Naši nebo cizí?
Cílem projektu je vytvořit výukové materiály o dějinách Židů v českých zemích ve 20. století.
Tyto materiály budou testovány a zaváděny přímo do základních a středních škol, se kterými navážeme dlouhodobou spolupráci, budou součástí interaktivních dílen pro žáky ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze a budou také představovány učitelům na workshopech.
Za velmi významné považujeme, aby židovské dějiny nebyly redukovány pouze na předsudky ze strany nežidovské většiny, na projevy antisemitismu a na holocaust, a abychom neukazovali příslušníky židovské menšiny pouze jako pasivní oběti pronásledování. Velký důraz budeme klást na vyprávění dějin „zezdola“, skrze příběhy jednotlivých a běžných lidí, s důrazem na každodennost a na střetávání a kulturní výměnu mezi Židy a nežidy.
Projekt pomůže učitelům s naplňováním kurikulární reformy a jeho cílem je poskytnout učitelům dostatek materiálů k výuce často opomíjeného 20. století. Bezprostředně usnadní především naplňování očekávaných výstupů dějepisu, zvl. tematického celku Moderní doba, podle nichž žák „na příkladech vyloží antisemitismus, rasismus a jejich nepřijatelnost z hlediska lidských práv“ a „rozpozná destruktivní sílu totalitarismu a vypjatého nacionalismu“.
Projekt je též koncipován jako prevence proti projevům rasismu a xenofobie. V reakci na rostoucí nepřátelství vůči menšinám, odlišným náboženským vyznáním, na vzrůstající xenofobii, antisemitismus a nárůst pouličního násilí usilujeme o podpoření diskuse a pochopení historických kořenů aktuálního dění a jeho možných důsledků. Podpora porozumění mezi lidmi s odlišným náboženským vyznáním, barvou pleti a původu vytváří tolerantní občanskou společnost citlivou na projevy bezpráví, rasismu a xenofobie.
V rámci projektu se Institut Terezínské inicaitivy podílí na vytváření metodik a organizuje vzdělávací semináře a tématické konference pro učitele českých základních a středních škol.
Interaktivní víkendové semináře mají akreditaci MŠMT v rámci Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Další informace na www.nasinebozici.cz
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.