Nechte mě být jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové. Školní rok 2020/21 a 2021/22
Na osudu rodiny Anne Frankové ukazujeme nebezpečí antisemitismu, paralelně také i anticikanismu a dalších nenávistí, které jsou založeny na příslušnosti k odlišné národnosti, náboženství nebo přesvědčení.
Příběh Anne a její rodiny přibližuje výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“. Součástí výstavy jsou i příběhy dnešních mladých lidí, kde je možné ukázat, že diskriminace není pouze otázkou historie a lidé se s ní z různých důvodů setkávají i dnes. Při práci s výstavou vycházíme z konceptu vrstevnického vzdělávání, při kterém program pro své spolužáky připravují sami studenti – průvodci. Ti se připravují v 16 hodinovém semináři a po ukončení výstavy v rámci závěrečného setkání formulují své závěry a budoucí projekty. Jako lektoři působí spolu s profesionály také zkušení průvodci z řad studentů.
Naším cílem je rozvíjet schopnost mladých kriticky myslet, občansky se angažovat, rozvíjet jejich pozitivní vůdčí schopnosti, které jim pomohou čelit předsudkům a diskriminaci a vést své publikum tak, aby zmírnili rozpory v polarizujících tématech. Prostřednictvím výstavy tak mohou průvodci pozitivně ovlivňovat své vrstevníky.
Společný workshop Anne Frank Youth Networking, který se konal 28. 4. - 1. 5. 2022 v Bratislavě, byl pak určen motivovaným studentům z různých škol a zemí.
Ve školním roce 2020/21 a 2021/22 prezentovalo výstavu sedm škol z České republiky. Proškoleno bylo 69 průvodců vrstevnického vzdělávání a zapojilo se celkem 12 pedagogů, kteří pomohli s přípravami a studenty při jejich práci aktivně podporovali. Žáci provedli výstavou více než 2200 spolužáků a 10 skupin návštěvníků z řad veřejnosti. Do tréninku průvodců v Nymburku se zapojily 3 studentky ze Slovenska. Protože se termín dvakrát kvůli karanténěměnil na poslední chvíli, připojily se slovenské studentky nakonec k semináři online.
Kalendář putování výstavy v ČR naleznete zde.
Broumov
Místo: Výstavní síni ve Staré radnici v Broumově, online: ZŠ Hradební, Broumov; ZŠ a MŠ Police nad Metují
Termín: únor – květen 2021
Semináře pro průvodce: 24. 2. 2021, 1. 3. 2021, 11. 3. 2021, 31. 3. 2021, 12. 5. 2021
Původně měla výstava “Nechte mě být jaká jsem” na přelomu let 2020 a 2021 putovat po školách v Broumovském výběžku. Kvůli lockdownu se postupně rušily jednotlivé destinace a prezentace výstavy ve zdejším regionu byla odložena. Aby mohla být přeci jen zpřístupněna, byla v lednu instalována ve výstavní síni na Staré radnici v Broumově. Nakonec přišel další lockdown a tak se hledala cesta, jak realizovat seminář a seznámit žáky s výstavou online. Průvodci ji navštěvovali po jednom ve svém volném čase. Na základě návštěvy a online seminářů připravili prezentace a krátké klipy, kterými výstavu představili.
„Výstava je nainstalována, ale návštěvníci do ní nesmí. Proškolení průvodců a představení výstavy se stěhuje do online prostředí.”
„Málo se mluví o holocaustu. Lidi jsou lidi a je jedno, jak vypadají nebo jakou mají národnost nebo vyznání. Nikdo nemá právo brát člověku svobodu.”
„Nebavili jsme se jen o pravdivých věcech, ale I tom, co bych nazval fámami. Toto období kolem pronásledování Židů, Romů, homosexuálů nebo těch, kteří měli námitky k nacistické diktatuře, je k zamyšlení. Ne každý se chce do toho pustit a přemýšlet nad tím. Kdybych neměl možnost se tím zabývat, tak si tím také nelámu hlavu. […] Četl jsem spoustu článků, že holocaust se už nikdy nesmí stát. S tím souhlasím. Ale člověk by si řekl, že jsme si z toho vzali nějaké ponaučení. Já to v tuto chvíli moc nevidím. Pořád jsou tady tací, kteří práva a svobodu druhých omezují...” Jáchym, 9.A, Broumov
Do online tréninku se zapojili žáci ZŠ Hradební z Broumova (9) a ZŠ a MŠ Police nad Metují (2). V rámci online výuky a pak po otevření škol byla výstava představena žákům vyšších ročníků obou škol, celkem přes 200 žákům (204).
Teplice
Místo: Gymnázium Teplice
Termín: 21. 9. - 30. 10. 2021
Semináře pro průvodce: 20.-21. 9. 2021, 30. 10. 2021
Na Gymnáziu Teplice byla výstava instalována v nádherné secesní školní kapli. Proškolili jsme 8 průvodců z řad studentů, kteří pak prováděli spolužáky z gymnázia, návštěvníky z jiných škol i veřejnost. Programu k výstavě se účastnili všichni studenti vyššího gymnázia, žáci ZŠ Metelkovo, ZŠ Bílá cesta a ZŠ J. Pešaty. Celkem výstavou provedli více než 600 (603) studentů a na 100 pedagogů, rodičů a návštěvníků z Teplic a okolí.
První prohlídka pro pedagogy, rodiče I veřejnost proběhla v rámci vernisáže a výstava byla přístupna veřejnosti také o sobotách a některých odpoledních. Studenti pro návštěvníky připravili komentované prohlídky.
"Mě historie nezajímá, ale tohle bylo fakt dobrý. Za mě 1*."
"Úžasná výstava, líbilo se mi, že měli pohled nejen z minulosti, ale i přítomnosti."
"Osmáci se poprvé dověděli o Anne Frankové. Díky této výstavě jsme o ní mluvili i ve škole. Děkujeme!"
Nechanice
Místo: ZŠ Nechanice
Termín: 11. 11. - 30. 12. 2021
Semináře pro průvodce: 10.-11.11.2021,
Na základní škole v Nechanicích proběhla výstava v listopadu a prosinci 2021. Školu navštěvují děti z Dětského domova v Nechanicích. Některé z těchto dětí byly mezi 13 vyškolenými průvodci výstavou. Škola měla naplánované také návštěvy z okolních škol z avšak z důvodu proticovidových nařízení nakonec návštěvy nebyly možný. Výstavou průvodci provedli 180 spolužáků a cca 30 návštěvníků vernisáže.
Nymburk
Místo: Gymnázium Bohumila Hrabala, Nymburk
Termín: 9. 2. - 9. 3. 2022
Semináře pro průvodce: 8. - 9. 2. 2022
Plánovaný termín instalace výstavy v Gymnáziu B. Hrabala se s ohledem na covidovou situaci několikrát posouval. Termín jsme se snažili zkoordinovat také s ohledem na podmínky na Slovensku, odkud měly přijet studentky, které již výstavou prováděli. I po stanovení lednového termínu se seminář, kvůli karanténě ve škole, ještě dvakrát posunul. Studentky ze Slovenska (3), se nakonec k semináři připojily online. Vyškolení průvodci pak provedli většinu žáků gymnázia. K výkladu si připravil i vlastní aktivity, při kterých využili zejména podnětů slovenských hostů. Celkem provedli na 350 studentů své školy a hosty z řad rodičů a pedagogů (40). Tři ze studentů se pak účastnili workshopu Anne Frank Youth Networking pořádaného Nadácií Milana Šimečku 28. 4. - 1. 5. 2022 v Bratislavě.
Vybíráme z návštevní knihy:
"Děkujeme za fundované provedení všemi částmi výstavy, poutavý slovní doprovod průvodkyň i za aktivity na konci, které aktualizovaly téma odlišnosti, plurality a ostrakizace, těch je i v současné době ve společnosti hodně." M. Soukup, učitel dějepisu
"Určitě moc děkuji za možnost provádět. Bylo to hodně přínosné z pohledu předsudků. Doufám, že si budu na to vzpomínat ještě dlouho."
"Výstava se mi moc líbila, průvodci působili velmi odborně. Hra na konci mi otevřela oči. Velmi oceňuji úsilí a snahu si připravit projev na toto téma [holocaust, předsudky, diskriminace]. Mělo by se o něm mluvit daleko více. Samozřejmě si z výstavy odnesu spoustu nových informací." <3 Karel
Z deníku Anny si Miep pamatuj
Ačkoli se za hrdinku nepovažovala
CHrabře nasazovala život svůj
Ruku pomocnou podala
Anině rodině pomáhala stůj co stůj
Nikdy se své víry nevzdala
Celé roky nad deníky nezlomila hůl
Evropa díky ní Annin příběh poznala.
Václav Chalupa, 2.A
Tipy pro budoucí průvodce:
- Rozhodě toho víte víc, než si myslíte nebo vaši spolužáci. Když budete v koncích, panely za vámi vám pomůžou nebo váš spoluprůvodce. Chyby děláme každý.
- Nebuďte ve stresu!!! Ano, je to náročné přednášet před ostatními a pamatovat si tolik zajímavostí a informací, ale když se například přeřeknete, tak se přeci nic nestane :) Jsme jen lidi!! A navíc je úžasný pocit vidět ty děti, jak je vaše přednáška zajímá. A že je zajímá příběh Anny Frankové a období 2. světové války.
- Dýchej
- Rozmluv se před tím
- Člověk dělá chyby (a je to normální!)
Partneři projektu:
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.