Celodenní exkurze na místo paměti (Terezín, Lety u Písku)
Místa paměti a zprostředkování jejich historie nabízejí díky své autenticitě prostor pro zážitkovou pedagogiku, umocněnou setkáním s pozvanými hosty, kteří mají k místům osobní vztah. Je také důležité se seznámit prostřednictvím výkladu s jejich historií. Součástí exkurze je interaktivní a pestrá práce v interiéru a důkladná závěrečná reflexe. Nabízíme exkurze do Terezína nebo Let u Písku.
- Časová dotace: cca 8 hodin
- Počet účastníků: 1-2 třídy, maximální počet 40 žáků + 2 pedagogický doprovod
- Metody: Historický výklad, exkurze v terénu, debata s hosty v horkém křesle, řízená diskuse, skupinová práce, vytváření výtvarných výstupů, reflektivní metody.
- Vzdělávací cíle:
- žáci poznávají místo paměti, seznamují se s jeho historií a tím, jak jej vnímají pamětníci
- žáci chápou, proč je důležité si oběti perzekucí důstojně připomínat, a přemýšlí o formách takových připomínek, které mohou zprostředkovat svým žákům- účastníci si vyzkoušejí různé metody, jak s historií spojenou s návštěvou místa paměti pracovat
- žáci si uvědomují vztah současnosti k historii
V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.
Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.
Kontakt
E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz
Telefon: + 420 739 058 008
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.