Druhý mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci

10. a 11. listopadu 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

V úterý 10. a ve středu 11. listopadu 2015 se v Jáchymce konal druhý mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Jeho náplní byly zejména nové přístupy ke vzdělávání o holocaustu a občanskému vzdělávání, ale i další témata z oblasti lidských práv - projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu v médiích i v každodenním životě.

 

Vedle členů projektového týmu a dalších pracovníků Institutu Terezínské iniciativy se programu zúčastnili také zástupci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, společnosti Asi-milovaní, Heinrich-Böll-Stiftung a jiné.

 

Workshop zahájila ředitelka ITI Tereza Štěpková. Po krátkém přivítání hostů a představení programu předala slovo Terezii Vávrové ze společnosti Antikomplex a z Centra občanského vzdělávání při FHS UK, která nás provedla prvním blokem věnovaným občanskému vzdělávání. Seznámila nás s principy výchovy k demokratickému občanství a informovala nás o výzkumu na téma občanská angažovanost, který mapoval oblasti a současnou míru angažovanosti občanů ČR. 

 II. mezinárodní workshop Výchova k respektu a toleranci: Tereza Vávrová

 

Odpoledne nás navštívil zástupce Česko-německého fondu budoucnosti Oliver Engelhardt s prezentací tématu roku 2016, kterým je Aktivní občanství tváří v tvář výzvám 21. století.

Zbytek úterního odpoledne patřil Ines Brachmann z rakouské společnosti errinern.at, která nám v rámci interaktivního semináře představila moderní možnosti vzdělávání o holocaustu.

 II. mezinárodní workshop Výchova k respektu a toleranci: Ines Brachmann

 

Ve středu jsme po úvodní reflexi přechozího dne přivítali v Jáchymce Michaela George z Masarykovy univerzity v Brně. Na příkladu studentů nám prezentoval možnou odlišnost projevů (ne)tolerance v teorii a praktickém životě.

  II. mezinárodní workshop Výchova k respektu a toleranci: blok Michaela George

 

Na něj navázal publicista František Kostlán, s nímž jsme se věnovali mediálnímu obrazu Romů a současných uprchlíků a tomu, zda se nějak proměňuje a zda je možné z jeho vývoje vyvodit nějaká ponaučení.

 II. mezinárodní workshop Výchova k respektu a toleranci: František Kostlán

Program moderovaly Tereza Štěpková a Marie Zahradníková.

Jednotlivé bloky byly velice zajímavé a podnětné, hostům z různých profesních oblastí nabídly informace, které mohou využít v rámci své praxe.

 

Věříme, že  v Jáchymce budeme v budoucnu moci uspořádat další podobné workshopy, které jsou pro naši práci nesmírně obohacující a  inspirující.

 

Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení (PDF).

 

Další fotografie ve fotogalerii

I. mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci

 

Z ohlasů účastníků:

 

Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?

  • Workshop Ines Brachmann, příspěvek Terezy Vávrové, oba příspěvky jsem považovala za velmi aktuální a svěží, přínosné a podnětné.
  • Vše zajímavé, zaujal mě blok p.Kostlána i pro svou návaznost na předchozí mezinárodní seminář, také výzkum COV.
  • For me the part about the topic "How to talk about Roma&Sinti in Czech Universities" was very interesting, because the speaker shared a lot of his own honest experiences with us. 

 

Na příštím semináři bych uvítal/a bych tato témata:

  • The direcction is the right one I guess. Topics that are coneccted with current issues in politics or daily live.
  • Považuji za důležité věnovat se konkrétním příkladům z praxe a konkrétním možnostem jednání (znalost konkrétních nástrojů).
  • ...workshop Ines Brachmann o přístupech k nakládání s místy paměti týkajících se Šoa a přesah této aktivity do současnosti považuji za velmi podnětný a ráda bych se v tomto tématu dále vzdělávala.

 

Workshop se konal za laskavé finanční podpory:

  

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

 

 

 

 

 

 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.

8. 3. 2025

V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.

4. 3. 2025

Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.

Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.

27. 2. 2025

Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.

Sbírka probíhá na Doniu.

27. 2. 2025

Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.