Den otevřené Jáchymky 2017
13. prosince 2017
Praha
13. prosince 2017 se již po páté otevřely dveře Jáchymky, abychom přivítali návštěvníky, kteří si chtěli poslechnout odborné přednášky, prohlédnout výstavy, navštívit naše knihovny nebo se jen potkat u kávy a knížek se svými známými.
Program byl zahájen ve dvě hodiny odpoledne krátkým uvedením dvou novinek z Institutu TI – a sice představením nového knihovního katalogu Jáchymka a nově zveřejněných dokumentů v Databázi obětí - Terezínském albu. V Databázi obětí na holocaust.cz jsou od července zveřejněny dokumenty, které byly doposud naskenovány v Národním archivu v Praze, Státním oblastním archivu v Plzni a Moravském zemském archivu v Brně. Jedná se o téměř všechny doposud nashromážděné dokumenty, které byly zveřejněny po změně přístupu ke zveřejňování dokumentů jako takových.
Následně se Aletta Beck pokusila ve své přednášce s názvem „Hledání slov – Holocaust, Šoa, Murdaripen / Samudaripen / Baro Murdaripen a popírání zločinů nacismu“ najít odpovědi na otázky, zda je dnes všeobecně jasné, že národní socialisté pronásledovali a vraždili Romy a Sinti z rasistických důvodů? Máme hledat a najít správná slova a výrazy, kterými budeme nejhorší genocidu v dějinách lidstva nazývat? Může to přispět k tomu, abychom se vyvarovali dohadům kdo trpěl „víc“ než někdo jiný? A zároveň přispět k uznání pronásledování Romů a Sinti jako součásti našich společných moderních dějin?
Ve spolupráci s nakladatelstvím P3K jsme v Jáchymce představili novou knížku, která vyšla jen pár dní před Dnem otevřené Jáchymky. Jedná se o knihu „Někde ještě svítí slunce“ a jde o paměti Michaela Grünbauma. Sám autor nemohl být přítomen, ale nahrál návštěvníkům vzkaz, ve kterém děkuje a vzpomíná na přátelství s Tommy Karasem, otcem vydavatele českého překladu své knihy a žákem židovské školy v Jáchymce. Představení knihy se zúčastnili také žáci pražské Přírodní školy, kteří jsou ve stejném věku jako Michael Grünbaum v době, na kterou v knize vzpomíná, a přečetli ukázky z knihy. Knihu si mohli zájemci na místě zakoupit, stejně tak jako další knihy z produkce nakladatelství P3K.
Den otevřené Jáchymky zakončil Benjamim Frommer z katedry historie na Northwestern University v Evanstonu v Chicagu a představil svůj projekt, na kterém Institut Terezínské iniciativy spolupracuje, a to přednáškou s názvem “Židovské byty”: Nucené přesídlení Židů v Protektorátu Čechy a Morava, 1939-1943. Během prvních let nacistické okupace Čech a Moravy byli Židé vystaveni nucenému vystěhovávání a přesidlování ze svých domovů do menších bytů, do izolovaných čtvrtí nebo dokonce z celých měst do jiných. Benjamin Frommer ve své přednášce otevřel otázky tzv. židovských bytů za okupace a probral důsledky pro židovské i nežidovské obyvatelstvo ve velkých i menších městech Protektorátu Čechy a Morava.
Pro ty, kteří zrovna nenaslouchali přednáškám, bylo připraveno malé občerstvení a dvě putovní výstavy – Nechte mě být, jaká jsem. Příběh Anne Frankové a Ztracená paměť, které se na pár dní vrátily do Jáchymky, než se zase vydají na cestu po Česku, byla k nim také připravena komentovaná prohlídka. Návštěvníci si též mohli zakoupit knihy z produkce Institutu či využít možnosti si popovídat s přáteli. V souvislosti s tématem Anne Frank jsme navázali spolupráci s nakladatelstvím Triáda a připravili k prodeji knihy o Anně Frankové, a to včetně nově vydaného komiksového zpracování jejího deníku.
Děkujeme všem, kteří využili možnosti strávit příjemné odpoledne v inspirativním prostředí historické budovy bývalé židovské školy v Jáchymově ulici. Těšíme se na shledání i v příštím roce.
Fotografie ze Dne otevřené Jáchymky
Napsali o nás:
Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus byl hostem pořadu na Frekvenci 1, kde hovořil o popírání holocaustu – fenoménu, který začal již bezprostředně po válce a přetrvává dodnes. Ve svém rozhovoru zdůraznil důležitost vzdělávání, historické paměti a boje proti dezinformacím.
Doporučujeme si rozhovor poslechnout zde.
Náš ředitel, Tomáš Kraus, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi.
„Vyvíjeli technologii, jako by se vůbec nejednalo o lidi. Ona to byla továrna. Byl to velice výkonný provoz, který měl jeden daný účel: likvidovat lidi. Jiné továrny vyrábí auta nebo nějaké součástky. Tady to byla smrt.“
(Tomáš Kraus)
Níže naleznete odkazy, kde si můžete pořad shlédnout, nebo přečíst:
V polovině ledna roku 1945 zahájila Rudá armáda po dohodě nejvyššího velení Spojenců vojenské operace mezi řekami Odrou a Vislou. Otevřela se tak fronta, která měla ulehčit západním jednotkám, zaskočeným nečekaným protiútokem německé armády v Ardenách. Rychlý postup 1. ukrajinského frontu donutil nacistické velení ke kvapné evakuaci zajateckých a koncentračních táborů v této oblasti. 27. ledna tak vstoupila jedna ze sovětských vojenských jednotek do jednoho z nich. Pluk, kterému velel Anatolij Šapiro, měl za sebou tuhé boje, při nichž téměř polovina mužů padla. Hrůzy války proto znal každý z nich z děsivé blízkosti. Ale to, co objevili v tomto táboře, přesahovalo jejich chápání. „Když jsme otevřeli bránu, spatřili jsme lidské trosky, doslova jen kosti potažené kůží. Někteří tam postávali bosí, přestože byl ukrutný mráz... Snažili se nás dotknout, snad aby se přesvědčili, že je to pravda,“ vzpomínal později Anatolij Šapiro, který se dožil vysokého věku a o svých zážitcích často hovořil na univerzitách v USA, kam se mu podařilo po válce emigrovat. A jak často zdůrazňoval, vůbec nechápal, jak je možné, že všichni vězňové tohoto tábora byli Židé. Protože - i on byl Žid.
Produkce Divadla MA Vás srdečně zve na pražskou premiéru představení Address Unknown 28. 1. v 19:30 Divadle Na Prádle. Představení podle bestselleru Kressmann Taylorové z r. 1938 a v režii Marianny Arzumanové, které bylo uvedeno v obsazení světových hvězd klasické hudby Jevgenije Kissina a Thomase Hampsona v New Yorku, Londýně, Ženevě, či festivalu Verbier, v češtině uvádíme s podporou NFOH a Prahy 1 pro školy ve Werichově vile v rámci prevence antisemitismu. Nyní jde o jediné uvedení v anglickém jazyce v podání Divadla MA do srpnové Letní Grébovky. Více informací o hře naleznete v příloze.
Popírání a zkreslování holocaustu je široce rozšířenou hrozbou pro život Židů i pro evropské demokratické hodnoty přesahující hranice států. Antisemitismus z Evropy nezmizel ani 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od pandemie COVID-19 až po události 7. října zůstává popírání a překrucování holocaustu nebezpečným a mnohotvárným narativem. Do dnešní doby neexistuje v EU jednotná metodologie monitoringu protižidovské nenávisti. To je jedním z cílů projektu ENMA. Diskuze se zúčastní zástupci organizací RIAS (Německo), Czulent (Polsko), IKG (Rakousko) a Federace židovských obcí (ČR), které ve svých zemích vydávají výroční zprávy o projevech antisemitismu. Úvodní příspěvek přednese JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.
Akce se koná v češtině a angličtině se simultánním tlumočením, vstup volný.
Kdy: Úterý 28. ledna 2025, 18:00
Kde: Maiselova synagoga (Maiselova 10, Praha 1)