Den otevřené Jáchymky 2014


Další ročník Dne otevřených dveří v budově bývalé židovské školy v Praze se konal ve čtvrtek 4. prosince 2014 od 13 do 18 hodin.  

pozvanka Den otevrene Jachymky 2014

Letošní druhý ročník Dne otevřené Jáchymky byl spojen se slavnostním otevřením stálé výstavy o dějinách budovy a školy v letech 1908 - 1942 ve vstupní hale budovy. Akci provázel bohatý celodenní program a záštitu nad ní převzal německý velvyslanec v Praze pan Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven. Návštěvou nás poctil též izraelský velvyslanec JE Gary Koren.

Dopoledne jsme v Jáchymce přivítali žáky ZŠ Radotín pod vedením pana učitele Riedla. Marie Zahradníková (ITI) jim představila výstavu a následně je provedla interaktivním vzdělávacím workshopem pro mládež s názvem Jáchymka a Užhorod - Jak si Židé a Romové založili školu.

 

žáci ZŠ Radotín v Jáchymce

 

Slavnostním otevřením výstavy byl zahájen odpolední program, který obsahoval komentované prohlídky v němčině a češtině, přednášky paní Hildegart Stellmacher a pana Mirka Němce. Odpolední program byl ukončen besedou s tématem Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek.

 

odpolední beseda

 

Program:
 

13.00
Zahájení a vernisáž výstavy
13.30 Tisková konference
13.30 – 14.00

Přednáška Hildegart Stellmacher (Společnost pro křesťansko-židovskou spolupráci v Drážďanech):

Život a odkaz učitelky Irmy Lauscherové (v němčině)

13.30 – 14.00  Komentovaná prohlídka výstavy (v češtině)
14.00 – 14.30 Komentovaná prohlídka výstavy (v němčině)
15.00 – 16.00

Přednáška Mirek Němec (katedra germanistiky PF UJEP):

Škola mezi státem, národem a konfesí (v češtině)

16.00 – 18.00 

Diskuse Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek;

pozvání k diskusi přijal pamětník a bývalý žák školy v Jáchymce pan Toman Brod, učitel dějepisu Roman Anýž a Jakub Mlynář (Centrum vizuální historie Malach), moderovat bude Peter Sokol

 

Po celé odpoledne mohli návštěvníci nahlédnout do kanceláří organizací, sídlících v budově, setkat se s jejich pracovníky, zakoupit publikace nebo získat starší výtisky některých tiskových materiálů. Jako upomínku na vernisáž si odnesli placku v barvách výstavy s logem Jáchymka.

Celá akce se velmi povedla, proběhlo zde mnoho zajímavých a podnětných setkání, na která rádi navážeme a budou pro nás inspirací i v následujícím roce. Všem děkujeme za návštěvu a do nového roku přejeme vykročení pravou nohou.

Více fotografií z celého dne najdete v galerii zde.

 

Akce se zúčastnily tyto organizace:

Terezínská iniciativa – Mezinárodní sdružení bývalých terezínských vězňů
Institut Terezínské iniciativy a odborná knihovna (konzultace k Databázi obětí holocaustu)
Informační centrum a knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor (konzultace projektových záměrů)
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze – kancelář
Cestovní kancelář AVANTGARDE Prague
Keren Kajemet Le-Jisrael
SeeMedia o.s. 

 



Akci finančně podpořili:

Nadace Židovské obce v Praze




MSMT_logotyp_text_RGB_czlogo-barevne-ve-formatu-jpgnemecke vyslanectvi logo


 

  ALDA eadl LOGO

eu_flag_europe_for_citizens_en small

7. 5. 2024

6. května proběhl již 19. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu
“Jom ha-šoa”. Tentokrát se konal v doposud největším počtu měst a obcí, k akci se přidalo 31 míst po celé České republice.

3. 5. 2024

Součástí tohoročního Jom ha-šoa je také výstava MemoMap: Dějiny holocaustu v Praze. Ta bude vystavena ve venkovních prostorách Klementina, od pondělí 6. května (Jom ha-šoa), do neděle 19. května 2024.

Na 16 panelech výstava ukazuje, jak byl v závislosti na vydávání protektorátních protižidovských nařízení zmenšován, pro ty, kdo byli označeni za Židy, prostor Prahy. Příkazy a nařízení vedly k vytvoření neviditelných bariér, které zamezovaly kontaktu mezi židovskými a nežidovskými obyvateli Prahy ještě předtím, než byli Židé povoláváni do transportů a deportováni do koncentračních táborů.

2. 5. 2024

V úterý doprovázel ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho procházce Prahou. Tématy srdečného rozhovoru byly mimo jiné minulost a současnost české židovské komunity, literární odkaz Franze Kafky, projekt Musica Non Grata a v neposlední řadě činnost ITI.

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).