Mezinárodní konference pro pedagogy a studenty - hledání konstruktivního dialogu

5. - 8. června 2022
Praha

Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti

Konference byla závěrečnou akcí několikaletého projektu, na kterém spolupracovaly Institut Terezínské iniciativy v Praze (CZ), Anne Frank Stichting v Amsterdamu (NL), Anne Frank Zentrum v Berlíně (DE) a Nadácia Milana Šimečku v Bratislavě (SK).

Konference plynule navázala na výcvik lektorů vrstevnického vzdělávání.

Centrálním bodem programu byla panelová diskuze. Pozvání do panelu přijali:

  • Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra v Praze (CZ),
  • Sasha Lehnartz, hlavní zpravodaj deníků Welt a Welt am Sonntag (DE),
  • Emil Voráč, zakladatel sdružení Khamoro na podporu Romů a Sintů (CZ),
  • Flavio Bollag, výkonný ředitel Outward Bound Center for Peacebuilding v New Yorku (USA).

Diskutující hovořili o svých zkušenostech a o příčinách postupné polarizace společnosti. Představili možné přístupy ke snížení napětí v otázkách, které polarizují, tak jak je znají a využívají.

Vzhledem k omezenému času, který byl k dispozici, a složitosti tématu bylo možné diskutovat pouze o možných řešeních. Účastníci si však mohli vyslechnout výměnu názorů jednotlivých hostů a také jim klást otázky týkající se jejich ososbních názorů.

Dalšími zajímavými hosty byly tzv. "živé knihy" – lidé, kteří se díky své živostní zkušenosti, kvůli původu, sexuální orientaci nebo specifickým potřebám často ocitají na jednom z pólů. Svoje příběhy s námi sdíleli:

  • Čeněk Růžička - jako příslušník romské a sintské menšiny a potomek těch, kteří přežili holocaust, vede od 70. let 20. století kampaň za uznání obětí nacistické perzekuce a odškodnění. 
  • Veronika Dočkalová - je LGBT+ aktivistkou a spoluorganizátorkou Prague Pride. Zasazuje se o zavedení "manželství pro všechny" a věnuje se také duševnímu zdraví mladých queer lidí.
  • Radana Rutová - je historik a pracuje pro ITI. V roce 2013 se jí narodil syn Tobias. V osmi letech mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD.

Všechny tři "živé knihy" nám umožnily nahlédnout do svých individuálních zkušeností s diskriminací, ale také do toho, co jim dává naději.

Předposlední den konference jsme přijali pozvání rakouské velvyslankyně v České republice Dr. Bettiny Kirnbauerové k návštěvě její rezidenci na pražských Hradčanech.

Paní velvyslankyně hovořila o svých zkušenostech ze světa diplomacie a o tom, jak lze v obtížných tématech najít společný základ pro diskusi i o tom, jak se v diplomatickém světě hledá shoda a jak se vypořádavají s tím, když shodu nenalézají.

Poslední den konference měli účastníci čas na sebereflexi jednotlivých workshopů a seminářů. Bylo řešeno mnoho témat a poskytnuta zpětná vazba. Diskutovalo se také o metodách a možnostech, které by mohly být v budoucnu využity ve školách nebo jiných organizacích.

Během konference několikrát a v různých podobách zazněla věta "Méně mluvit, více jednat". 

Ze zpětných vazeb: 

"V budoucnu by se mělo více akcí a nápadů převést do praxe, aby bylo možné oslovit co nejvíce lidí a zapojit je do diskusního procesu. Jen tak se můžeme pokusit bojovat proti rostoucí polarizaci naší společnosti."

Dozvěděla jsem se o tématech, která jsou relevantní pro jiné země, a chtěla bych se o tom dovědět více.“

„Minulost v sovětské zóně měla enormní vliv a v Německu, Nizozemsku, v Západní Evropě máme sklon na to zapomínat.“

"Je na nás všech, abychom opustili svou komfortní zónu a hledali dialog."

Fotogalerie

 

Partneři projektu:

MNS-logo Anne-Frank-logo anne-frank-zentrum-logo_4c


Projekt je realizován za podpory:

eacea_2015_00550000_cs_web 

 

17. 12. 2024

V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.

10. 12. 2024

O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.

 

Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:

  • Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
  • Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
  • Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

14. 11. 2024

V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.