Dny otevřené Jáchymky 2015-2016


Třetí ročník Dne otevřených dveří Jáchymky doznal dvou novinek: konal se místo v roce 2015 až v lednu 2016 kvůli rekonstrukci budovy, která probíhala od podzimu roku 2015. Další změnou bylo rozdělení akce do více dnů: 13 a 14. ledna 2016. Chtěli jsme vyjít vstříc všem zaneprázdněným návštěvníkům.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

První den byl věnován především 20. výročí od vydání Terezínských pamětních knih, publikovaných v roce 1995. K tomuto výročí proběhla nejprve tisková konference s následnou besedou, které se zúčastnili jejich spoluautoři: předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová,  historik Toman Brod, člen předsednictva Terezínské iniciativy Jaroslav Kraus, archivářka MV ČR Lenka Linhartová a syn manželů Kárných, kteří stáli za samotným vznikem Terezínských pamětních knih, pan Miroslav Kárný. Všichni společně vzpomínali na dobu vzniku knih, různá úskalí s tím spojená, ale i na úctu, jakou pociťovali při této nesmírně záslužné práci, jejímž cílem bylo zachovat památku zaznamenáním osudů terezínských vězňů: v prvních dvou svazcích obětí deportací z českých zemí, následně pak z Rakouska a Německa. Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková na konferenci připomněla, že na projekt pamětních knih navázala Databáze obětí holocaustu, dostupná na portálu holocaust.cz. Databáze má další rozměr v uchovávání památky, a sice "vrácení tváře" skrze skládání dalších střípků znalostí o jednotlivých obětech včetně jejich fotografie. V rámci tiskové konference byl zveřejněn nový webový portál projektu Výchova k respektu a toleranci www.vychovakrespektu.cz, který bude přinášet informace o vzdělávacích programech a informační materiály o projevech antisemitismu a anticiganismu v historii a současnosti. Byl také vyhlášen IV. ročník soutěže pro školy Jom ha-šoa 2016. Po besedě následovala přednáška historika institutu Alfonse Adama, který prezentoval chystanou výstavu a projekt Zapomenutá místa nacistické nucené práce v České republice. O akci informovala ČTK a Český rozhlas:

 

ČTK - České noviny 13. ledna 2016: "Před více než 20 lety byly vydány Terezínské pamětní knihy"

 

Český rozhlas, 17. ledna 2016: "Projekty vracejí obětem šoa tvář a skutečné místo v historii"

 

Druhý den dopoledne jsme v Jáchymce nejprve přivítali studenty Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, kteří se zúčastnili programu pod vedením lektorky institutu Marie Zahradníkové.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

Odpoledne bylo určeno široké veřejnosti; každý, kdo měl zájem, mohl navštívit knihovny institutu s výstavou pamětních knih různé provenience a dalších publikací, vyzkoušet si práci s archivními dokumenty, obsaženými v Databázi obětí, zúčastnit se prezentace Lauderových škol, zavítat do dalších institucí v budově, knihovny Židovské obce v Praze a v obou dnech také navštívit sociální dílnu Becalel, kde si mohl vytvořit upomínkový předmět.

 

Dny otevřené Jáchymky 2015-2016

 

Prezentace Databáze obětí holocaustu a projektu Terezínské album

 

Návštěvníci si v rámci interkativní dílny mohli sami vyzkoušet práci s archivními dokumenty; na dvou stanovištích měli za úkol zařadit a pojmenovat autentický dokument vztahující se k oběti holocaustu nebo na základě archivních dokumentů přiřadit správně medailonek.

 

cc_log3logo yad vashem

 

 

Celá akce se velmi vydařila, velmi nás těší zájem o naši práci a těšíme se na další ročník, který bude jistě, stejně jako tento, ve znamení milých a inspirujících setkání.

 

Další fotografie z obou dnů najdete ve fotogalerii.

Více informací o programu.
 

Pozvánka ke stažení (PDF)

Pozvánka na tiskovou konferenci (PDF)

Tisková zpráva (PDF)

   

Akce se zúčastnily organizace:

Terezínská iniciativa – Mezinárodní sdružení bývalých terezínských vězňů
Institut Terezínské iniciativy a odborná knihovna (workshopy k Databázi obětí holocaustu, výstava Pamětní knihy v dějinách)
Informační středisko Židovské obce v Praze

knihovna Židovské obce v Praze
Nadace Židovské obce v Praze
Sociální dílna Becalel
Středisko předarchivní péče Židovské obce v Praze – kancelář
Keren Kajemet LeJisrael

Lauderovy školy v Praze

 

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“