Den otevřené Jáchymky 2016

7. prosince 2016
Praha

 

7. prosince ve 14. hodin jsme zahájili již čtvrtý Den otevřené Jáchymky. Letos se do něj spolu s Institutem Terezínské iniciativy zapojila i Židovská obec v Praze. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, občerstvení, o které se letos postarala Kavárna na balkóně, a prodej výrobků chráněné dílny Becalel. Pro děti byla připravena výtvarná dílna. Součástí programu byl i dobročinný bazar Židovského národního fondu, kde mohli návštěvníci přispět na obnovu a výsadbu stromů v Izraeli.

Program byl zahájen prezentací absolventů dvoudenního semináře Jáchymka – výchova k respektu a toleranci. Jednalo se o žáky z Lauderových školy v Praze a ze Základní školy Boženy Němcové v Přerově. Žáci představili své Knihy paměti, které v rámci semináře vyráběli.

doj16_small_01


Od čtyř hodin poté prezentoval svůj projekt prof. Ing. Štěpán Jurajda, věnující se statistické analýze vězňů ghetta Terezín. Údaje užité ve výzkumu vycházejí z dat obsažených v Databázi obětí, spravované institutem. Přínos inovátorského projektu spočívá v tom, že statisticky ověřuje, doplňuje či pozměňuje pohledy badatelů na postavení různých sociálních skupin v ghettu Terezín, vliv sociálního postavení na délku pobytu i dožití (zejména starých vězňů) a mimo jiné vnáší nové pohledy na činnost Židovské rady starších. Jde o moderní nástroj, který metodami sociologie a ekonomie pomáhá zpřesňovat historické bádání. Prof. Jurajda prezentoval průběžné výsledky projektu, konečné výsledky budou publikovány v odborném tisku.

Hlavním bodem odpoledne bylo představení nové knihy historika Alfonse Adama Otroci Třetí říše. Původní německý text, který vyšel pod názvem "Die Arbeiterfrage soll mit Hilfe von KZ-Häftlingen gelöst werden. Zwangsarbeit in KZ-Außenlagern auf dem Gebiet der heutigen Tschechischen Republik" v roce 2013, do češtiny přeložila paní Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy. Knihu vydalo nakladatelství GplusG, jehož zástupkyně Barbora Čermáková se zúčastnila prezentace knihy a jejího uvedení na trh. Kniha Otroci Třetí říše tematicky navazuje na putovní výstavu Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce na území České republiky, které měla svoji premiéru v letošním roce. V této knize autor popisuje i další místa nucené práce, fenomén popisuje v kontextu dobových ekonomických poměrů, vztahu mezi firmami a státem (včetně ekonomické činnosti SS), s odkazem na organizaci a správu táborů a využívání nucených prací pro válečný průmysl. Pokud to bylo možné, jsou v knize zmíněny i dramatické okamžiky posledních válečných dnů a hledání odpovědných představitelů po válce. K dalším přínosům knihy patří porovnání zdejších poměrů se situací v protektorátu Čechy a Morava, popis výrobních programů prosazovaných státem a SS a popis širokého spektra využívání nucených prací.

doj16_small_02


Program byl zakončen představením nového projektu Institutu Terezínské iniciativy a Antikomplexu "Identita evropských Romů ve 20. století", který navazuje a rozvíjí projekt Databáze romských obětí holocaustu. Má pět částí – dvě expertní konference, jedno setkání mládeže a jedno tvůrčí setkání učitelů.

Den otevřené Jáchymky se nesl v přátelském duchu. Své nové projekty představila Židovská obec v Praze, která v v Jáchymce otevírá sociálně právní poradenství. Vedle všeho bylo pro návštěvníky připraveno i drobné občerstvení nebo si mohli zakoupit publikace z produkce Institutu Terezínské iniciativy, a to včetně již téměř vyprodaných titulů.

 

Více fotografií z Dne otevřené Jáchymky naleznete ve fotogalerii.

20. 2. 2025

Kdy: 13. - 15. 3. 2025
Kde: Praha (ČR), Bergen (DE)
Kontakt: Dorota Gabaľová, dorota.gabalova@terezinstudies.cz, +420 734 159 777

 

Registrace na seminář s exkurzí do Bergen-Belsen

Kapacita semináře je omezená – registrace probíhá podle pořadí přihlášení. Po naplnění kapacity budete zařazeni na seznam náhradníků.

5. 2. 2025

Srdečně vás zveme na slavnostní uvedení knihy „Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu“, kterou napsala Kateřina Nejedlá pod patronátem Institutu Terezínské iniciativy.

📅 Kdy: čtvrtek 27. února 2025, 16:00
📍 Kde: Knihkupectví Franze Kafky, Široká 65/14, 110 00 Josefov

Přijďte si poslechnout příběh rodiny Roubíčkových, jejichž osudy se prolínají s tragickými událostmi 20. století. Autorka se během svého výzkumu zaměřila na historické souvislosti i osobní vzpomínky, které oživují paměť holokaustu a jeho dopad na další generace.

Těšíme se na setkání s vámi!

31. 1. 2025

Tento týden nás navštívila paní Krejčová (zahraniční kultura Dolního Rakouska) a pan Halbauer z Rakouského kulturního fóra v Praze, kde jsme mohli nejen představit práci ITI, ale také navázat osobní kontakty. Mohli jsme diskutovat o mnoha tématech, která se prolínají s prací našich tří institucí s cílem podpořit rakousko-českou výměnu.

31. 1. 2025

Ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus byl hostem pořadu na Frekvenci 1, kde hovořil o popírání holocaustu – fenoménu, který začal již bezprostředně po válce a přetrvává dodnes. Ve svém rozhovoru zdůraznil důležitost vzdělávání, historické paměti a boje proti dezinformacím.

Doporučujeme si rozhovor poslechnout zde.

27. 1. 2025
📰 Nový Newsletter Institutu Terezínské iniciativy je venku! 📰

Přečtěte si komentář Tomáše Krause ke Dni památky obětí holocaustu, ohlédněte se za aktivitami, které jsme v posledním čtvrtletí zorganizovali, nebo se na nich podíleli a zjistěte, co chystáme na následující měsíce.

27. 1. 2025

Náš ředitel, Tomáš Kraus, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi.

„Vyvíjeli technologii, jako by se vůbec nejednalo o lidi. Ona to byla továrna. Byl to velice výkonný provoz, který měl jeden daný účel: likvidovat lidi. Jiné továrny vyrábí auta nebo nějaké součástky. Tady to byla smrt.“
(Tomáš Kraus)

Níže naleznete odkazy, kde si můžete pořad shlédnout, nebo přečíst:

Záznam Hyde Park Civilizace

23. 1. 2025

V polovině ledna roku 1945 zahájila Rudá armáda po dohodě nejvyššího velení Spojenců vojenské operace mezi řekami Odrou a Vislou. Otevřela se tak fronta, která měla ulehčit západním jednotkám, zaskočeným nečekaným protiútokem německé armády v Ardenách. Rychlý postup 1. ukrajinského frontu donutil nacistické velení ke kvapné evakuaci zajateckých a koncentračních táborů v této oblasti. 27. ledna tak vstoupila jedna ze sovětských vojenských jednotek do jednoho z nich.  Pluk, kterému velel Anatolij Šapiro, měl za sebou tuhé boje, při nichž téměř polovina mužů padla. Hrůzy války proto znal každý z nich z děsivé blízkosti. Ale to, co objevili v tomto táboře, přesahovalo jejich chápání. „Když jsme otevřeli bránu, spatřili jsme lidské trosky, doslova jen kosti potažené kůží. Někteří tam postávali bosí, přestože byl ukrutný mráz... Snažili se nás dotknout, snad aby se přesvědčili, že je to pravda,“ vzpomínal později Anatolij Šapiro, který se dožil vysokého věku a o svých zážitcích často hovořil na univerzitách v USA, kam se mu podařilo po válce emigrovat. A jak často zdůrazňoval, vůbec nechápal, jak je možné, že všichni vězňové tohoto tábora byli Židé. Protože - i on byl Žid.