Jom ha-šoa - soutěž pro školy 2014

Druhý ročník soutěže pro školy k příležitosti připomínkové akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu pro nás byl velmi překvapivý a potěšující.

Do konce března přišlo 236 prací - výkresů, obrazů, grafických listů, plakátů, povídek, esejů a videí.

Ačkoli téma soutěže „Mít své místo. Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.“ je velice složité, většina účastníků se s ním vyrovala se ctí.

Cílem soutěže bylo připomenout nejmladší z obětí holocaustu - děti, žáky a spolužáky v českých a moravských školách - Židy a Romy - během první Československé

republiky a Protektorátu Čechy a Morava, ale také podníti přemýšlení o tom, jak bychom se mohli na základě historických zkušeností zamyslet nad vzděláváním a soužitím

většiny s těmito menšinami v současnosti.

(viz zadání soutěže).

 

Podrobný popis hodnocení, seznam členů hodnotící komise a výsledy soutěže naleznete zde.

Všem účastníkům velice děkujeme za jejich zájem, nasazení a aktivitu!

 

 

16. 5. 2024

Anne Frank Youth Network - Váš hlas proti diskriminaci, předsudkům a rasismu!

13. 5. 2024

V neděli, 12. května 2024 se zástupkyně Institutu Terezínské iniciativy zúčastnily pietního shromáždění k uctění památky romských obětí holocaustu.

7. 5. 2024

6. května proběhl již 19. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu
“Jom ha-šoa”. Tentokrát se konal v doposud největším počtu měst a obcí, k akci se přidalo 31 míst po celé České republice.

3. 5. 2024

Součástí tohoročního Jom ha-šoa je také výstava MemoMap: Dějiny holocaustu v Praze. Ta bude vystavena ve venkovních prostorách Klementina, od pondělí 6. května (Jom ha-šoa), do neděle 19. května 2024.

Na 16 panelech výstava ukazuje, jak byl v závislosti na vydávání protektorátních protižidovských nařízení zmenšován, pro ty, kdo byli označeni za Židy, prostor Prahy. Příkazy a nařízení vedly k vytvoření neviditelných bariér, které zamezovaly kontaktu mezi židovskými a nežidovskými obyvateli Prahy ještě předtím, než byli Židé povoláváni do transportů a deportováni do koncentračních táborů.

2. 5. 2024

V úterý doprovázel ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho procházce Prahou. Tématy srdečného rozhovoru byly mimo jiné minulost a současnost české židovské komunity, literární odkaz Franze Kafky, projekt Musica Non Grata a v neposlední řadě činnost ITI.

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně