Ceník rešeršních služeb
Rešeršní služby, které poskytujeme zdarma:
- možnost vyhledávat údaje a dokumenty zemřelých v Databázi obětí na portálu holocaust.cz
- zodpovězení adresného dotazu na osoby, které se dožili osvobození
- zodpovězení adresného i obecného dotazu do celkového počtu 25 osob
Pro rozsáhlejší výzkum nebo dokumentaci rodinné historie nabízíme naše rešeršní služby v následující specifikaci:
- Rešerše základní
Vyžaduje pouze práci s interní databází v systému Collective Access. Pro vyhledávání nejsou využívány informace z dokumentů digitalizovaných v rámci projektu Terezínské album.
TYPY REŠERŠÍ SPADAJÍCÍ POD REŠERŠE ZÁKLADNÍ:
- “adresné vyhledávání” - vyhledávání obětí holocaustu podle jména a příjmení, data narození, bydliště před válkou
- všechny oběti v transportu XY
- všechny oběti z určité obce
- Rešerše rozšířené
Práce v interní databázi je kombinována s vyhledáváním/posuzováním informací uvedených v digitalizovaných dokumentech.
Obecně se využívá pro dotazy, kde identitu hledané osoby není možné jednoznačně ověřit podle samotného zadání dotazu poskytnutým žadatelem = zadání dotazu ze strany uživatele je nedostatečné – neobsahuje datum narození a/nebo neobsahuje celé/správné datum narození a/nebo neobsahuje celé/správné jméno osoby.
- Speciální rešerše
Specifické případy, které nespadají ani do jedné předchozí kategorií, například je nutné vyhledávat informace také v jiných zdrojích – databázích památníků a muzeí holocaustu ve světě apod.
HODINOVÁ SAZBA: 450 Kč včetně DPH (nejsme plátci DPH)
Nabízíme také službu adresné rešerše přímo v archivu, fyzické vyhledání a odbornou digitalizaci archivních materiálů. Tuto službu poskytujeme v Praze za uvedenou cenu, v případě práce v archivech mimo Prahu je cena stanovena z hodinové sazby + cestovní výdaje.
Uvedené informace jsou orientační, hodinová sazba je platná pro zakázky bez smlouvy o spolupráci. Všechny objednávky posuzujeme individuálně a nabízíme možnost dlouhodobé spolupráce v rámci projektu apod.
Objednávky nebo jakékoli dotazy prosím zasílejte na kontakty:
e-mail: database@terezinstudies.cz / institute@terezinstudies.cz
telefon: +420 222 317 013
Popírání a zkreslování holocaustu je široce rozšířenou hrozbou pro život Židů i pro evropské demokratické hodnoty přesahující hranice států. Antisemitismus z Evropy nezmizel ani 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od pandemie COVID-19 až po události 7. října zůstává popírání a překrucování holocaustu nebezpečným a mnohotvárným narativem. Do dnešní doby neexistuje v EU jednotná metodologie monitoringu protižidovské nenávisti. To je jedním z cílů projektu ENMA. Diskuze se zúčastní zástupci organizací RIAS (Německo), Czulent (Polsko), IKG (Rakousko) a Federace židovských obcí (ČR), které ve svých zemích vydávají výroční zprávy o projevech antisemitismu. Úvodní příspěvek přednese JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.
Akce se koná v češtině a angličtině se simultánním tlumočením, vstup volný.
Kdy: Úterý 28. ledna 2025, 18:00
Kde: Maiselova synagoga (Maiselova 10, Praha 1)
Dnes večer Beseder Gallery uvede celovečerní dokumentární film, který osvětluje nejdramatičtější příklad intelektuální a umělecké odvahy v koncentračním táboře Terezín za druhé světové války: pozoruhodný příběh Rafaela Schachtera, geniálního mladého českého dirigenta, který byl v roce 1941 zatčen a poslán do Terezína.
Film «Defiant Requiem»
13. 1. pondělí, 18:30
Beseder Gallery, Lihovarská 12, 19000 Praha 9
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.