Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
18. - 20. září 2015
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
Ve dnech 18. - 20. září 2015 se v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v sídle Institutu Terezínské iniciativy v budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici v Praze konala již třetí dílna pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti.
Zúčastnilo se jí 11 učitelů základních a středních škol. Páteční a sobotní program byl připraven v Sedlci a v neděli byla dílna zakončena v Jáchymce setkáním s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.
Pestrým programem, využívajícím metodické přístupy Facing History and Ourselves, kritické myšlení, skupinovou práci, řízenou diskusi, myšlenkové mapy, brainstorming, práci s textem a diskusi a práci ve skupinách, provedli účastníky lektoři Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž.
Program víkendové dílny září 2015
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Skvělý přístup, profesionální, výborná příprava, metodika. Podávají informace velmi zajímavým způsobem. Lektoři byli výborní.
- Lektoři byli vždy skvěle naladění, příjemní, vstřícní a zcela profesionální.
- Lektoři jsou výborní. Vždy jsou skvěle připraveni, a i když jsem na několikátém setkání, vždy mají neotřelé metody a nápady.
- Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Seminář ve všech směrech naplnil mé očekávání. Obsah byl vyvážený. Naprostá spokojenost.
- Jsem zcela spokojená, jako i na předchozích setkáních.
- Byla jsem spokojena s výběrem témat.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?
- Už mám vytipované materiály a metody, které vím, že využiju ve výuce.
- Z větší části využiji, něco pro naše žáky ZŠ náročné.
- Materiály byly velmi vhodné, vhodně upravené.
- Vaše další připomínky, podněty a názory
- Děkuji za vše. Již jsem se zúčastnila minulých seminářů, jsou vždy velmi přínosné.
- Přeji další úspěšná setkání, děkuji, bylo to fajn.
Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Přátelsky, je velmi poznat, že se semináře účastnili učitelé dobrovolně. Navíc to byla skupina tvůrčí, ochotná "pracovat", což nebývá vždy pravidlem.
- Atmosféra byla uvolněná, přátelská, inspirativní.
- Atmosféra byla velmi příjemná, sešla se skvělá parta lidí. Dobře se spolupracovalo.
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.