Den otevřené Jáchymky 2014
Další ročník Dne otevřených dveří v budově bývalé židovské školy v Praze se konal ve čtvrtek 4. prosince 2014 od 13 do 18 hodin.
Letošní druhý ročník Dne otevřené Jáchymky byl spojen se slavnostním otevřením stálé výstavy o dějinách budovy a školy v letech 1908 - 1942 ve vstupní hale budovy. Akci provázel bohatý celodenní program a záštitu nad ní převzal německý velvyslanec v Praze pan Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven. Návštěvou nás poctil též izraelský velvyslanec JE Gary Koren.
Dopoledne jsme v Jáchymce přivítali žáky ZŠ Radotín pod vedením pana učitele Riedla. Marie Zahradníková (ITI) jim představila výstavu a následně je provedla interaktivním vzdělávacím workshopem pro mládež s názvem Jáchymka a Užhorod - Jak si Židé a Romové založili školu.
Slavnostním otevřením výstavy byl zahájen odpolední program, který obsahoval komentované prohlídky v němčině a češtině, přednášky paní Hildegart Stellmacher a pana Mirka Němce. Odpolední program byl ukončen besedou s tématem Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek.
Program:
13.00 |
Zahájení a vernisáž výstavy |
13.30 | Tisková konference |
13.30 – 14.00 |
Přednáška Hildegart Stellmacher (Společnost pro křesťansko-židovskou spolupráci v Drážďanech): Život a odkaz učitelky Irmy Lauscherové (v němčině) |
13.30 – 14.00 | Komentovaná prohlídka výstavy (v češtině) |
14.00 – 14.30 | Komentovaná prohlídka výstavy (v němčině) |
15.00 – 16.00 |
Přednáška Mirek Němec (katedra germanistiky PF UJEP): Škola mezi státem, národem a konfesí (v češtině) |
16.00 – 18.00 |
Diskuse Vzpomínky žáků - pamětníků a jejich odkaz pro dnešek; pozvání k diskusi přijal pamětník a bývalý žák školy v Jáchymce pan Toman Brod, učitel dějepisu Roman Anýž a Jakub Mlynář (Centrum vizuální historie Malach), moderovat bude Peter Sokol |
Po celé odpoledne mohli návštěvníci nahlédnout do kanceláří organizací, sídlících v budově, setkat se s jejich pracovníky, zakoupit publikace nebo získat starší výtisky některých tiskových materiálů. Jako upomínku na vernisáž si odnesli placku v barvách výstavy s logem Jáchymka.
Celá akce se velmi povedla, proběhlo zde mnoho zajímavých a podnětných setkání, na která rádi navážeme a budou pro nás inspirací i v následujícím roce. Všem děkujeme za návštěvu a do nového roku přejeme vykročení pravou nohou.
Více fotografií z celého dne najdete v galerii zde.
Akce se zúčastnily tyto organizace:
Terezínská iniciativa – Mezinárodní sdružení bývalých terezínských vězňů
Institut Terezínské iniciativy a odborná knihovna (konzultace k Databázi obětí holocaustu)
Informační centrum a knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze a Nadace Hagibor (konzultace projektových záměrů)
Sociální dílna Becalel
Projekt 10 hvězd
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze – kancelář
Cestovní kancelář AVANTGARDE Prague
Keren Kajemet Le-Jisrael
SeeMedia o.s.
Akci finančně podpořili:
Nadace Židovské obce v Praze
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.