Tváří v tvář historii i současnosti

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA


Lektorský kurz Tváří v tvář historii a současnosti

  • březen až září 2021, 6 tematických setkání, celkem 70 hodin
  • účast zdarma
  • 12 účastníků, 6 lektorů
  • místo konání: Praha a Benešov (ubytování a strava hrazeny)
  • v případě nepříznivé epidemiologické situace bude kurz částečně nebo úplně online
  • osvědčení o absolvování (podmínky: 80% účast, příprava vlastního vzdělávacího programu, 3 náslechy na vzdělávacích programech ITI, 2 supervizní setkání s lektory ITI)
  • úspěšní absolventi budou moci navázat placenou spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy
  • uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021, přihlásit se můžete zde


Účastníci kurzu se seznámí s originální metodou výuky moderních dějin Facing History and Ourselves, která pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti, připomíná hodnotu lidského života, důstojnost jednotlivce a jeho přirozených práv, podporuje diskusi o odpovědnosti, vině a trestu, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí.

Kurz nabízí přímou zkušenost

  • Společně navštívíme místo paměti Lety u Písku.
  • Poskytneme vám historický výklad dějin Romů na území ČR ve 20. století.
  • Vyzkoušíte si práci s autentickými dokumenty a příklady z historie.
  • Setkáte se s přímým pamětníkem holocaustu či se zástupcem tzv. druhé generace.


Kapacita kurzu je omezena, proto s vyplněním přihlášky neváhejte.
Program a lekroři kurzu

Máte odhodlání se něčemu novému naučit? Jste otevřeni a ochotni diskutovat? Máte odvahu jít do toho s námi?


Přihlaste se!

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

 

 

 

Partneři projektu:

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro

 

Více informací o projektu.

 

Program kurzu

1. blok – 8. - 9. 4. 2021: Seminář s Petrem Sokolem a Romanem Anýžem – metoda Facing History and Ourselves (Kdo jsem já, My a oni, Historická studie, Vyrovnání se s minulostí, Rozhodnutí se angažovat), setkání s pamětníkem

Program ke stažení

2. blok – 22. - 23. 4. 2021: Teoretický úvod do metody Facing History and Ourselves, historické souvislosti s Petrem Sokolem, Marií Smutnou a Michalem Schusterem

Program ke stažení

3. blok – 3. 5. 2021: Rovná komunikace, jak řešit konflikty s Michalem Dubcem

Program ke stažení

4. blok – 27. 5. 2021: Debatní metody a jak vést debaty k videoklipům, které v projektu vzniknou (s využitím již existujících klipů Free2choose-create, které vznikaly v ČR ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterodamu) s Marií Smutnou a Danou Gabaľovou.

Program ke stažení

5. blok – 14. 6. 2021: Exkurze na místo paměti (Lety u Písku) a rozhodnutí se angažovat.

Program ke stažení

6. blok – 18. 9. 2021: prezentace závěrečné práce – vzdělávací program, který chci učit.

Program ke stažení

CELKEM: 70 hodin

Podmínkou pro získání osvědčení akreditovaného kurzu bylo: a) účast na 80 % kurzu, b) závěrečná prezentace vlastního programu, c) účast na 3 násleších na vzdělávacích programech ITI během trvání projektu. Po skončení celého projektu absolvují lektoři dvě supervizní setkání.

Více o kurzu

Lektoři kurzu Tváří v tvář historii a současnosti

  • Peter Sokol – vystudovaný učitel dějepisu a angličtiny, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na pražském gymnáziu, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
  • Roman Anýž – vystudovaný a aktivní učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a lektor ITI a zároveň jako učitel na ZŠ Dr. Jana Malíka v Chrudimi, dlouholetý lektor metody Facing History and Ourselves
  • Marie Smutná – vystudovaná historička a hebraistka, působí jako metodička a lektorka ITI, koordinátorka projektu Tváří v tvář historii i současnosti a dalších projektů
  • Michal Schuster – vystudovaný historik a archivář, specializuje se na dějiny Romů na území bývalého Československa, v ITI pracuje na projektu Databáze romských obětí holocaustu a věnuje se také publikační a přednáškové činnosti
  • Dana Gabaľová – vystudovaná architektka a absolventka dramatické výchovy na DAMU, působí jako lektorka a metodička ITI a vede zde několik projektů
  • Michal Dubec – učitel dějepisu a občanské výchovy, působí jako metodik a průvodce v projektu Učitel naživo, vede semináře o rovné, konstruktivní komunikaci

 

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“