Výstava Jáchymka

Workshop pro pedagogy Skola_pozvanka_mala

 

V samém závěru roku 2014 jsme otevřeli výstavu „Jáchymka – židovská škola v Praze“, kterou naleznete ve vstupním prostoru budovy, kde sídlí Terezínská iniciativa, Institut Terezínské iniciativy a další organizace. Výstava je přístupná zdarma ve všední dny – pondělí až pátek od 9.00 do 16.00 hodin. Pokud Vás výstava nebo téma židovského školství zaujme, můžete si u nás v kanceláři zakoupit katalog Jáchymka.


Výstava je určena široké veřejnosti. Máte-li přátele, příbuzné a známé, kteří nemluví česky, ale chcete jim ukázat něco zajímavého a neokoukaného z Prahy, máte možnost: výstava je dvojjazyčná – texty na panelech jsou v češtině a angličtině a katalog je vydán také v němčině. Po domluvě je možné zajistit zdarma komentovanou prohlídku v češtině, němčině nebo angličtině (pouze ve všední dny). Ve dnech, kdy se v Jáchymce konají akce pro veřejnost, je výstava pro účastníky otevřena po dobu konání akce.

 

jachymka-foto-ilustracni


Výstava pojednává o dějinách židovské školy v Praze, která zde fungovala v letech 1908-1942 a v období nacistické okupace se stala jedinou školou, ve které mohli působit židovští pedagogové a učit se židovské děti. Do školy chodili sourozenci Petr a Eva Ginzovi či historik Toman Brod, o školu projevovali zájem i Franz Kafka s Maxem Brodem. Více informací o dějinách školy a o osudech lidí, kteří ji navštěvovali, najdete nejen v katalogu výstavy, ale také na stránkách holocaust.cz, kde je v sekci Prezentace věnovaná právě Židovské škole v Praze. Vzdělávání židovských a romských dětí za první republiky a Protektorátu bylo tématem připomínkové akce Jom ha-Šoa v roce 2014 a první studii o židovské škole jste mohli nalézt i v dnes již rozebrané informační a vzdělávací brožuře Jom ha-šoa - Mít své místo.

Z příběhu židovské školy vychází i vzdělávací program pro školy Jáchymka a Užhorod – jak si Židé a Romové založili školu. V rámci tohoto programu, odehrává-li se na půdě Jáchymky, absolvují studenti rovněž komentovanou prohlídku výstavy.

 

jachymka-foto-ilustracni-workshop

K výstavě byl vydán katalog Jáchymka v české, německé a anglické verzi. Publikace je k zakoupení v kanceláři Institututu Terezínské iniciativy.

Cena katalogu: 70,- Kč

jáchymka

      

Kontakt:

e-mail: institute@terezinstudies.cz

telefon: +420 222 317 013

 

Kde nás najdete: Jáchymova 63/3,  Praha 1 - asi 5 minut od stanice metra Staroměstská

 

 

Projekt finančně podporují:

 

Nadace židovské obce v Praze

nemecke vyslanectvi logo

cnfb_logo-1

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

 

Odkazy:

Informace o projektu Jáchymka

Krátká historie židovské školy v Jáchymce

 

16. 1. 2025

Popírání a zkreslování holocaustu je široce rozšířenou hrozbou pro život Židů i pro evropské demokratické hodnoty přesahující hranice států. Antisemitismus z Evropy nezmizel ani 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od pandemie COVID-19 až po události 7. října zůstává popírání a překrucování holocaustu nebezpečným a mnohotvárným narativem. Do dnešní doby neexistuje v EU jednotná metodologie monitoringu protižidovské nenávisti. To je jedním z cílů projektu ENMA. Diskuze se zúčastní zástupci organizací RIAS (Německo), Czulent (Polsko), IKG (Rakousko) a Federace židovských obcí (ČR), které ve svých zemích vydávají výroční zprávy o projevech antisemitismu. Úvodní příspěvek přednese JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.

Akce se koná v češtině a angličtině se simultánním tlumočením, vstup volný.

 

Kdy: Úterý 28. ledna 2025, 18:00

Kde: Maiselova synagoga (Maiselova 10, Praha 1)

13. 1. 2025

Dnes večer Beseder Gallery uvede celovečerní dokumentární film, který osvětluje nejdramatičtější příklad intelektuální a umělecké odvahy v koncentračním táboře Terezín za druhé světové války: pozoruhodný příběh Rafaela Schachtera, geniálního mladého českého dirigenta, který byl v roce 1941 zatčen a poslán do Terezína.

Film «Defiant Requiem»
13. 1. pondělí, 18:30
Beseder Gallery, Lihovarská 12, 19000 Praha 9

17. 12. 2024

V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.

10. 12. 2024

O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.

 

Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:

  • Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
  • Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
  • Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.