Mezinárodní studentská konference projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“

7. - 9. prosince 2017
Praha

 

Identita evropských Romů ve 20. století

 

Ve dnech 7. - 9. prosince 2017 se ve Skautském institutu v Praze uskutečnila třídenní mezinárodní studentská konference projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“. Účastníky konference byli studenti z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a jejich čeští a slovenští učitelé, celkem 27 studentů a 13 pedagogů.

 

ERI20th_akce3_studentska_konference_Praha_small_01

 

Projekt (European Roma Identity in 20th Century, ERI20th), na kterém spolupracují organizace ze sedmi evropských zemí, nabízí od roku 2017 pět akcí, z nichž studentská konference byla třetí v pořadí (navázala na mezinárodní odbornou konferenci, která se konala v Praze v květnu, a letní školu pro pedagogy, kterou ve spolupráci s ITI zrealizovalo Muzeum romské kultury v Brně v srpnu). Studentskou konferenci připravili lektoři a odborní pracovníci Institutu Terezínské iniciativy a Antikomplexu.


Studenti a studentky a jejich učitelé přijeli z pražského gymnázia Duhovka, gymnázia v Ostrově, brněnského gymnázia na tř. Kapitána Jaroše, gymnázia v Moravských Budějovicích, gymnázia v Podbořanech, plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí, z gymnázia Matyáše Rúfusa ve Žiaru nad Hronom, ale také ze střední školy veřejnoprávní TRIVIS v Karlových Varech nebo ze SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně a z Deutsche Schule v Praze.


Cílem konference bylo představit účastníkům vybraná témata romské historie 20. století, která se významným způsobem podílela na formování jejich identity, pokud lze hovořit o jednotné romské identitě. Debatovalo se zejména o tom, jak otevírat romská témata ve školách a navzdory jejich mnohdy kontroverznímu přijetí studenty, učiteli, vedením škol i rodiči se právě na nich učit empatii, vnímání sebe sama, svých předsudků a pochopení toho, jakým způsobem lze žít ve společnosti, která nezavrhuje odlišnost.

 

ERI20th_akce3_studentska_konference_Praha_small_03


Studenti i učitelé se zabývali historií dvou romských škol – tzv. cikánské školy v Užhorodě a Školy Míru v Květušíně. Historii květušínského experimentu jim podrobněji představil dokument Zatajené dopisy, po jehož zhlédnutí mohli debatovat s režisérem Tomášem Kudrnou, autorkou předlohy i hlavní protagonistkou filmu, romistkou Barborou Šebovou, a historikem Institutu TI Michalem Schusterem.


Druhý den byl program konference věnován holocaustu Romů na našem území – v „horkých“ křeslech zasedli dva aktivisté, kteří se významně podíleli na zveřejnění debaty o vepřínu v Letech u Písku, Růžena Ďorďová a František Lacko, a historik Michal Schuster, který se věnuje současné dokumentaci obětí romského holocaustu, kde navázal na předchozí činnost profesora Ctibora Nečase. Odpoledne navštívili studenti a učitelé Lety u Písku a hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbeny děti z tábora v Letech. Po návratu na ně čekala derniéra představení „Neprojdeš“ společnosti AraArt, která ve svých představeních představuje formou tzv. divadla utlačovaných každodenní diskriminací, které jsou vystavěni v české společnosti Romové, a ptá se diváků, jak by oni sami takovéto situace řešili. Studenti se do intervencí velice živě zapojili.

 

ERI20th_akce3_studentska_konference_Praha_small_02


Závěr konference patřil návrhům studentů a učitelů, jak by se dala zlepšit výuka romských témat a co by k tomu obě skupiny potřebovaly. V závěrečné reflexi jedna studentka řekla: „Moje škola je hodně rasistická. Jsem ráda, že jsem zde potkala tolik lidí, kteří se o téma zajímají a mají podobné názory jako já. Odjíždím s tím, že se již nebudu bát ve své třídě vystupovat proti protiromským názorům. Díky za to.“

Fotografie z konference

 

Napsali o nás:

Nikola Mrázková: Historie romského holocaustu? Pro studenty i učitele velká neznámá. Generace20.cz, 13.12.2017

Ivan Machek: Studentská konference „Identita evropských Romů ve 20. století“. Gymnázium Ostrov

A. Horská, Z. Hvězdová: Malé ohlédnutí za studentskou konferencí. Gymnázium a Střední odborná škola Podbořany, 13.12.2017

Zuzana Kohútová: Študentská konferencia v Prahe. Gymnázium Milana Rúfusa

 

 

 

 

Mezinárodní studentská konference se konala za podpory:

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo Dokuzentrum

 

BAder logo web  Plural logoternype color small 300x212 eu_flag_europe_for_citizens_co_funded_en_rgb_right


 

31. 1. 2025

Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.

31. 1. 2025

Ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus byl hostem pořadu na Frekvenci 1, kde hovořil o popírání holocaustu – fenoménu, který začal již bezprostředně po válce a přetrvává dodnes. Ve svém rozhovoru zdůraznil důležitost vzdělávání, historické paměti a boje proti dezinformacím.

Doporučujeme si rozhovor poslechnout zde.

27. 1. 2025
📰 Nový Newsletter Institutu Terezínské iniciativy je venku! 📰

Přečtěte si komentář Tomáše Krause ke Dni památky obětí holocaustu, ohlédněte se za aktivitami, které jsme v posledním čtvrtletí zorganizovali, nebo se na nich podíleli a zjistěte, co chystáme na následující měsíce.

27. 1. 2025

Náš ředitel, Tomáš Kraus, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi.

„Vyvíjeli technologii, jako by se vůbec nejednalo o lidi. Ona to byla továrna. Byl to velice výkonný provoz, který měl jeden daný účel: likvidovat lidi. Jiné továrny vyrábí auta nebo nějaké součástky. Tady to byla smrt.“
(Tomáš Kraus)

Níže naleznete odkazy, kde si můžete pořad shlédnout, nebo přečíst:

Záznam Hyde Park Civilizace

23. 1. 2025

V polovině ledna roku 1945 zahájila Rudá armáda po dohodě nejvyššího velení Spojenců vojenské operace mezi řekami Odrou a Vislou. Otevřela se tak fronta, která měla ulehčit západním jednotkám, zaskočeným nečekaným protiútokem německé armády v Ardenách. Rychlý postup 1. ukrajinského frontu donutil nacistické velení ke kvapné evakuaci zajateckých a koncentračních táborů v této oblasti. 27. ledna tak vstoupila jedna ze sovětských vojenských jednotek do jednoho z nich.  Pluk, kterému velel Anatolij Šapiro, měl za sebou tuhé boje, při nichž téměř polovina mužů padla. Hrůzy války proto znal každý z nich z děsivé blízkosti. Ale to, co objevili v tomto táboře, přesahovalo jejich chápání. „Když jsme otevřeli bránu, spatřili jsme lidské trosky, doslova jen kosti potažené kůží. Někteří tam postávali bosí, přestože byl ukrutný mráz... Snažili se nás dotknout, snad aby se přesvědčili, že je to pravda,“ vzpomínal později Anatolij Šapiro, který se dožil vysokého věku a o svých zážitcích často hovořil na univerzitách v USA, kam se mu podařilo po válce emigrovat. A jak často zdůrazňoval, vůbec nechápal, jak je možné, že všichni vězňové tohoto tábora byli Židé. Protože - i on byl Žid.

21. 1. 2025

Produkce Divadla MA Vás srdečně zve na pražskou premiéru představení Address Unknown 28. 1. v 19:30 Divadle Na Prádle. Představení podle bestselleru Kressmann Taylorové z r. 1938 a v režii Marianny Arzumanové, které bylo uvedeno v obsazení světových hvězd klasické hudby Jevgenije Kissina a Thomase Hampsona v New Yorku, Londýně, Ženevě, či festivalu Verbier, v češtině uvádíme s podporou NFOH a Prahy 1 pro školy ve Werichově vile v rámci prevence antisemitismu. Nyní jde o jediné uvedení v anglickém jazyce v podání Divadla MA do srpnové Letní Grébovky. Více informací o hře naleznete v příloze.

16. 1. 2025

Popírání a zkreslování holocaustu je široce rozšířenou hrozbou pro život Židů i pro evropské demokratické hodnoty přesahující hranice států. Antisemitismus z Evropy nezmizel ani 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Od pandemie COVID-19 až po události 7. října zůstává popírání a překrucování holocaustu nebezpečným a mnohotvárným narativem. Do dnešní doby neexistuje v EU jednotná metodologie monitoringu protižidovské nenávisti. To je jedním z cílů projektu ENMA. Diskuze se zúčastní zástupci organizací RIAS (Německo), Czulent (Polsko), IKG (Rakousko) a Federace židovských obcí (ČR), které ve svých zemích vydávají výroční zprávy o projevech antisemitismu. Úvodní příspěvek přednese JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.

Akce se koná v češtině a angličtině se simultánním tlumočením, vstup volný.

 

Kdy: Úterý 28. ledna 2025, 18:00

Kde: Maiselova synagoga (Maiselova 10, Praha 1)