Stolpersteine - osudy skryté pod kameny

Stoplersteine neboli Kameny zmizelých se v Evropě poprvé objevily v roce 1995. Z původního projektu německého výtvarníka Guntera Demniga se stal postupně projekt celoevropský a v roce 2008 se objevily tyto kameny i České republice, nejprve v Praze, později i v jiných městech. Jsou pokládány před domy, odkud byli jejich obyvatelé deportováni do koncentračních táborů. Jsou na nich zachycena jména a základní údaje deportovaných. Kdo ale byli lidé, kterým tato jména patřila? Jsme dnes schopni rekonstruovat jejich předválečný osud?

 

Vzdělávací program seznámí žáky s tématikou Stolpersteine a připomínání vůbec. Žáci si vyzkouší práci s autentickými archivními dokumenty, ze kterých lze vyčíst životní osudy obětí a jejich rodin. Též dostanou informace o dokumentech, se kterými pracují a které pocházejí z Databáze obětí. Sami si ve skupinkách vyzkouší sestavit životopisný medailonek. Poté vyrazí na krátkou procházku a svým spolužákům prezentují informace, které z dokumentů vyčetli. Procházka je spojena s výkladem o památkách, které při procházce míjejí.

 

  • Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
  • Počet účastníků: 1 třída
  • Metody: skupinová práce, práce s prameny – historickými dokumenty, práce s textem, prezentace.
  • Vzdělávací cíle:
    • žáci se seznámí se Stolpersteine
    • žáci si sami naučí vyhledávat informace a interpretovat je
    • na základě konkrétních osudů se žáci dozvědí nejen o samotném holocaustu, ale i o předválečném životě a každodennosti
    • žáci si vyzkouší prezentační dovednosti


V současnosti nabízíme tuto metodiku pro kameny položené v okolí Jáchymky. Může též sloužit jako inspirace pro vytvoření vlastní procházky po okolí školy/bydliště.

 

04_stolpersteine

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: + 420 739 058 008

7. 5. 2024

6. května proběhl již 19. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu
“Jom ha-šoa”. Tentokrát se konal v doposud největším počtu měst a obcí, k akci se přidalo 31 míst po celé České republice.

3. 5. 2024

Součástí tohoročního Jom ha-šoa je také výstava MemoMap: Dějiny holocaustu v Praze. Ta bude vystavena ve venkovních prostorách Klementina, od pondělí 6. května (Jom ha-šoa), do neděle 19. května 2024.

Na 16 panelech výstava ukazuje, jak byl v závislosti na vydávání protektorátních protižidovských nařízení zmenšován, pro ty, kdo byli označeni za Židy, prostor Prahy. Příkazy a nařízení vedly k vytvoření neviditelných bariér, které zamezovaly kontaktu mezi židovskými a nežidovskými obyvateli Prahy ještě předtím, než byli Židé povoláváni do transportů a deportováni do koncentračních táborů.

2. 5. 2024

V úterý doprovázel ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho procházce Prahou. Tématy srdečného rozhovoru byly mimo jiné minulost a současnost české židovské komunity, literární odkaz Franze Kafky, projekt Musica Non Grata a v neposlední řadě činnost ITI.

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).