Den otevřené Jáchymky 2013
Dopolední i odpolední program, ve kterém jsme si připomněli bohatou historii budovy Židovské školy v Jáchymově ulici na pražském Starém Městě i nadcházející 20. výročí vzniku Institutu Terezínské iniciativy, byl podle dosavadních ohlasů zajímavý a počet návštěvníků překonal očekávání organizátorů!
Dopoledne proběhla beseda žáků druhého stupně Základní školy Dr. Jana Malíka v Chrudimi s panem Tomanem Brodem, který chodil do školy v době jejího fungování během Protektorátu Čechy a Morava a později byl deportován do Terezína a Osvětimi.
Besedu vedl Roman Anýž, učitel dějepisu a lektor seminářů o dějinách Židů ve 20. století. Na začátku besedy prezentovala pracovnice Institutu TI Eliška Waageová dosavadní výsledky výzkumu o dějinách budovy a školy
v Jáchymově ulici. Následovala živá diskuse s panem Brodem. Také díky použíté metodice projektu Naši nebo cizí?, která vede pedagogy k přípravě žáků na besedu s pamětníkem a jejímž spoluautorem je právě Roman Anýž, byla diskuse velmi živá a žáci se věcně a konkrétně ptali na nejrůznější témata spojená nejen se školou, ale i osudy pana Broda během holocaustu-šoa.
Odpoledne následoval program pro širokou veřejnost, jehož součástí byly prezentace výsledků výzkumu o dějinách školy a budovy v Jáchymově ulici (celkem 4x pro velký zájem), prezentace projektu 10 hvězd, prezentace publikací a časopisů z produkce Terezínské iniciativy a Institutu Terezínské iniciativy, prezentace výstavky Hidden Child - Ukrývané dítě, projektu Haleluja, a dalších. Náštěvníci si prohlédli obě knihovny a kanceláře organizací, které se na projektu podílely. Díky práci sociální dílny Becalel si mohli odnést upomínkové předměty.
Večer se pak konala beseda s pamětníky školy:
- Tommym Karasem, který do školy chodil od roku 1938
- Annou Hyndrákovou, Tomanem Brodem, kteří chodili do protektorátní školy
- Bohumilou Havránkovou, která chodila do školy jen krátce a skládala zde zkoušky
- Michaleou Vidlákovou, která vzpomínala na svou maminku - paní profesorku Irmu Lauscherovou, která ve škole a později také v Terezíně učila
- Doris Grozdanovičovou, která chodila do školy v Brně. Díky jejím vzpomínkám mohlo publikum porovnat podmínky života školní mládeže před a během války v Praze a Brně.
Všem, pracovníkům a členům všech organizací, které se na akci podílely:
Knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze - kancelář
zejména pamětníkům z Terezínské iniciativy, a návštěvníkům
velice děkujeme a těšíme se na další setkávání v Jáchymce.
V projektu výzkumu a připomínky školy v Jáchymce pokračujeme a jeho výstupy budeme postupně zveřejňovat. Stejně tak budeme dále připravovat akce a možnosti oživení budovy jako místa setkávání generací a komunit!
Odkazy:
Fotografie z programu celého dne
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.