Miroslav Kárný
se narodil v roce 1919 v Praze.
V roce 1939 byl nucen přerušit studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde studoval češtinu a historii. Do Terezína byl deportován jako člen tzv. Aufbaukomanda. Přes Osvětim a Kaufering se dostal do Dachau, kde byl osvobozen. Po válce pracoval jako redaktor Rudého práva a od 70. let se věnoval výzkumu dějin "konečného řešení židovské otázky" v českých zemích. Po roce 1989 se mohl této činonosti věnovat bez omezování kontaktů se zahraničními odborníky a institucemi. Byl jedím ze zakládajících členů Terezínské iniciativy a v roce 1993 její nadace, později tranformované na Institut Terezínské iniciativy.
K nejvýznamnějším projektům patří Terezínské pamětní knihy Židů deportovaných z českých zemí a Německa.
"Jestliže dlouhé roky publikoval v řadě domácích i zahraničních sborníků a odborných časopisů, v roce 1994 sám stál u zrodu ročenky Terezínské studie a dokumenty, která se stala především jeho zásluhou respektovaným odborným periodikem, ve kterém domácí i zahraniční vědci, ale také studenti, měli možnost publikovat výsledky svých výzkumů k problematice holocaustu. Miroslav Kárný byl do posledních chvil svého života jejím oddaným editorem. O pět let později inicioval založení Knižnice Institutu Terezínské iniciativy, která si rovněž už svými prvými svazky získala uznání odborné i laické veřejnosti."
Jaroslava Milotová: Nekrolog za Miroslava Kárného (Roš chodeš, červen 2001)
Na konci listopadu jsme se spojili se studenty z Univerzity New York v Praze prostřednictvím Verto Education a uspořádali jsme workshop na téma, jak život Židů v Praze ovlivnily protižidovské zákony v době nacistické okupace.
Nadace Brücke/Most pořádá každoročně 24. listopadu vzpomínkovou akci na oběti a přeživší koncentračního tábora a ghetta Terezín. Letos byl k rozhovoru pozván náš ředitel Tomáš Kraus. Letošní online vzpomínková akce byla věnována také Hanuši Hronovi (1925-2023), který byl v Terezíně od prosince 1944 až do osvobození.
Během úvodního semináře "Training of Trainers", který se konal 3. a 4. listopadu v Praze, nám kolegové z Amsterdamu poskytli informace o Anne Frank Youth Network (AFYN), o motivaci této sítě, jejích cílech a různých stránkách sítě.