Lidská práva a zákon o potulných cikánech z roku 1927

Všeobecná deklarace lidských práv přináší soubor práv a svobod, jež mají platit univerzálně a být nezadatelná. Opravdu platí vždy a za všech podmínek? Jak vnímáme jednotlivá práva – považujeme některá z nich za důležitější než jiná?


Práce s vybranými právy vede účastníky k uvědomění si vlastních postojů, východisek a k poznání, že postoje ostatních se mohou lišit. V roce 1927 přijala demokratická Československá republika zákon č. 117 „o potulných cikánech“, který předurčil postavení romské menšiny až do doby protektorátních omezení. Ve světle předchozí diskuse o lidských právech se účastníci zamýšlejí nad vybranými body tohoto zákona.

 

  • Časová dotace: 4 vyučovací hodiny – 180 min
  • Počet účastníků: 1 třída
  • Metody: Žáci pracují ve skupinkách a společně se zamýšlejí nad svými závěry. Pracují s prameny – historickými dokumenty, s výňatky dobové parlamentní diskuze. Při workshopu je použita řízená diskuse a debatní metody.
  • Vzdělávací cíle:
    • žáci zkoumají vlastní postoje na podkladě vybraných práv a svobod ze Všeobecné deklarace lidských práv
    • žáci debatují mezi sebou o vlastních postojích a názorech vůči jednotlivým právům
    • žáci se seznamují se zákonem z roku 1927 „o potulných cikánech“ a diskutují o jeho dopadech
    • žáci se zamýšlí nad historickou zodpovědností společnosti a reflexí vlastní minulosti

 

02_lidka prava

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: + 420 739 058 008

25. 4. 2025

Muzeum Mladoboleslavska a Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi organizují výstavu (ne)Návraty, sledující příběhy lidí, kteří museli Boleslav za války opustit, těch, co se po válce nevrátili i těch, co ano, a příběhy jejich poválečných osudů.

22. 4. 2025

1.- 2. Apríl 2025, Brusel

 

Památníky nejsou všelékem na nenávist. Ti, co k nám přicházejí, nejsou ti, co šíří nenávist a zkreslují holocaust. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny a jako edukátoři šířit povědomí o tom, proč má práce s historií smysl a o vlivu historie na současnost – to jsou hlavní myšlenky, které jsem si odnesla z prvního dne mezinárodní konference Boj proti antisemitismu a podpora židovského života (Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life) pořádané v Bruselu Fórem pro občanskou společnost (Civil Society Forum).

16. 4. 2025

Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.

9. 4. 2025

Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech. 

25. 3. 2025

Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?

21. 3. 2025

Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat  v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí. 

Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.

Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp

 

S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR. 

17. 3. 2025

Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.