Mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu

17. - 20. února 2018
Mannheim, Heidelberg

 

Identita evropských Romů ve 20. století

 

Ve dnech 17. až 20. února 2018 se uskutečnila čtvrtá z akcí projektu Identita evropských Romů ve 20. století, která je financována z programu Evropa pro občany a spolufinancována Česko-německým fondem budoucnosti, mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu. Setkání se účastnili mladí lidé z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska.

 

Cílem projektu je rozvinout veřejnou debatu o vztazích mezi většinou a menšinami, zejména Romy ve střední Evropě, protože k diskriminaci a netoleranci vůči této skupině lidí docházelo v minulosti a dochází k ní i v současnosti. Naším cílem využít znalostí a zkušeností z vývoje reflexe a připomínání holocaustu Židů (šoa), stejně jako metod výzkumu a dokumentace (obětí) holocaustu, a přispět k rozšíření informací o holocaustu Romů a v důsledku pak k uznání jeho obětí. Někteří z účastníků setkání mládeže se účastnili prosincové studentské konference v Praze, která byla další z akcí projektu.

 

eri20th_mannheim_09_small


Setkání mládeže se konalo v Jugendherberge Mannheim a v sídle Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, který je partnerem projektu. Na programu byly workshopy, diskusní programy a panelové diskuse, ve kterých jsme vycházeli z našich zkušeností se vzdělávacími metodami Facing History and Ourselves, kritickým myšlením, kontroverzními tématy, mediální výchovou. Součástí setkání byly také diskuse s příslušníky druhé generace přeživších holocaustu a prohlídka expozic Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, respektive interaktivní skupinová práce v expozici.

Na přípravě a realizaci setkání spolupracovali pracovnice Antikomplexu, lektoři Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, lektorka organizace Asociacia Plural z Bukurešti.

 

eri20th_mannheim_10_small


Setkání mladých lidí je vždy velice podnětné. Díky pestrému složení skupiny (mezi účastníky byli studenti středních a vysokých škol z ČR, Slovenska, Německa, Rakouska a Rumunska, Romové původem z balkánských zemí, kteří v Německu žijí jen několik let) i ochotě aktivně spolupracovat byla atmosféra setkání velice příjemná a produktivní. Díky tomu, že mají mladí lidé možnost strávit společně čas v oficiálním programu - pracovat ve workshopech a diskusích, sdílet svoje zkušenosti a zároveň poznávat zkušenosti ostatních z jiné země, ale také během cesty, neformálních večerů apod., poznávají jinou zemi, jiné město, cestování apod. Zásadním přínosem setkání mládeže projektu Identita evropských Romů ve 20. století byla účast mladých romských studentů, protože tím téma našich vzájemných vztahů - Čechů, Němců, Rakušanů, Rumunů a Romů získává zásadně jiný rozměr, než při účasti pouze neromských účastníků. Jejich pohled je velmi cenný a pro většinu z účastníků se s pohledem Romů setkávají poprvé. Romové v našich seminářích nejsou jen pamětníci a lektoři, ale také účastníci - sami se dozvídají více o svých moderních dějinách a zároveň nám poskytují svůj pohled na ně a na naše vzájemné vztahy.

 

Fotografie ze setkání

Z ohlasů od jedné z účastnic, studentky kvinty Gymnázia a SOŠ Podbořany, Anety Dosedlové:

V příjemném a klidném prostředí města Mannheim v Německu se ve dnech 18. - 20. února 2018 konalo mezinárodní setkání mládeže. Cílem bylo společně se zamyslet nad tématem „Identita evropských Romů ve 20. století““získat mnoho informací a vytvořit si celkový přehled. Na účastníky konference čekal podnětný a dynamický program. V rámci programu proběhly odborné přednášky a tematické workshopy. Historie spjatá s významnou romskou společností v Evropě, význam identity pro příslušníky menšin a většin, stereotypy a předsudky, dopady holokaustu, současná situace a dnešní postavení Romů v evropské společnosti. Proběhla také debata o diskriminaci, promítání dokumentu a vytváření návrhů na památník romského holocaustu, který poukázal na kreativitu zúčastněných. Studenti měli možnost diskutovat mnohá témata, sdílet osobní zkušenosti, rozvíjet se a rozšiřovat občanskou vzdělanost, ale také se mohli setkat s dalšími mladými lidmi z různých evropských zemí. Část programu proběhla v dokumentačním a kulturním centru pro německé Sinti a Romy v Heidelbergu, kde měli studenti také možnost diskutovat s přeživšími a pamětníky romského holocaustu. Hlavním organizátorem projektu byla nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy za spolupráce s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century. Antikomplex (ČR), Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma (Německo), Asociatia Plural (Rumunsko). Vše bylo možné zrealizovat díky fondům Evropské unie.

 

 

Mezinárodní setkání mládeže se konalo za podpory:

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo Dokuzentrum

 

BAder logo web  Plural logoternype color small 300x212 eu_flag_europe_for_citizens_co_funded_en_rgb_right  cnfb_logo-1

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.

8. 3. 2025

V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.

4. 3. 2025

Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.

Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.

27. 2. 2025

Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.

Sbírka probíhá na Doniu.

27. 2. 2025

Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.