Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2014
Pondělí, 28. dubna 2014, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kutná Hora, Olomouc a Sušice
Vzpomínková akce se letos konala v pondělí 28. dubna už podeváté v Praze a zároveň poprvé ve spolupráci s regionálními partnery v dalších městech České republiky v Brně, Liberci, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Na všech místech se akce konala na veřejném prostranství v centrech měst a účastnili se jí mnohé významné osobnosti, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
Tématem letošní akce byly oběti holocaustu z řad žáků a studentů českých škol - Židů a Romů. V informačních a vzdělávacích materiálech jsme publikovali dvě studie zaměřené na vzdělávání Židů a Romů v první Československé republice a během Protektorátu Čechy a Morava. Zároveň jsme vyhlásili II. ročník soutěže k akci Jom ha-Šoa s tématickým názvem "Mít své místo. Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.“ Vítězné práce, vybrané z neuvěřitelného počtu 236 zaslaných prací, byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze a na Moravském náměstí v Brně a získali publikace z produkce Institutu TI a Muzea romské kultury v Brně.
Tisková zpráva Jom ha-šoa 2014
Fotografie Karla Cudlína z akce v Praze
Informační a metodická brožura Jom ha-šoa - Mít své místo
Rádi bychom našim dobrovolníkům, kteří s přípravou a organizací akce v Praze pomáhali:
Anetě Zavřelové
Rosali Nova
Martě Batíkové
Alžbětě Pokorné
Dále děkujeme všem partnerům:
Nadačnímu fondu obětem holocaustu
Muzeu romské kultury v Brně
Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, pobočka Brno
Židovské obci v Olomouci
Židovské obci v Liberci
Městskému úřadu Kutná Hora
Odkazy:
Český rozhlas, 3. května 2014 - Jom ha-šoa a Pochod živých umožnily zavzpomínat na oběti holocaustu
Městská část Praha 2 - Jom ha-šoa - na náměstí Míru se opět vzpomínalo na oběti holocaustu
Videa:
Jom ha-šoa a Hanuš Hachenburg v Událostech ČT
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.
Nakladatelství Triáda pořádá sbírku na tvorbu čtrnáctidílného audioseriálu Denník Anne Frankové. Pokud se chcete připojit, můžete přispět ZDE.
Sbírka probíhá na Doniu.
Včera jsme v našich prostorách v Jáchymově přivítali ředitelku Denise Quistorp a Sebastiana Halbauera z Rakouského kulturního fóra v Praze, abychom diskutovali o našich aktivitách a projektech. Měli jsme příležitost určit společné priority v naší práci a prostřednictvím budoucí spolupráce dále posílit rakousko-českou výměnu.