Mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu
17. - 20. února 2018
Mannheim, Heidelberg
Identita evropských Romů ve 20. století
Ve dnech 17. až 20. února 2018 se uskutečnila čtvrtá z akcí projektu Identita evropských Romů ve 20. století, která je financována z programu Evropa pro občany a spolufinancována Česko-německým fondem budoucnosti, mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu. Setkání se účastnili mladí lidé z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska.
Cílem projektu je rozvinout veřejnou debatu o vztazích mezi většinou a menšinami, zejména Romy ve střední Evropě, protože k diskriminaci a netoleranci vůči této skupině lidí docházelo v minulosti a dochází k ní i v současnosti. Naším cílem využít znalostí a zkušeností z vývoje reflexe a připomínání holocaustu Židů (šoa), stejně jako metod výzkumu a dokumentace (obětí) holocaustu, a přispět k rozšíření informací o holocaustu Romů a v důsledku pak k uznání jeho obětí. Někteří z účastníků setkání mládeže se účastnili prosincové studentské konference v Praze, která byla další z akcí projektu.
Setkání mládeže se konalo v Jugendherberge Mannheim a v sídle Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, který je partnerem projektu. Na programu byly workshopy, diskusní programy a panelové diskuse, ve kterých jsme vycházeli z našich zkušeností se vzdělávacími metodami Facing History and Ourselves, kritickým myšlením, kontroverzními tématy, mediální výchovou. Součástí setkání byly také diskuse s příslušníky druhé generace přeživších holocaustu a prohlídka expozic Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, respektive interaktivní skupinová práce v expozici.
Na přípravě a realizaci setkání spolupracovali pracovnice Antikomplexu, lektoři Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, lektorka organizace Asociacia Plural z Bukurešti.
Setkání mladých lidí je vždy velice podnětné. Díky pestrému složení skupiny (mezi účastníky byli studenti středních a vysokých škol z ČR, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska, Romové původem z balkánských zemí, kteří v Německu žijí jen několik let) i ochotě aktivně spolupracovat byla atmosféra setkání velice příjemná a produktivní. Díky tomu, že mají mladí lidé možnost strávit společně čas v oficiálním programu - pracovat ve workshopech a diskusích, sdílet svoje zkušenosti a zároveň poznávat zkušenosti ostatních z jiné země, ale také během cesty, neformálních večerů apod., poznávají jinou zemi, jiné město, cestování apod. Zásadním přínosem setkání mládeže projektu Identita evropských Romů ve 20. století byla účast mladých romských studentů, protože tím téma našich vzájemných vztahů - Čechů, Němců, Rakušanů, Rumunů a Romů získává zásadně jiný rozměr, než při účasti pouze neromských účastníků. Jejich pohled je velmi cenný a pro většinu z účastníků se s pohledem Romů setkávají poprvé. Romové v našich seminářích nejsou jen pamětníci a lektoři, ale také účastníci - sami se dozvídají více o svých moderních dějinách a zároveň nám poskytují svůj pohled na ně a na naše vzájemné vztahy.
Fotografie ze setkání
Z ohlasů od jedné z účastnic, studentky kvinty Gymnázia a SOŠ Podbořany, Anety Dosedlové:
V příjemném a klidném prostředí města Mannheim v Německu se ve dnech 18. - 20. února 2018 konalo mezinárodní setkání mládeže. Cílem bylo společně se zamyslet nad tématem „Identita evropských Romů ve 20. století““získat mnoho informací a vytvořit si celkový přehled. Na účastníky konference čekal podnětný a dynamický program. V rámci programu proběhly odborné přednášky a tematické workshopy. Historie spjatá s významnou romskou společností v Evropě, význam identity pro příslušníky menšin a většin, stereotypy a předsudky, dopady holokaustu, současná situace a dnešní postavení Romů v evropské společnosti. Proběhla také debata o diskriminaci, promítání dokumentu a vytváření návrhů na památník romského holocaustu, který poukázal na kreativitu zúčastněných. Studenti měli možnost diskutovat mnohá témata, sdílet osobní zkušenosti, rozvíjet se a rozšiřovat občanskou vzdělanost, ale také se mohli setkat s dalšími mladými lidmi z různých evropských zemí. Část programu proběhla v dokumentačním a kulturním centru pro německé Sinti a Romy v Heidelbergu, kde měli studenti také možnost diskutovat s přeživšími a pamětníky romského holocaustu. Hlavním organizátorem projektu byla nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy za spolupráce s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century. Antikomplex (ČR), Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma (Německo), Asociatia Plural (Rumunsko). Vše bylo možné zrealizovat díky fondům Evropské unie.
Mezinárodní setkání mládeže se konalo za podpory:
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.