Mezinárodní studentská konference projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“
7. - 9. prosince 2017
Praha
Identita evropských Romů ve 20. století
Ve dnech 7. - 9. prosince 2017 se ve Skautském institutu v Praze uskutečnila třídenní mezinárodní studentská konference projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“. Účastníky konference byli studenti z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a jejich čeští a slovenští učitelé, celkem 27 studentů a 13 pedagogů.
Projekt (European Roma Identity in 20th Century, ERI20th), na kterém spolupracují organizace ze sedmi evropských zemí, nabízí od roku 2017 pět akcí, z nichž studentská konference byla třetí v pořadí (navázala na mezinárodní odbornou konferenci, která se konala v Praze v květnu, a letní školu pro pedagogy, kterou ve spolupráci s ITI zrealizovalo Muzeum romské kultury v Brně v srpnu). Studentskou konferenci připravili lektoři a odborní pracovníci Institutu Terezínské iniciativy a Antikomplexu.
Studenti a studentky a jejich učitelé přijeli z pražského gymnázia Duhovka, gymnázia v Ostrově, brněnského gymnázia na tř. Kapitána Jaroše, gymnázia v Moravských Budějovicích, gymnázia v Podbořanech, plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí, z gymnázia Matyáše Rúfusa ve Žiaru nad Hronom, ale také ze střední školy veřejnoprávní TRIVIS v Karlových Varech nebo ze SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně a z Deutsche Schule v Praze.
Cílem konference bylo představit účastníkům vybraná témata romské historie 20. století, která se významným způsobem podílela na formování jejich identity, pokud lze hovořit o jednotné romské identitě. Debatovalo se zejména o tom, jak otevírat romská témata ve školách a navzdory jejich mnohdy kontroverznímu přijetí studenty, učiteli, vedením škol i rodiči se právě na nich učit empatii, vnímání sebe sama, svých předsudků a pochopení toho, jakým způsobem lze žít ve společnosti, která nezavrhuje odlišnost.
Studenti i učitelé se zabývali historií dvou romských škol – tzv. cikánské školy v Užhorodě a Školy Míru v Květušíně. Historii květušínského experimentu jim podrobněji představil dokument Zatajené dopisy, po jehož zhlédnutí mohli debatovat s režisérem Tomášem Kudrnou, autorkou předlohy i hlavní protagonistkou filmu, romistkou Barborou Šebovou, a historikem Institutu TI Michalem Schusterem.
Druhý den byl program konference věnován holocaustu Romů na našem území – v „horkých“ křeslech zasedli dva aktivisté, kteří se významně podíleli na zveřejnění debaty o vepřínu v Letech u Písku, Růžena Ďorďová a František Lacko, a historik Michal Schuster, který se věnuje současné dokumentaci obětí romského holocaustu, kde navázal na předchozí činnost profesora Ctibora Nečase. Odpoledne navštívili studenti a učitelé Lety u Písku a hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbeny děti z tábora v Letech. Po návratu na ně čekala derniéra představení „Neprojdeš“ společnosti AraArt, která ve svých představeních představuje formou tzv. divadla utlačovaných každodenní diskriminací, které jsou vystavěni v české společnosti Romové, a ptá se diváků, jak by oni sami takovéto situace řešili. Studenti se do intervencí velice živě zapojili.
Závěr konference patřil návrhům studentů a učitelů, jak by se dala zlepšit výuka romských témat a co by k tomu obě skupiny potřebovaly. V závěrečné reflexi jedna studentka řekla: „Moje škola je hodně rasistická. Jsem ráda, že jsem zde potkala tolik lidí, kteří se o téma zajímají a mají podobné názory jako já. Odjíždím s tím, že se již nebudu bát ve své třídě vystupovat proti protiromským názorům. Díky za to.“
Fotografie z konference
Napsali o nás:
Ivan Machek: Studentská konference „Identita evropských Romů ve 20. století“. Gymnázium Ostrov
Zuzana Kohútová: Študentská konferencia v Prahe. Gymnázium Milana Rúfusa
Mezinárodní studentská konference se konala za podpory:
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.