Anne Frank Youth Network

Your voice against discrimination, prejudice and racism

Celosvětová síť mladých lidí, kteří konají 

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete ovlivnit dění na místní i celosvětové úrovni? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu? Připojte se k Anne Frank Youth Network. 

Anne Frank Youth Network je rostoucí globální síť postavená na dobrovolnictví, která existuje proto, aby vás aktivně zapojila a podpořila v práci, kterou považujete za důležitou. Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Budete působit jako vrstevnický učitel; to je když mladí lidé učí jiné mladé lidi. Společně tak pozitivně přispějete společnosti! 

Poskytneme vám nástroje potřebné k tomu, abyste mohli jednat a něco změnit. 

AFYN pro mě znamená místo skvělých příležitostí a inspirace a lidí, kteří jsou zapálení do své práce. Mojí motivací být součástí je pocit potřeby sdílet důležité informace s ostatními. 
Anička, Náchod 

Co se naučím? 

  • Členství v Anne Frank Youth Network vám umožní nejen poznat historii a její význam pro současnost, ale také, 
  • naučit se novým dovednostem, jako je řízení projektů a týmová práce. 
  • prostřednictvím aktivit a školení čelit diskriminaci, rasismu a předsudkům 
  • mít vliv na místní komunitu vytvářením a realizací vlastních vzdělávacích aktivit 
  • Uspořádat kampaně na sociálních sítích, abyste vyvolali angažovanost mezi svými vrstevníky 
  • Buďte součástí rostoucí globální komunity 

Do Anne Frank Youth Network jsem se zapojila, abych se dozvěděla více o tématech, která jsou mi blízká - o Anne Frank, holocaustu, demokracii, ale i o lidských právech obecně. Celý projekt mi již od začátku listopadu přináší spoustu skvělých zážitků a zkušeností - ať už propojení s mladými lidmi po celé Evropě, komunikaci v angličtině nebo přípravu a vedení workshopů pro základní školu. 
Antonie, Nymburk 

Jak se mohu zapojit? 

Pokud máte zájem stát se součástí sítě Anne Frank Youth Network v České republice, neváhejte a kontaktujte nás. Napište nám e-mail na adresu koordinátora - Thomase Elmeckera -   nebo nám napište na naše sociální média - Instagram a Facebook. 

Můžeme vám poskytnout další informace, propojit vás s dalšími zájemci z řad mladých lidí z České republiky a účastníky předchozích ročníků. 

Více informací naleznete také na oficiálních webových stránkách Anne Frank Youth Network a na jejich sociálních médiích.

AFYN pro mě znamená nové příležitosti a budoucnost. Díky AFYNu překonávám svůj strach z mluvení před mnoha lidmi a dokonce mě to baví. Pevně doufám, že v budoucnu toho budu moci dokázat ještě víc.

Kája, Nymburk

Co bude dál? 

Po absolvování první aktivity ve své zemi dostanete příležitost zúčastnit se dvoudenního národního školení. Naučíte se vyučovat o významu příběhů druhé světové války a holocaustu. Společně prozkoumáme, proč jsou tyto příběhy aktuální i dnes, a budeme diskutovat o identitě, předsudcích, diskriminaci a demokracii. Společně s dalšími peer pedagogy budete moci zorganizovat vlastní projekt. 

Chcete dělat ještě více? 

Po absolvování dvoudenního kurzu a vlastního projektu zůstanete zapojeni do sítě Anne Frank Youth Network. Dostanete příležitost být mentorem nových členů a samostatně organizovat další vzdělávací projekty. Kromě toho získáte přístup k dalším zkušenostním a vzdělávacím příležitostem, jako jsou stáže v Domě Anne Frankové a partnerských organizacích. 

Těšíme se na vaše nápady a podněty.

 

 AFYN_Logo_Boxed_Horizontal_Purple

17. 12. 2024

V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.

10. 12. 2024

O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.

 

Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:

  • Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
  • Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
  • Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

14. 11. 2024

V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.