A. Adam: Die Arbeiterfrage soll mit Hilfe von KZ-Häftlingen gelöst werden
28. 04. 2013
Kniha německého historika Alfonse Adama o pobočných pracovních táborech, které fungovaly na území Sudet i Protektorátu Čechy a Morava, v podstatě poprvé mapuje a dokumentuje existenci těchto táborů.
Kniha vychází v německé verzi u berlínského nakladatelství Metropol (ISBN: 978-3-86331-083-7).
Kniha historika Alfonse Adama o pobočných koncentračních táborech, které fungovaly na území Sudet i Protektorátu Čechy a Morava, v podstatě poprvé mapuje a dokumentuje existenci těchto táborů. Kniha vychází v německé verzi u berlínského nakladatelství Metropol (ISBN: 978-3-86331-083-7).
Historik Alfons Adam porovnává historii 38 pobočných koncentračních táborů na území České republiky z pohledu nucené prace na základě ekonomického rozvoje v říjnu 1938 k Německé říši připojené "Sudetské šupy" a v březnu 1939 postavení "Protektorátu Čechy a Morava".
V roce 1942 SS postavila SS první pobočný koncentrační tábor v Sudetské šupě. Vzhledem k rostoucímu nedostatku pracovních sil a rostoucí hrozbě bombardování spojenců v druhé polovině války přemístili nacisté továrny válečné výzbroje z německé říše do Čech a na Moravu a založily hustou síť pobočných koncentračních táborů, které většinou patřily pod koncentrační tábory Flossenbürg, Gross-Rosen a Auschwitz. Vězni stavěli a udržovali budovy Waffen-SS a jiných SS uřadů, vykopávali tunely pro podzemní tovarny a byly nazazeni v elektro a leteckém průmyslu, muničních továrnách, ve výrobě tankových motorů a na opravách leteckých motorů.
Ke konci války bylo v jednotlivych táborech na území České republiky (34 v Sudetské šupě a 4 v protektorátu) asi 20.000 lidí. Přibližně 5000 vězňů zemřelo v důsledku špatných životních a pracovních podmínek. Tato publikace vyplňuje mezeru ve výzkumu o historii koncentračních áborů na území České republiky a zahrnuje z regionálního hlediska historický oblouk nacistické nucené práce.
Publikace je výstupem dvouletého projektu Nucená práce v pobočných koncentračních táborech na území České republiky v Institutu Terezínské iniciativy ve spolupraci s německou nadaci "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ)".
V současné době pracujeme na českém překladu knihy, který by měl vyjít na podzim roku 2014.
Přečtěte si také
- "Antisemitismus und wir", Seminar für Lehrer
- Invitation to the Workshop "Become an Upstander" by afyn.cz
- Ein ganz normaler Tag
- ITI-Erklärung zum 9. November
- Self-Publishing leicht gemacht!
- Buchveröffentlichung Gas, Gas, dann Feuer
- Workshop "Just an ordinary day"
- Verankerung der Menschenrechte im Völkerrecht
- Vernetzungsworkshop: “Stätten der NS-Zwangsarbeit in Nordböhmen und Sachsen”