Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

18. - 20. září 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Ve dnech 18. - 20. září 2015 se v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v sídle Institutu Terezínské iniciativy v budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici v Praze konala již třetí dílna pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti.

Zúčastnilo se jí 11 učitelů základních a středních škol. Páteční a sobotní program byl připraven v Sedlci a v neděli byla dílna zakončena v Jáchymce setkáním s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.

  

 Seminář pro učitele, Jůnův statek, září 2015
Pestrým programem, využívajícím metodické přístupy Facing History and Ourselves, kritické myšlení, skupinovou práci, řízenou diskusi, myšlenkové mapy, brainstorming, práci s textem a diskusi a práci ve skupinách, provedli účastníky lektoři Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž.

 

 Seminář pro učitele, Jáchymka, září 2015 - příprava na besedu s pamětníkem

 

Program víkendové dílny září 2015

Další fotografie ve fotogalerii

  

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Skvělý přístup, profesionální, výborná příprava, metodika. Podávají informace velmi zajímavým způsobem. Lektoři byli výborní.
  • Lektoři byli vždy skvěle naladění, příjemní, vstřícní a zcela profesionální.
  • Lektoři jsou výborní. Vždy jsou skvěle připraveni, a i když jsem na několikátém setkání, vždy mají neotřelé metody a nápady.

 

  • Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
  • Seminář ve všech směrech naplnil mé očekávání. Obsah byl vyvážený. Naprostá spokojenost.
  • Jsem zcela spokojená, jako i na předchozích setkáních.
  • Byla jsem spokojena s výběrem témat.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?

  • Už mám vytipované materiály a metody, které vím, že využiju ve výuce.
  • Z větší části využiji, něco pro naše žáky ZŠ náročné.
  • Materiály byly velmi vhodné, vhodně upravené.

 

  • Vaše další připomínky, podněty a názory
  • Děkuji za vše. Již jsem se zúčastnila minulých seminářů, jsou vždy velmi přínosné.
  • Přeji další úspěšná setkání, děkuji, bylo to fajn.

Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Přátelsky, je velmi poznat, že se semináře účastnili učitelé dobrovolně. Navíc to byla skupina tvůrčí, ochotná "pracovat", což nebývá vždy pravidlem.
  • Atmosféra byla uvolněná, přátelská, inspirativní.
  • Atmosféra byla velmi příjemná, sešla se skvělá parta lidí. Dobře se spolupracovalo.

 

 

Zpráva o semináři srpen 2015

Zpráva o semináři červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

17. 12. 2024

V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.

10. 12. 2024

O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.

 

Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:

  • Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
  • Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
  • Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

14. 11. 2024

V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.