Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

18. - 20. září 2015
Praha

 

Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti

 

Ve dnech 18. - 20. září 2015 se v prostorách sociáního podniku Fokus - Jůnův statek v Praze-Sedlci a v sídle Institutu Terezínské iniciativy v budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici v Praze konala již třetí dílna pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti.

Zúčastnilo se jí 11 učitelů základních a středních škol. Páteční a sobotní program byl připraven v Sedlci a v neděli byla dílna zakončena v Jáchymce setkáním s pamětníkem panem Čeňkem Růžičkou - potomkem českých Romů perzekuovaných v Letech u Písku a Osvětimi a předsedou sdružení Výbor za odškodnění romského holocaustu.

  

 Seminář pro učitele, Jůnův statek, září 2015
Pestrým programem, využívajícím metodické přístupy Facing History and Ourselves, kritické myšlení, skupinovou práci, řízenou diskusi, myšlenkové mapy, brainstorming, práci s textem a diskusi a práci ve skupinách, provedli účastníky lektoři Marie Zahradníková, Peter Sokol a Roman Anýž.

 

 Seminář pro učitele, Jáchymka, září 2015 - příprava na besedu s pamětníkem

 

Program víkendové dílny září 2015

Další fotografie ve fotogalerii

  

 

Z ohlasů účastníků:

 

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Skvělý přístup, profesionální, výborná příprava, metodika. Podávají informace velmi zajímavým způsobem. Lektoři byli výborní.
  • Lektoři byli vždy skvěle naladění, příjemní, vstřícní a zcela profesionální.
  • Lektoři jsou výborní. Vždy jsou skvěle připraveni, a i když jsem na několikátém setkání, vždy mají neotřelé metody a nápady.

 

  • Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
  • Seminář ve všech směrech naplnil mé očekávání. Obsah byl vyvážený. Naprostá spokojenost.
  • Jsem zcela spokojená, jako i na předchozích setkáních.
  • Byla jsem spokojena s výběrem témat.

 

Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využité ve výuce?

  • Už mám vytipované materiály a metody, které vím, že využiju ve výuce.
  • Z větší části využiji, něco pro naše žáky ZŠ náročné.
  • Materiály byly velmi vhodné, vhodně upravené.

 

  • Vaše další připomínky, podněty a názory
  • Děkuji za vše. Již jsem se zúčastnila minulých seminářů, jsou vždy velmi přínosné.
  • Přeji další úspěšná setkání, děkuji, bylo to fajn.

Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Přátelsky, je velmi poznat, že se semináře účastnili učitelé dobrovolně. Navíc to byla skupina tvůrčí, ochotná "pracovat", což nebývá vždy pravidlem.
  • Atmosféra byla uvolněná, přátelská, inspirativní.
  • Atmosféra byla velmi příjemná, sešla se skvělá parta lidí. Dobře se spolupracovalo.

 

 

Zpráva o semináři srpen 2015

Zpráva o semináři červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

 

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

7. 11. 2024

Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.  

Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.  

25. 10. 2024

Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?