Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové
Koordinace výstavy pod hlavičkou ITI byla v ČR ukončena k červnu 2021. Děkujeme všem, kteří se do putování výstavy zapojili a také všem návštěvníkům!
Záměrem Anne Frank House v Amsterodamu je věnovat se odkazu Anne v dnešním světě a poukazovat na to, že i dnes má řada lidí zkušenosti s předsudky a předpojatostí druhých. Vede návštěvníky výstavy k přemýšlení nad tím, jak přistupovat k jevům, které se nám nelíbí, a jak lze být v každém věku aktivní.
S výstavou pracujeme formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Během dvoudenního semináře proškolí naše lektorky průvodce z řad žáků a ti pak výstavou provádějí své spolužáky, ale i veřejnost. A funguje to skvěle (více o tom a reflexe žáků - průvodců).
K dispozici je také komiksový životopis – Anne Franková a metodické materiály k němu, dokumentární film „Krátký život Anny Frankové“, Deník Anne Frankové a další doprovodné materiály.
Putovní vzdělávací výstava
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
Česká verze vzdělávací výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z různých důvodů s předsudky a diskriminací.
Putování výstavy po českých školách 2020 až 2022
Harmonogram putování
2022
- Řevnice: ZŠ Řevnice, květen
- Vlašim: ZŠ Vorlina, březen až duben
- Nymburk: Gymnázium Nymburk, únor až březen
2021
- Nechanice: ZŠ Nechanice - listopad až prosinec
- Teplice: Gymnázium Teplice, září až říjen
- Broumov: ZŠ Hradební Broumov a ZŠ Police nad Metují, únor až duben
2020
- Praha: Gymnázium Jaroslava Heyrovského - 1. listopadu 2019 až 31. ledna 2020
- Jevíčko: Město Jevíčko - 1. července až 31. srpna 2020
- Kravaře v Čechách: ZŠ Kravaře - 12. února až 27. března 2020
2019
- Kutná Hora: ZŠ Jana Palacha - říjen až listopad 2019
- Morkovice: ZŠ Morkovice - květen až červen 2019
- Jílové u Prahy: ZŠ Jílové - duben 2019
- Praha: Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy - únor a březen 2019
2018
- Praha: ZŠ Londýnská - listopad 2018
- Brno: OVK ŽMP Brno - září a říjen 2018
- Mladá Boleslav: ZŠ Dr. E. Beneše - květen 2018
- Šluknov: Šluknovský zámek - 5. ledna až 25. března 2018
2017
- Český Krumlov: Gymnázium Český Krumlov a městský úřad - 30. října až 4. prosince 2017
- Hořice: Městské muzeum a galerie - 2. října až 1. listopadu 2017
- Vrchlabí: Muzeum KRNAP Vrchlabí - srpen až 2. října 2017
- Deblín: ZŠ Deblín - červen 2017
Napsali o nás:
Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii. Krkonošský deník, 2. srpna 2017
Pavel Kubíček: “Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové”, 25. října 2017
Petr Soukal: „Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“, 6. prosince 2021
Lenka Proschková: Vrstevnické učení v praxi aneb Výstava o Anně Frankové v ZŠ Vorlina, 6. dubna 2022
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.