Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
17. - 18. srpna 2015
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
Druhý seminář pro učitele projektu Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti se konal v prázdninovém zkráceném dvoudenním režimu, od pondělí 17. do úterý 18. srpna 2015 v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v Jáchymce.
Programem navazujeme na dílny Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století, které jsme realizovali ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze, a dál hledáme v našich moderních dějinách zajímavé příklady z historie soužití Čechů, Židů, Romů, které nám umožní lépe porozumět minulosti a klást si důležité otázky pro současnost.
Semináře se zúčastnilo 19 učitelů základních a různých typů středních škol. První den jsme se intenzivně věnovali tématu lidských práv, diskriminace a osobní identity, a to jak v obecné, tak konkrétní rovině s příklady z období mezi dvěma světovými válkami. Druhý den jsme se přesunuli do budovy bývalé židovské školy v Praze 1 v Jáchymově ulici, kde dnes sídlí (kromě jiných organizací spolupracujících se Židovskou obcí) také Institut Terezínské iniciativy. V autentických prostorách jsme debatovali o smyslu a významu menšinových škol a opět jsme využili příkladů z historie - založení židovské školy v Jáchymce a romské školy v Užhorodě. Zlatým hřebem a účastníky velmi kladně hodnoceným bodem náročného programu byla beseda s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.
Všem lektorům programu: Marii Zahradníkové, Petru Sokolovi a Romanovi Anýžovi se jako obvykle podařilo vytvořit velice pracovní, přesto zároveň přátelskou atmosféru, ve které jsme intenzivně a otevřeně diskutovali o všech otázkách, které témata diskriminace a vztahů většiny k menšinám a menšin k většině otevírají.
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Lektoři byli velice milí, sympatičtí a empatičtí. Nikoho do ničeho nenutili, přesto se všichni zapojili a pracovali.
- Respektující, klidný, odborný.
- Na 1*.
- Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Bez výhrad - výborná návaznost, obsahová i chronologická, nové přínosné informace, člověk si spoustu věcí utřídí a správně zařadí.
- Obsahová náplň odpovídala názvu kurzu a je vhodná pro využití ve škole.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?
- Velmi dobře využitelné.
- 90% materiálů lze využít.
- Vaše další připomínky, podněty a názory
- Pokud budete pořádat něco podobného, ráda se nechám pozvat.
- Čekám další navazující seminář s jinými aktivitami.
- Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Velmi příjemná, účastníci měli zájem o nové poznatky, elán a nadšení.
- Atmosféra byla velmi příjemná, tvůrčí.
Zpráva o semináři - červen 2015
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.