadu

08. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

Světové veřejnosti, ale i naší, občas uniká historický kontext. Tato tragická událost se stala necelých 6 týdnů po přijetí Mnichovské dohody, která rozbila Československo a připojila území tzv. Sudet k “Říši”. Jen na tomto relativně malém území bylo vypáleno přes 50 synagog, některé z nich by dnes byly architektonickými skvosty, např. v Liberci, Karlových Varech, či Mariánských Lázních.

Tolik k historickému kontextu. Tahle událost ale má neuvěřitelně aktuální dosah. Dva dny před tímto výročím zažil Amsterdam podobnou atmosféru, jakou zažívali Židé v ulicích mnoha evropských měst před 86 lety. Násilí, které propuklo po fotbalovém zápase Maccabi Tel Aviv nese stejné znaky pogromu. Izraelští sportovci a fanouškové byli napadnuti rozzuřeným davem nejen muslimů, žijících v Holansku. Blízkovýchodní konflikt se tak zcela viditelně přesunul do Evropy.

Neustále upozorňujeme na to, že tato forma antisemitismu, jejíž iracionální zdůvodnění poukazuje na izraelsko-palestinský konflikt, je pro nás, kterým je odkaz těch, kteří přežili holokaust, svatý, naprosto nepřijatelné. Vyzýváme proto, aby viníci byli okamžitě co nejpřísněji potrestáni, jinak hrozí, že se tragická historie Evropy bude opakovat.

 

ředitel institutu Tomáš Kraus