Partneři

Za podporu našich projektů a naší činnosti děkujeme následujícím partnerům:

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 MSMT_logotyp_text_RGB_czcnfb_logo-1US_Emb_logo_150px BAder logo webTACR_dopln_invZOP_blueRGB_web1Nadace Židovské obce v PrazeLogolink OP PPR     eu_flag_europe_for_citizens_cs erasmus pluslogo botschaftevz_logo

 

 

Databáze obětí holocaustu-šoa a Terezínské album

Židovské muzeum v Praze

 mza_logoSOA Třeboňnu-horizontallogo60logo-narodni-archivsoa plzen_logo

 

  

 

 

 

Holocaust.cz a Online učebnice o dějinách holocaustu

 

Židovské muzeum v Praze

 MRK_logo smallRomea-biga2larm-logo-blackorange

 

Identita evropských Romů ve 20. století

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo DokuzentrumPlural logoternype color small 300x212

 

Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové

Anne-Frank-logo  MNS-logo

 

 

Realizace projektu Téma Anne Franková byla podpořena prostřednictvím Projektu mobility osob Erassmus+.
erasmus-plus

  

 

 

 

Zapomenutá místa nucené práce:

logo_sm Liberec flossenbuerg logo

 


NAŠI NEBO CIZÍ? Židé v českém 20. století

 Židovské muzeum v Praze

 

 

 

 

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom-ha šoa

V roce 2019 se k organizaci a podpoře připojily tyto organizace:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitivP3_final_obdelnik_6logo ŽO OlomoucMRK_logo smalllogo_olomoucbrno-stredknihovna kolinKolin_logo-RGB-jpegLogo ZOBLOGO - středLogo-synagogaZOLlogo_Plzen_mesto-RGBKutna_Hora_logo-var1-colorhranicar_logo_1ZCM logo_velke_barevnerašelina logalogo_MuzeumSumavyZŠ Trmice3357_b_2741_s_Logo SIRKUS LOGO muzeaMEKUC logo barevné bez adresykraj vysocina logologo3-k_lipnik Logo_Echo mesto_melnik_logoSEDLCANY_LOGO_BARVA logologo_usti nad orlicilogo olomoucky krajMuzeum UL logo modrermm_horizontalMěstská knihovna KT logologo barevnékv_logo_rgbprostejov

logo-A4-modráLogo_8_red-blackArtis fontesulpan_teplicelogo_hd_krivky  teplice_znak  logo  logo_KosovkaPB_logo_sRGB2.Logo Hanácký Jeruzalém - b1   logo_kalich Kaveeska_logo_RGB_colorznak mikulovznak_Horazdovice

 

 

Školákem ve válečných letech

  

logo-pt-big  logo-npmk logo-nidv

 

Festival Ze stínu

2000px-University_of_Leeds_Logo.svg

 

 aisis

 logoMUA_cerna mkc praha deep vision

 

 

Grafika

Jana Dolanská

make missing element

 

 

 

20. 2. 2025

Kdy: 13. - 15. 3. 2025
Kde: Praha (ČR), Bergen (DE)
Kontakt: Dorota Gabaľová, dorota.gabalova@terezinstudies.cz, +420 734 159 777

 

Registrace na seminář s exkurzí do Bergen-Belsen

Kapacita semináře je omezená – registrace probíhá podle pořadí přihlášení. Po naplnění kapacity budete zařazeni na seznam náhradníků.

5. 2. 2025

Srdečně vás zveme na slavnostní uvedení knihy „Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu“, kterou napsala Kateřina Nejedlá pod patronátem Institutu Terezínské iniciativy.

📅 Kdy: čtvrtek 27. února 2025, 16:00
📍 Kde: Knihkupectví Franze Kafky, Široká 65/14, 110 00 Josefov

Přijďte si poslechnout příběh rodiny Roubíčkových, jejichž osudy se prolínají s tragickými událostmi 20. století. Autorka se během svého výzkumu zaměřila na historické souvislosti i osobní vzpomínky, které oživují paměť holokaustu a jeho dopad na další generace.

Těšíme se na setkání s vámi!

31. 1. 2025

Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.

31. 1. 2025

Ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus byl hostem pořadu na Frekvenci 1, kde hovořil o popírání holocaustu – fenoménu, který začal již bezprostředně po válce a přetrvává dodnes. Ve svém rozhovoru zdůraznil důležitost vzdělávání, historické paměti a boje proti dezinformacím.

Doporučujeme si rozhovor poslechnout zde.

27. 1. 2025
📰 Nový Newsletter Institutu Terezínské iniciativy je venku! 📰

Přečtěte si komentář Tomáše Krause ke Dni památky obětí holocaustu, ohlédněte se za aktivitami, které jsme v posledním čtvrtletí zorganizovali, nebo se na nich podíleli a zjistěte, co chystáme na následující měsíce.

27. 1. 2025

Náš ředitel, Tomáš Kraus, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi.

„Vyvíjeli technologii, jako by se vůbec nejednalo o lidi. Ona to byla továrna. Byl to velice výkonný provoz, který měl jeden daný účel: likvidovat lidi. Jiné továrny vyrábí auta nebo nějaké součástky. Tady to byla smrt.“
(Tomáš Kraus)

Níže naleznete odkazy, kde si můžete pořad shlédnout, nebo přečíst:

Záznam Hyde Park Civilizace

23. 1. 2025

V polovině ledna roku 1945 zahájila Rudá armáda po dohodě nejvyššího velení Spojenců vojenské operace mezi řekami Odrou a Vislou. Otevřela se tak fronta, která měla ulehčit západním jednotkám, zaskočeným nečekaným protiútokem německé armády v Ardenách. Rychlý postup 1. ukrajinského frontu donutil nacistické velení ke kvapné evakuaci zajateckých a koncentračních táborů v této oblasti. 27. ledna tak vstoupila jedna ze sovětských vojenských jednotek do jednoho z nich.  Pluk, kterému velel Anatolij Šapiro, měl za sebou tuhé boje, při nichž téměř polovina mužů padla. Hrůzy války proto znal každý z nich z děsivé blízkosti. Ale to, co objevili v tomto táboře, přesahovalo jejich chápání. „Když jsme otevřeli bránu, spatřili jsme lidské trosky, doslova jen kosti potažené kůží. Někteří tam postávali bosí, přestože byl ukrutný mráz... Snažili se nás dotknout, snad aby se přesvědčili, že je to pravda,“ vzpomínal později Anatolij Šapiro, který se dožil vysokého věku a o svých zážitcích často hovořil na univerzitách v USA, kam se mu podařilo po válce emigrovat. A jak často zdůrazňoval, vůbec nechápal, jak je možné, že všichni vězňové tohoto tábora byli Židé. Protože - i on byl Žid.