Tváří v tvář historii a současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání

Pro porozumění současnosti, ukotvení v ní a rozhodnutí se angažovat ve společnosti je nutné zvnitřnění demokratických hodnot, vůle získávat informace a dovednosti s nimi pracovat. Projekt Tváří v tvář historii i současnosti nabízí navzájem provázané aktivity, které metodou Facing History and Ourselves a natáčením videoklipů vedou k pochopení vlastní identity a vlivu obrazu dějin na naše vnímání dneška. Spoluprací s organizacemi působícími ve strukturálně postižených regionech přímo s příslušníky romské komunity umožňuje propojení většinové a romské komunity, zohlednění jejích postojů a potřeb.


Dvouletý projekt, který realizuje Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s partnery Romano jasnica a Kharomo Chodov o.p.s.


Doba realizace:

  • 1. října 2020 až 31. ledna 2022

 

Harmonogram kurzu


Cílové skupiny:

  • lektoři, kteří po absolvování kurzu budou moci lektorovat lekce metodou Tváří v tvář historii i současnosti (Facing History and Ourselves) ve školách; včetně romských lektorů a studentů pedagogických oborů VŠ
  • učitelé všech typů škol, lektoři, studenti pedagogických fakult nebo didaktiky dějepisu  - absolvují seminář pro učitele, následně vyučují podle metody FHAO a za využití metodik ze seminářů ve svých školách, na aktivitě 5 se podílí účastí svojí a studentů a pomocí studentům s realizací navržených aktivit   
  • mladí lidé: studenti SŠ, SOŠ, gymnázií a učňovských oborů, klienti nízkoprahových zařízení – absolvují vzdělávací programy vedené lektory ITI a následně proškolenými lektory z kurzu, natáčejí videoklipy, účastní se studentské konference a následně realizují projekt, který navrhli


Cíl projektu:

  • Co? Prostřednictvím historie vést k přemýšlení o naší současnosti, osobní i skupinové identitě, našem místě ve světě a čeho můžeme dosáhnout vlastní aktivitou.
  • Jak? Prostřednictvím kurzu pro lektory, programů pro školy, natáčení klipů s mladými lidmi a veřejnými debatami k nim a studentskou konferencí, která spojí všechny tři naše cílové skupiny dát možnost a prostor těm, na které cílíme.
  • Proč? Pokud chápeme souvislosti, dovedeme aplikovat naše vědomosti v reálném světě, rozumíme příčinám svých postojů a jsme ochotni je měnit, jsme silnější, sebevědomější a nepůsobí na nás tolik strach.


Největší výzva projektu:

Sladit cílové skupiny projektu tak, aby účastníci měli možnost se vzájemně poznat, pochopit rozdílné startovní podmínky i motivace a navzájem se inspirovat a posilovat v úsilí o změnu k lepšímu.


Největší přínos projektu:

Pracujeme s lektory a mladými lidmi z regionů, kde je tíživá sociální situace, často podmínky sociálního vyloučení. Věříme, že díky novým znalostem a hlavně kritickému porozumění je projekt schopen zvýšit toleranci a respekt ke kulturní rozmanitosti. Máme se od sebe navzájem hodně co učit.
 

Soulad se strategií Institutu Terezínské iniciativy:

Strategie ITI spočívá na třech pilířích: 1. bádání o nacistické perzekuci v českých zemích a v Evropě a dokumentace jejích obětí, 2. připomínání a 3. vzdělávání proti projevům rasismu, antisemitismu a xenofobie. Od r. 2015 se věnujeme romskému holocaustu, jeho příčinám a důsledkům. Ze studia procesů vedoucích k holocaustu vyplývá, že předsudky a nenávist spolu s neinformovaností a neochotou informace zjišťovat a kriticky vyhodnocovat informace vede k tragickým důsledkům. Důsledkem je znejistění lidí příslušících do marginalizovaných vyloučených skupin, narušení důvěry v jejich vlastní kulturu a tradice, ke ztrátě identity. V projektu se proto zaměřujeme na znalosti, ale především na hodnoty, postoje, dovednosti, aktivitu, komunikaci a sebedůvěru.


Aktivity projektu:

 

V projektu proběhly dva semináře pro učitele: v březnu seminář Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové, který musel být kvůli epidemiologické situaci realizován online, v říjnu 2021 proběhl druhý seminář Tváří v tvář historii i současnosti, který se uskutečnil naživo v Praze. 

IMG_20211015_161634

 

  • Vzdělávací programy pro žáky
  • Natáčení klipů s mládeží a veřejné debaty k nim
  • Závěrečná studentská konference pro všechny cílové skupiny projektu

 

Partneři projektu:

 

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro

 

 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.

7. 11. 2024

Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.  

Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.  

25. 10. 2024

Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?