Druhý mezinárodní workshop - Výchova k respektu a toleranci
10. a 11. listopadu 2015
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
V úterý 10. a ve středu 11. listopadu 2015 se v Jáchymce konal druhý mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti. Jeho náplní byly zejména nové přístupy ke vzdělávání o holocaustu a občanskému vzdělávání, ale i další témata z oblasti lidských práv - projevy antisemitismu, anticiganismu a rasismu v médiích i v každodenním životě.
Vedle členů projektového týmu a dalších pracovníků Institutu Terezínské iniciativy se programu zúčastnili také zástupci organizací zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv: Muzea romské kultury v Brně, Židovského muzea v Praze, společnosti Asi-milovaní, Heinrich-Böll-Stiftung a jiné.
Workshop zahájila ředitelka ITI Tereza Štěpková. Po krátkém přivítání hostů a představení programu předala slovo Terezii Vávrové ze společnosti Antikomplex a z Centra občanského vzdělávání při FHS UK, která nás provedla prvním blokem věnovaným občanskému vzdělávání. Seznámila nás s principy výchovy k demokratickému občanství a informovala nás o výzkumu na téma občanská angažovanost, který mapoval oblasti a současnou míru angažovanosti občanů ČR.
Odpoledne nás navštívil zástupce Česko-německého fondu budoucnosti Oliver Engelhardt s prezentací tématu roku 2016, kterým je Aktivní občanství tváří v tvář výzvám 21. století.
Zbytek úterního odpoledne patřil Ines Brachmann z rakouské společnosti errinern.at, která nám v rámci interaktivního semináře představila moderní možnosti vzdělávání o holocaustu.
Ve středu jsme po úvodní reflexi přechozího dne přivítali v Jáchymce Michaela George z Masarykovy univerzity v Brně. Na příkladu studentů nám prezentoval možnou odlišnost projevů (ne)tolerance v teorii a praktickém životě.
Na něj navázal publicista František Kostlán, s nímž jsme se věnovali mediálnímu obrazu Romů a současných uprchlíků a tomu, zda se nějak proměňuje a zda je možné z jeho vývoje vyvodit nějaká ponaučení.
Program moderovaly Tereza Štěpková a Marie Zahradníková.
Jednotlivé bloky byly velice zajímavé a podnětné, hostům z různých profesních oblastí nabídly informace, které mohou využít v rámci své praxe.
Věříme, že v Jáchymce budeme v budoucnu moci uspořádat další podobné workshopy, které jsou pro naši práci nesmírně obohacující a inspirující.
Podrobný program dvoudenního workshopu ke stažení (PDF).
Další fotografie ve fotogalerii
I. mezinárodní workshop projektu Výchova k respektu a toleranci
Z ohlasů účastníků:
Napište prosím, která část workshopu se Vám líbila nejvíce? Případně proč?
- Workshop Ines Brachmann, příspěvek Terezy Vávrové, oba příspěvky jsem považovala za velmi aktuální a svěží, přínosné a podnětné.
- Vše zajímavé, zaujal mě blok p.Kostlána i pro svou návaznost na předchozí mezinárodní seminář, také výzkum COV.
- For me the part about the topic "How to talk about Roma&Sinti in Czech Universities" was very interesting, because the speaker shared a lot of his own honest experiences with us.
Na příštím semináři bych uvítal/a bych tato témata:
- The direcction is the right one I guess. Topics that are coneccted with current issues in politics or daily live.
- Považuji za důležité věnovat se konkrétním příkladům z praxe a konkrétním možnostem jednání (znalost konkrétních nástrojů).
- ...workshop Ines Brachmann o přístupech k nakládání s místy paměti týkajících se Šoa a přesah této aktivity do současnosti považuji za velmi podnětný a ráda bych se v tomto tématu dále vzdělávala.
Workshop se konal za laskavé finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.
• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?