Akreditace MŠMT
Akreditované semináře a kurzy DVPP
Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu
Číslo akreditace: MŠMT- 11407/2020-2-264
Platnost akreditace do: 26. 5. 2023
Hodinová dotace kurzu: 71 vyučovacích hodin á 45 minut
Anotace:
Kurz v trvání 71 hodin je zaměřený na rozvoj kompetencí pro demokratickou kulturu (dále KDK), seznámí účastníky s modelem kompetencí a vede je k tomu, aby mohli na své škole působit jako průvodci KDK.
Pro pochopení současnosti, porozumění principům demokracie, fungování lidských práv a svobod a rozvoj klíčových kompetencí účastníků využívá Institut Terezínské iniciativy příklady z moderních dějin. Proto je kurz určen zejména učitelům společenskovědných předmětů, jazyků a třídní učitele. Přínosný je ale i pro jiné učitele, protože metody, které využíváme, jsou přenosné i do jiných oblastí. Velký důraz je kladen na trénink měkkých dovedností nutných ke komunikaci se žáky, rodiči i kolegy, včetně řešení konfliktů.
Historické materiály a dokumenty, které budou mít účastníci k dispozici, jsou úzce spjaty s bádáním ITI. Výukové lekce jsou založeny na tom, co je odborně ověřené a opírá se o historická fakta. Vedeme účastníky k porozumění historii a její relevantní interpretaci pomocí metod, které jsou ověřené.
Obsah jednotlivých bloků vychází z dokumentů, které v archivech vyhledali a zpracovali odborníci ITI, jsou tedy založeny na reálných příbězích a autentických dokumentech. Dokumenty a jednotlivé vzdělávací techniky a metody byly zvoleny s ohledem na efektivní pochopení a zvnitřnění KDK, hodnot a postojů a osvojení si dovedností.
Účastníci si na začátku kurzu stanovují cíle ohledně své práce s KDK na škole. V závěrečné prezentaci představí kolegům a lektorům aktivity rozvíjející KDK, které na základě zkušeností z kurzu vytvořili.
Podmínky získaní osvědčení:
Pro získání osvědčení je povinná účast nejméně na 75 % programu, vypracování domácí přípravy zadávané na kurzu a odevzdání a prezentace vlastní závěrečné práce, která prokáže porozumění tématu a schopnost pracovat s kompetenčním modelem ve školách.
Cena: V rámci projektu Od dokumentů k příběhům je pražským účastníkům kurz poskytován zdarma.
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).
Paměť místa – místo paměti
Číslo akreditace: MŠMT- 11407/2020-2-264
Platnost akreditace do: 26. 5. 2023
Hodinová dotace exkurze: 10 vyučovacích hodin. Je počítáno s 15 minutovými přestávkami mezi jednotlivými bloky a hodinovou přestávkou na oběd.
Anotace:
Exkurze na místo paměti (například Terezín a Lety u Písku) pod názvem „Paměť místa – místo paměti“ seznámí zážitkovou formou pedagogy s konkrétními místy spojenými s významnými historickými událostmi. Součástí exkurze je setkání s pamětníkem, který má k místu osobní vztah, váže jej k němu rodinná paměť. Místo představuje pamětník prizmatem svých či rodinných vzpomínek a jednotlivá místa spojuje s konkrétními událostmi.
Účastníkům bude poskytnout historický výklad o dějinách místa a historických souvislostech a rovněž vzpomínky pamětníků budou zasazeny do historického kontextu.
Práce s autentickými historickými dokumenty, obrazy a fotografiemi, případně dalšími dochovanými historickými zdroji (divadelní hry vzniklé v Terezíně) umožní účastníkům nahlédnout místo paměti dobovýma očima.
Součástí programu je problematika týkající se přijetí historické odpovědnosti, důstojného připomenutí obětí a metod, jak s historickými tématy pracovat v kontextu současné společenské a politické situace.
Všechny aktivity jsou zasazeny do kompetenčního rámce a rozvíjejí kompetence pro demokratickou kulturu.
Cena: V rámci projektu Od dokumentů k příběhům pro pražské učitele zdarma. Mimopražští učitelé a po ukončení projektu 2500,- Kč.
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).
Práce s pamětí v metodě Tváří v tvář historii
Číslo akreditace: MŠMT- 28020/2021-3-850
Platnost akreditace do: 02. 02. 2025
Hodinová dotace: 6 vyučovacích hodin. Je počítáno s 15 minutovými přestávkami mezi jednotlivými bloky a hodinovou přestávkou na oběd.
Anotace:
Metoda Tváří v tvář historii (Facing History and Ourselves – FHAO) umožňuje pedagogům rozvíjet porozumění traumatickým momentům moderních dějin u žáků a studentů, pochopit dějiny v jejich komplikovanosti, rozvíjet kritické porozumění, empatii, sociálně-emociální učení. Připomínají hodnotu lidského život, a pomáhají otvírat diskusi o důstojnosti jednotlivce, o právech člověka, o odpovědnosti, vině a trestu, o tom, jak se vyrovnat s traumatickou a bolestnou minulostí. Když studenti zkoumají složitost historie a lidského chování, přemýšlejí o volbách, kterým dnes čelí, a zvažují, jak mohou něco změnit.
Seminář se soustředí vždy na jeden okruh související s cyklem využívaným v metodě Tváří v tvář historii (Já a my – identita v proměně místa a času; my a oni – vztah jednotlivců a skupin ve společnosti; historická studie – věnuje se konkrétnímu příkladu z historie a jeho kritickému porozumění; vyrovnání se s minulostí - jak se poznání a pochopení minulosti může promítnout do vnímání současnosti, do voleb, které děláme dnes; rozhodnutí angažovat se – jakými způsoby převzít odpovědnost za současnost a budoucnost a angažovat se při jejich vytváření.)
Každý seminář se skládá ze dvou bloků – první se zaměřuje na konkrétní téma z cyklu a v rámci interaktivního programu představuje konkrétní způsob jak je možné s daným tématem pracovat, v druhé části se účastníci setkávají s pamětníkem, aktivistou nebo odborníkem, kde se beseda odvíjí podle tematického zaměření semináře.
Cena: V rámci projektu Od dokumentů k příběhům pro pražské učitele zdarma. Mimopražští učitelé a po ukončení projektu 1500,- Kč.
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).
Rovná komunikace a řešení konfliktů v rozvoji kompetencí pro demokratickou kulturu
Číslo akreditace: MŠMT- 28020/2021-3-850
Platnost akreditace do: 02. 02. 2025
Hodinová dotace: 6 vyučovacích hodin. Je počítáno se dvěma 15 minutovými přestávkami.
Anotace:
Rozvoj kompetencí pro demokratickou kulturu je základním předpokladem výchovy demokratického občana – člověka, který rozumí tomu, co pro něj demokracie znamená a dokáže podle toho i komunikovat a jednat. K tomu patří i schopnost mluvit o kontroverzních, potenciálně polarizujících tématech.
Při nácviku komunikace využíváme témata z nedávné historie i náměty, které účastníci s sebou přinášejí.
V seminářích pracujeme s postupy, které vycházejí z metody rovné komunikace v souladu s fungováním mozku a metody Deep Democracy, která hledá společné cíle v polarizujících tématech, nebo v rozdělených skupinách a společenstvích.
Cena: V rámci projektu Od dokumentů k příběhům pro pražské učitele zdarma. Mimopražští učitelé a semináře po ukončení projektu 1500,- Kč.
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).
Nechte mě být, jaká jsem. Letní škola pro pedagogy
Číslo akreditace: MŠMT- 11407/2020-2-264
Platnost akreditace do: 26. 5. 2023
Hodinová dotace: 30 vyučovacích hodin. Mezi jednotlivými vzdělávacími bloky jsou zařazeny 30 minutové přestávky a hodinová přestávka na oběd.
Anotace:
Prostřednictvím moderních pedagogických přístupů – kritické myšlení, práce s texty, autentickými vzpomínkami, dobovými dokumenty, prožitková pedagogika, debatní metody, individuální a skupinová práce, popisujeme realitu soužití etnických, národnostních, náboženských menšin nebo postojových oponentů v minulosti a v současnosti. Jsme totiž přesvědčeni, že práce s historickými příklady umožňuje bezpečně otevírat současná témata, i ta kontroverzní a potenciálně polarizační. V pečlivě připravených a na sebe navazujících vzdělávacích celcích poukazujeme na složitá témata a hledáme způsoby, jak s nimi bezpečně pracovat. Spolupráce s organizacemi z ČR i ze zahraničí /Muzeum romské kultury (ČR), Anne Frank House (NL), Nadácia Milana Šimečku (SR), Anne Frank Zentrum (AFZ), Muzeum Auschwitz (PL) Centropa (D)/ nám umožňuje představit různé přístupy k práci s historickou zkušeností i rozličné metody, jak uchopit současná kontroverzní témata.
K vytvoření logické a účinné návaznosti jednotlivých vzdělávacích programů a workshopů a logické propojení minulosti a současnosti využíváme postupů vzdělávacího modelu Tváří v tvář historii. Dbáme, aby všechny vzdělávací celky i celý seminář dodržovaly vzdělávací model E-U-R (evokace – uvědomění - reflexe)
Součástí programu Letní školy je exkurze na místo paměti.
Cena: 7500,- Kč
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.