Mezinárodní konference pro pedagogy a studenty - hledání konstruktivního dialogu

5. - 8. června 2022
Praha

Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti

Konference byla závěrečnou akcí několikaletého projektu, na kterém spolupracovaly Institut Terezínské iniciativy v Praze (CZ), Anne Frank Stichting v Amsterdamu (NL), Anne Frank Zentrum v Berlíně (DE) a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě (SK).

Konference plynule navázala na výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání.

Centrálním bodem programu byla panelová diskuze. Pozvání do panelu přijali:

  • Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra v Praze (CZ),
  • Sasha Lehnartz, hlavní zpravodaj deníků Welt a Welt am Sonntag (DE),
  • Emil Voráč, zakladatel sdružení Khamoro na podporu Romů a Sintů (CZ),
  • Flavio Bollag, výkonný ředitel Outward Bound Center for Peacebuilding v New Yorku (USA).

Diskutující hovořili o svých zkušenostech a o příčinách postupné polarizace společnosti. Představili možné přístupy ke snížení napětí v otázkách, které polarizují, tak jak je znají a využívají.

Vzhledem k omezenému času, který byl k dispozici, a složitosti tématu bylo možné diskutovat pouze o možných řešeních. Účastníci si však mohli vyslechnout výměnu názorů jednotlivých hostů a také jim klást otázky týkající se jejich ososbních názorů.

Dalšími zajímavými hosty byly tzv. "živé knihy" – lidé, kteří se díky své živostní zkušenosti, kvůli původu, sexuální orientaci nebo specifickým potřebám často ocitají na jednom z pólů. Svoje příběhy s námi sdíleli:

  • Čeněk Růžička - jako příslušník romské a sintské menšiny a potomek těch, kteří přežili holocaust, vede od 70. let 20. století kampaň za uznání obětí nacistické perzekuce a odškodnění. 
  • Veronika Dočkalová - je LGBT+ aktivistkou a spoluorganizátorkou Prague Pride. Zasazuje se o zavedení "manželství pro všechny" a věnuje se také duševnímu zdraví mladých queer lidí.
  • Radana Rutová - je historik a pracuje pro ITI. V roce 2013 se jí narodil syn Tobias. V osmi letech mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD.

Všechny tři "živé knihy" nám umožnily nahlédnout do svých individuálních zkušeností s diskriminací, ale také do toho, co jim dává naději.

Předposlední den konference jsme přijali pozvání rakouské velvyslankyně v České republice Dr. Bettiny Kirnbauerové k návštěvě její rezidenci na pražských Hradčanech.

Paní velvyslankyně hovořila o svých zkušenostech ze světa diplomacie a o tom, jak lze v obtížných tématech najít společný základ pro diskusi i o tom, jak se v diplomatickém světě hledá shoda a jak se vypořádavají s tím, když shodu nenalézají.

Poslední den konference měli účastníci čas na sebereflexi jednotlivých workshopů a seminářů. Bylo řešeno mnoho témat a poskytnuta zpětná vazba. Diskutovalo se také o metodách a možnostech, které by mohly být v budoucnu využity ve školách nebo jiných organizacích.

Během konference několikrát a v různých podobách zazněla věta "Méně mluvit, více jednat". 

Ze zpětných vazeb: 

"V budoucnu by se mělo více akcí a nápadů převést do praxe, aby bylo možné oslovit co nejvíce lidí a zapojit je do diskusního procesu. Jen tak se můžeme pokusit bojovat proti rostoucí polarizaci naší společnosti."

Dozvěděla jsem se o tématech, která jsou relevantní pro jiné země, a chtěla bych se o tom dovědět více.“

„Minulost v sovětské zóně měla enormní vliv a v Německu, Nizozemsku, v Západní Evropě máme sklon na to zapomínat.“

"Je na nás všech, abychom opustili svou komfortní zónu a hledali dialog."

Fotogalerie

 

Partneři projektu:

MNS-logo Anne-Frank-logo anne-frank-zentrum-logo_4c


Projekt je realizován za podpory:

eacea_2015_00550000_cs_web 

 

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“