První exkurze do Let u Písku

23. listopadu 2017
Lety u Písku

 

Vzdělávací projekt Výchova k respektu a toleranci


Institut Terezínské iniciativy a AISIS

Motto:
Existují místa utrpení, která mají pohnutou historii, se kterou je třeba seznamovat hlavně mládež. Je důležité otevírat diskusi o podílu Čechů na utrpení Romů za druhé světové války. Součástí diskuse má být občanská odpovědnost – aktivismus, který by se měl pěstovat a být součástí zdravé společnosti.

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 se konala první ze dvou plánovaných exkurzí do Letů u Písku – na místo, kde v období druhé světové války existoval koncentrační tábor pro Romy z Protektorátu Čechy a Morava.

exkurze_lety_2017_01


Společně se skupinou 34 studentů a pedagogů Střední odborné školy Jarov jsme položili kytice k památníku obětem. Prošli jsme místa paměti, vedeni našimi kolegy Františkem Lackem a Růženou Ďorďovou, kteří mají k místu osobní vztah a již léta se zasazují o zrušení prasečáku, stojícího na místě bývalého koncentračního tábora. A právě v době, kdy seznamovali studenty s historií, se jejich dlouholeté úsilí naplnilo podpisem smlouvy o odkupu vepřína státem, zastoupeným ministerstvem kultury.

Odpoledne se mohli účastníci exkurze ptát hostů na jejich vztah k Letům, na jejich aktivity a aktivismus, postoje, ale také na jejich osobní život nebo vlastní zkušenost se soužitím minorit a majority. Mezi naše hosty se zařadil také historik Toman Brod, který jako dítě přežil Terezín, Osvětim a další pracovní tábory. Všichni hosté mluvili o štěstí a náhodě, které jim umožnily zvítězit nad osudem. Rovněž však o tom, že štěstí šli sami vstříc. Mluvili o tom, jaké je být označen za jiného. A jaké je být posuzován jiným metrem.

exkurze_lety_2017_02


Vzpomínali na lidi a na jejich příběhy, které měly být zapomenuty. Všichni se snaží, aby minulost byla důstojně připomínána. Nečekají, že pro to „někdo“ něco udělá, a snaží se sami – zpravidla bez nároku na odměnu, i bez toho, aby očekávali byť jen potlesk nebo chválu. Dělají to prostě proto, že to považují za potřebné a správné.

V závěru dostali účastníci možnost představit vlastní názory na to, zda je potřeba připomínat historii, a pokud ano, tak proč, a jak bychom to měli dělat. Také měli prostor sdílet svou představu o využití a podobě pietního místa v budoucnu.

exkurze_lety_2017_03


Nejčastěji zazníval návrh, aby byl prostor proměněn na vzpomínkový háj, věnovaný památce obětí. Objevil se i návrh přesunout existující památník ze současného místa, které je místem spočinutí obětí, do prostor, kde koncentrační tábor v minulosti stál. Dalším návrhem bylo vybudovat moderní muzeum, které se bude věnovat utrpení perzekvovaných menšin za druhé světové války, ovšem i příčinám, které k němu vedly a jež z toho plynuly.

 

Fotografie z exkurze

 

Další fotografie naleznete také na facebooku SOŠ Jarov.
 

WEB PROJEKTU: www.vychovakrespektu.cz

 

 

Projekt Výchova k respektu a toleranci je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu hlavního města Prahy.

 

Logolink OP PPR

 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.

8. 3. 2025

V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.

4. 3. 2025

Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.

Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.

27. 2. 2025

Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.

Sbírka probíhá na Doniu.

27. 2. 2025

Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.