Tváří v tvář historii i současnosti

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA


Lektorský kurz Tváří v tvář historii a současnosti

  • březen až září 2021, 6 tematických setkání, celkem 70 hodin
  • účast zdarma
  • 12 účastníků, 6 lektorů
  • místo konání: Praha a Benešov (ubytování a strava hrazeny)
  • v případě nepříznivé epidemiologické situace bude kurz částečně nebo úplně online
  • osvědčení o absolvování (podmínky: 80% účast, příprava vlastního vzdělávacího programu, 3 náslechy na vzdělávacích programech ITI, 2 supervizní setkání s lektory ITI)
  • úspěšní absolventi budou moci navázat placenou spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy
  • uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021, přihlásit se můžete zde


Účastníci kurzu se seznámí s originální metodou výuky moderních dějin Facing History and Ourselves, která pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti, připomíná hodnotu lidského života, důstojnost jednotlivce a jeho přirozených práv, podporuje diskusi o odpovědnosti, vině a trestu, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí.

Kurz nabízí přímou zkušenost

  • Společně navštívíme místo paměti Lety u Písku.
  • Poskytneme vám historický výklad dějin Romů na území ČR ve 20. století.
  • Vyzkoušíte si práci s autentickými dokumenty a příklady z historie.
  • Setkáte se s přímým pamětníkem holocaustu či se zástupcem tzv. druhé generace.


Kapacita kurzu je omezena, proto s vyplněním přihlášky neváhejte.
Program a lekroři kurzu

Máte odhodlání se něčemu novému naučit? Jste otevřeni a ochotni diskutovat? Máte odvahu jít do toho s námi?


Přihlaste se!

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

 

 

 

Partneři projektu:

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro

 

Více informací o projektu.

 

Program kurzu

1. blok – 8. - 9. 4. 2021: Seminář s Petrem Sokolem a Romanem Anýžem – metoda Facing History and Ourselves (Kdo jsem já, My a oni, Historická studie, Vyrovnání se s minulostí, Rozhodnutí se angažovat), setkání s pamětníkem

Program ke stažení

2. blok – 22. - 23. 4. 2021: Teoretický úvod do metody Facing History and Ourselves, historické souvislosti s Petrem Sokolem, Marií Smutnou a Michalem Schusterem

Program ke stažení

3. blok – 3. 5. 2021: Rovná komunikace, jak řešit konflikty s Michalem Dubcem

Program ke stažení

4. blok – 27. 5. 2021: Debatní metody a jak vést debaty k videoklipům, které v projektu vzniknou (s využitím již existujících klipů Free2choose-create, které vznikaly v ČR ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterodamu) s Marií Smutnou a Danou Gabaľovou.

Program ke stažení

5. blok – 14. 6. 2021: Exkurze na místo paměti (Lety u Písku) a rozhodnutí se angažovat.

Program ke stažení

6. blok – 18. 9. 2021: prezentace závěrečné práce – vzdělávací program, který chci učit.

Program ke stažení

CELKEM: 70 hodin

Podmínkou pro získání osvědčení akreditovaného kurzu bylo: a) účast na 80 % kurzu, b) závěrečná prezentace vlastního programu, c) účast na 3 násleších na vzdělávacích programech ITI během trvání projektu. Po skončení celého projektu absolvují lektoři dvě supervizní setkání.

Více o kurzu

Lektoři kurzu Tváří v tvář historii a současnosti

  • Peter Sokol – vystudovaný učitel dějepisu a angličtiny, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na pražském gymnáziu, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
  • Roman Anýž – vystudovaný a aktivní učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na ZŠ Dr. Jana Malíka v Chrudimi, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
  • Marie Smutná – vystudovaná historička a hebraistka, působí jako metodička a lektorka ITI, koordinátorka projektu Tváří v tvář historii i současnosti a dalších projektů
  • Michal Schuster – vystudovaný historik a archivář, specializuje se na dějiny Romů na území bývalého Československa, v ITI pracuje na projektu Databáze romských obětí holocaustu a věnuje se také publikační a přednáškové činnosti
  • Dana Gabaľová – vystudovaná architektka a absolventka dramatické výchovy na DAMU, působí jako lektorka a metodička ITI a vede zde několik projektů
  • Michal Dubec – učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a průvodce v projektu Učitel naživo, vede semináře o rovné, konstruktivní komunikaci

 

20. 2. 2025

Kdy: 13. - 15. 3. 2025
Kde: Praha (ČR), Bergen (DE)
Kontakt: Dorota Gabaľová, dorota.gabalova@terezinstudies.cz, +420 734 159 777

 

Registrace na seminář s exkurzí do Bergen-Belsen

Kapacita semináře je omezená – registrace probíhá podle pořadí přihlášení. Po naplnění kapacity budete zařazeni na seznam náhradníků.

5. 2. 2025

Srdečně vás zveme na slavnostní uvedení knihy „Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu“, kterou napsala Kateřina Nejedlá pod patronátem Institutu Terezínské iniciativy.

📅 Kdy: čtvrtek 27. února 2025, 16:00
📍 Kde: Knihkupectví Franze Kafky, Široká 65/14, 110 00 Josefov

Přijďte si poslechnout příběh rodiny Roubíčkových, jejichž osudy se prolínají s tragickými událostmi 20. století. Autorka se během svého výzkumu zaměřila na historické souvislosti i osobní vzpomínky, které oživují paměť holokaustu a jeho dopad na další generace.

Těšíme se na setkání s vámi!

31. 1. 2025

Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.

31. 1. 2025

Ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus byl hostem pořadu na Frekvenci 1, kde hovořil o popírání holocaustu – fenoménu, který začal již bezprostředně po válce a přetrvává dodnes. Ve svém rozhovoru zdůraznil důležitost vzdělávání, historické paměti a boje proti dezinformacím.

Doporučujeme si rozhovor poslechnout zde.

27. 1. 2025
📰 Nový Newsletter Institutu Terezínské iniciativy je venku! 📰

Přečtěte si komentář Tomáše Krause ke Dni památky obětí holocaustu, ohlédněte se za aktivitami, které jsme v posledním čtvrtletí zorganizovali, nebo se na nich podíleli a zjistěte, co chystáme na následující měsíce.

27. 1. 2025

Náš ředitel, Tomáš Kraus, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi.

„Vyvíjeli technologii, jako by se vůbec nejednalo o lidi. Ona to byla továrna. Byl to velice výkonný provoz, který měl jeden daný účel: likvidovat lidi. Jiné továrny vyrábí auta nebo nějaké součástky. Tady to byla smrt.“
(Tomáš Kraus)

Níže naleznete odkazy, kde si můžete pořad shlédnout, nebo přečíst:

Záznam Hyde Park Civilizace

23. 1. 2025

V polovině ledna roku 1945 zahájila Rudá armáda po dohodě nejvyššího velení Spojenců vojenské operace mezi řekami Odrou a Vislou. Otevřela se tak fronta, která měla ulehčit západním jednotkám, zaskočeným nečekaným protiútokem německé armády v Ardenách. Rychlý postup 1. ukrajinského frontu donutil nacistické velení ke kvapné evakuaci zajateckých a koncentračních táborů v této oblasti. 27. ledna tak vstoupila jedna ze sovětských vojenských jednotek do jednoho z nich.  Pluk, kterému velel Anatolij Šapiro, měl za sebou tuhé boje, při nichž téměř polovina mužů padla. Hrůzy války proto znal každý z nich z děsivé blízkosti. Ale to, co objevili v tomto táboře, přesahovalo jejich chápání. „Když jsme otevřeli bránu, spatřili jsme lidské trosky, doslova jen kosti potažené kůží. Někteří tam postávali bosí, přestože byl ukrutný mráz... Snažili se nás dotknout, snad aby se přesvědčili, že je to pravda,“ vzpomínal později Anatolij Šapiro, který se dožil vysokého věku a o svých zážitcích často hovořil na univerzitách v USA, kam se mu podařilo po válce emigrovat. A jak často zdůrazňoval, vůbec nechápal, jak je možné, že všichni vězňové tohoto tábora byli Židé. Protože - i on byl Žid.