Školákem ve válečných letech

Institut Terezínské iniciativy se v roce 2015 stal partnerem vzdělávacího projektu, který pod názvem Školákem ve válečných letech inicioval Památník Terezín. Dalšími partnery je Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Národní institut pro další vzdělávání.

 

svvl logo


Tématem projektu je školní prostředí na území protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí v letech 1938 -1945. Cílem je přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu na příkladu školního prostředí v protektorátu a oblastí Československa připojených v roce 1938 k Německu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti.


Projekt byl vyhlášen ve školním roce 2015 - 2016 a přihlásilo se do něj téměř dvacet týmů a jednotlivců ze základních a středních škol v České republice. Na začátku června 2016 proběhlo jejich dvoudenní setkání v Památníku Terezín. 15 týmů pod metodickým vedením svých pedagogů a odborných pracovníků organizátorských institucí vytvořilo scénáře k výstavním panelům, na kterých jsou představeny výsledky jejich výzkumu. Z těchto panelů byla do konce roku 2016 vytvořena ucelená výstava, která byla prezentována poprvé od 15. března do 8. května 2017 na Pedagogické fakultě UK.


K této výstavě též byla připojena putovní expozice o životě školní mládeže v českých zemích v letech 1938–1945, která byla vytvořena organizátorskými institucemi na jaře 2016. Projekt byl pro rok 2016 podpořen grantem obdrženým od mezinárodní organizace International Coalition of Sites of Conscience se sídlem v USA.



Další informace o projektu na stránkách Památníku Terezín.

 

Aktuality z projektu sledujte na jeho facebookové stránce:

 

 

 

logo-pt-big  logo-npmk logo-nidv

 

 

 

Projekt Školákem ve válečných letech navazuje na samostatné projekty výše uvedených institucí:

Školákem v Protektorátu - projekt PT;

Židovská škola v Jáchymově ulici
- projekt ITI;

Výchova a vzdělávání v poutech totalitárního myšlení a systémů
- konference s organizačním podílem NPMK (červen 2015);

Přemysl Pitter - zachránce židovských dětí (a nejen jich)
- aktivity NPMK realizované na počest 120. výročí narození Přemysla Pittera;

Soutěž ve středoškolské odborné činnosti (SOČ) - organizovaná NIDV.

 

 

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte prosím přímo vedoucího vzdělávacího oddělení Památníku Terezín Mgr. Jana Špringla: springl@pamatnik-terezin.cz, +420 416 782 576.
 

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.

22. 4. 2025

1.- 2. Apríl 2025, Brusel

 

Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).

16. 4. 2025

Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.

9. 4. 2025

Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech. 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.