Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání. Kurz pro lektory vzdělávacích programů
duben až září 2021
Online, Lety u Písku, Praha
Tváří v tvář historii a současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání
Od dubna do září 2021 probíhal dlouhodobý kurz pro lektory vzdělávacích programů, a to v rámci projektu Tváří v tvář historii a současnosti. Zájem o účast v kurzu byla veliká, proto jsme po vyhodnocení situace zvýšili počet účastníků na 16 (2 za partnerskou organizaci Romano Jasnica, 2 za partnerskou organizaci Khamoro).
Začátek kurzu se oproti plánovanému harmonogramu posunul, místo v lednu začal dubnu 2021. Doufali jsme, že se budeme moci potkávat osobně, ale velká část kurzu se i přesto konala v online prostředí. Sladit cílové skupiny projektu tak, aby účastníci měli možnost se vzájemně poznat, pochopit rozdílné startovní podmínky i motivace a navzájem se inspirovat a posilovat v úsilí o změnu k lepšímu, byla jedna z největších výzev projektu. Stmelení skupiny jsme proto i přes obtížné podmínky distančního setkávání věnovali velkou pozornost.
Setkání naživo bylo možné až v samém závěru kurzu: první čtyři bloky kurzu proběhly tedy online, pátý blok – celodenní exkurze s programem do Letů u Písku se uskutečnil naživo, stejně jako závěrečný blok v září.
Velká část kurzistů s námi nad rámec kurzu absolvovala letní školu v Osvětimi, která byla kromě návštěvy místa paměti (Auschwitz I. a Birkenau) zaměřena na přípravu programu pro skupinu žáků.
Kurz byl akreditován v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků MŠMT pod č. j. MSMT- 1427/2021-2-53 a názvem Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historii v občanském vzdělávání. Kurz lektorských dovedností (akreditace platná do 9. 3. 2024).
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Partneři projektu:
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.
• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?