Večerní škola Tomana Broda - III. díl z cyklu přednášek
1. prosince 2015
Praha
Jáchymka – židovská škola v Praze
V úterý 1. prosince 2015 se v Jáchymce opět sešli zájemci o novodobou historii, prezentovanou v cyklu podzimních přednášek historika a pamětníka holocaustu dr. Tomana Broda. Ve třetím tématu s poněkud provokativním názvem Konečné řešení národnostní otázky jsme se zabývali problematikou poválečného vyhnání německého obyvatelstva z českých zemí. Velké množství stálých příznivců těchto přednášek i nových zájemců o toto složité téma se po skončení údodní přednášky dr. Broda zapojilo do živé besedy, přítomni byli také zástupci německé komunity, kteří nabídli svůj pohled a zkušenost se soužitím českého a německého obyvatelstva v Československu po druhé světové válce.
Přes složitost vlastního osudu a válečnou zkušenost se Dr. Brod zásadně ohradil proti principu kolektivní viny, která byla aplikována pro vyhnání německého obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce.
Obhajoval svůj humanistický názor, podle něhož je nutné rozlišovat lidi nikoli podle náboženství, národnosti či barvy pleti, nýbrž "odlišovat pouze slušné od neslušných a protestovat, kdykoli zloba a trest postihují nevinné.“
Vzhledem k velkému zájmu bychom na cyklus rádi navázali v roce 2016. Informace přineseme v aktualitách.
Pozvánka na 1. večer z cyklu podzimních přednášek
Pozvánka na 2. večer z cyklu podzimních přednášek
Pozvánka na 3. večer z cyklu podzimních přednášek
Zpráva z III. pořadu cyklu: Konečné řešení národnostní otázky
Akce finančně podpořil v rámci projektu Jáchymka – židovská škola v Praze
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.