Přispěvatelé projektů Databáze obětí a Terezínské album

  

Významní přispěvatelé do projektu Databáze obětí a Terezínské album, kteří nám poskytli své autentické dokumenty a fotografie obětí holocaustu-šoa. Všem velice děkujeme!

 

Jednotlivci:

Ivan Čech

Maud Michal Beerová

Eva Herrmannová

Alena Vlčková

Helen Epstein

Petr Papoušek

Věra Baumová

Susan Waite

Věra Rovenská

Zdeněk Pošusta

Marie Löwitová

Věra Navrátilová

Patricia Berman

Tomáš Maier

Jaroslava Rybová

Hana Weingarten

Edna Becková

Jan Dítko

Eva Malá

Bohumila Urbachová

Dagmar Bálintová

Anna Kofferová

Joanie Schirm

Jana Witthed

Michael Rund

Ludmila Lázničková

Pavel Uri Bass

Zuzana Rousová

Pavel Fröhlich

Svatoň Skládal

Ilse Paschová

Anna Lorencová

Božena Ferjancová

Hana Cherynová

Kamil Rodan

Lenka Buchbergerová

Štěpána Piskláková

Dagmar Pavelková

Anna Matoušková

Renata Wohlgemuthová

Libor Haltmar

Libuše Gebauerová

Judith E. Elam

Štěpán Holzner

Arnošt Líbezný

Ol Rappaport

Martin Vigner

Barbara Hofmann Yerby

Anna Zatloukalová


 

Organizace:
 

Nadační fond obětem holocaustu

Muzeum Prostějovska

Židovská obec Olomouc

Městské muzeum Týn nad Vltavou

Židovská obec Brno

Obecní úřad Senožaty

 

 

 

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“