Výstava Ztracená paměť?

Ztracena-pamete-hlavicka-mapa-foto
Výstava, katalog a web "Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice" vůbec poprvé poukazují na fakt, že se nucená práce nevztahuje jen na území Třetí říše, ale také na území československého pohraničí a protektorátu Čechy a Morava.
 

VÝSTAVA

ztracena-pamet-panely_vystava

 

Putovní výstavu s názvem „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice“ připravil Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s organizacemi Živá paměť, Antikomplex a Památník Flossenbürg. Autorem výstavy a celého konceptu projektu je německý historik Alfons Adam (Institut Terezínské iniciativy), na textech se dále podíleli Viola Jakschová (Živá paměť), Terezie Vávrová (Antikomplex) a Ivan Rous (Severočeské muzeum v Liberci). Výstava, jejíž příprava zabrala téměř dva roky, provede na 20 panelech návštěvníka 18 místy – městy, obcemi i opuštěnými oblastmi, na kterých byli během druhé světové války nuceni pracovat pro Třetí říši lidé z mnoha evropských zemí – Židé, Romové, Poláci ze Slezska, naverbovaní nebo zavlečení tzv. východní dělníci (Ostarbeiter), západoevropští civilní pracovníci, váleční zajatci. Nuceně nasazené pracovníky bylo možné nalézt v továrnách, na polích i na výstavbě silnic. Aktuální podoba míst je doprovozena výpověďmi pamětníků a původními historickými fotografiemi.

 

KATALOG


Ztracená paměť obálka

 

Výstava i stejnojmenný katalog, který byl vydán u příležitosti české vernisáže výstavy v Praze v dubnu 2016, jsou psány dvojjazyčně – česky a německy. Otevírá se tak možnost výstavu představit i v německy hovořících zemích – světovou premiéru měla v bavorském Flossenbürgu. Katalog je možno zakoupit jak v sídle Institutu Terezínské iniciativy (Jáchymova 3, Praha 1), tak i na místě, kde je výstava aktuálně k vidění. Čtenář v něm najde ke každému místu doplňující informace, které se na panely již nevešly.

 

WEBOVÉ STRÁNKY


www.ztracena-pamet.cz

ztracena-pamet-nahled-web


Součástí celého konceptu výstavy jsou i webové stránky s multimediálním obsahem – zájemci zde najdou vedle fotografií současné podoby míst, jak je pro projekt zdokumentoval fotograf Ondřej Bouška, také rozhovory a vzpomínky pamětníků, kteří se stali obětmi systému nacistické nucené práce. Jednotlivé panely jsou s webovými stránkami propojeny pomocí QR kodů - pokud návštěvník na výstavu zavítá s chytrým telefonem nebo tabletem, má tak příležitost si výpovědi pamětníků poslechnout přímo na místě.

 

VZDĚLÁVÁNÍ

ztracena-pamet-pracovni-list-nahled

 

Výstava nemá pouze informativní charakter, ale je doplněna i o vzdělávací rovinu – k výstavě jsou připraveny metodické materiály a pracovní listy, které byly představeny českým učitelům na vzdělávacím semináři před pražskou vernisáží 13. dubna 2016. Někteří čeští i němečtí studenti si práci s nimi vyzkoušeli již o měsíc dříve během česko-německého setkání mládeže ve Flossenbürgu v březnu téhož roku. Autory metodických materiálů jsou lektoři Institutu TI Peter Sokol a Marie Zahradníková. Učitelé představené metodické materiály hodnotili kladně, ale podotýkali, že jsou určeny spíše pro straší žáky (střední škola, omezeně druhý stupeň ZŠ), a to pro vyšší obsahovou a časovou náročnost. Záleží však pouze na konkrétním pedagogovi, jaké otázky a části metodických listů využije při případné návštěvě výstavy se studenty.

 

PUTOVÁNÍ
ztracena-pamet_stojany

 

Výstava je putovní a variabilní – systém malířských stojanů, na které se umísťují výstavní panely, nabízí nepřeberné množství možností architektonického řešení expozice. Nicméně minimální prostor pro instalaci výstavy je 80 m2 nebo chodba o délce 50 m. Výstava je určena pro vnitřní expozici. Zájemcům o zapůjčení se ze strany Institutu TI dostane podpora v podobě šablon propagačních materiálů – plakátů. Výstava je k zapůjčení zdarma, transport si zájemce o výstavu zajišťuje sám. Panely se transportují v ochranné skříni, stojany jednotlivě. Vše se vejde do auta řady Octavia Kombi (se sklopenými zadními sedadly) a vyšší.

 

V případě zájmu o zapůjčení výstavy nás prosím kontaktujte:

education@terezinstudies.cz

tel.:+420 222 317 013.

 

Výstava v Praze

 

Výstava ve Flossenbürgu

 

OHLASY V MÉDIÍCH

Flossenbürg

Ausstellung ?Verlorenes Gedächtnis? Orte der NS-Zwangsarbeit in der Tschechischen Republik?, Onetz, 19.3.2016

 

Praha

Markéta Kachlíková: Verlorenes Gedächtnis? Ausstellung zeigt Orte der NS-Zwangsarbeit in Tschechien. Radio Prag, 14.4.2016

Josef Füllenbach: „Für die Deutschen waren wir Nummern“, Prager Zeitung, 27.4.2016

Ztracená paměť. Česká televize - Události v kultuře, 13.4.2016

Martin Fryč: Vernisáž výstavy Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice. www.martinfryc.eu

Sousedé, Český rozhlas Sever, 22.4.2016

 

Odry

Ivan Pavelek: Tábor nucených prací byl také v Odrách. Novojičínský deník.cz, 28.5.2016

 

Mnichov

Facebook Czech Center Munich || Tschechisches Zentrum München: Verlorenes Gedächtnis? NS-Zwangsarbeit in der Tschechischen Repub

 

Liberec

Lucie Fürstová: Nacisté měli lágry nucených prací i v Liberci a Chrastavě, připomíná výstava. Český rozhlas Liberec, 28. dubna 2017

 

Holýšov

Stanislav Šebek: Výstava v Holýšově představuje místa nacistické nucené práce. plzensky.denik.cz, 6.7.2017

 

Jan Čapek: Ztracená paměť?. Protestant, 7/2017.

 

AKCE SPOJENÉ S VÝSTAVOU

Česko-německé setkání mládeže, Flossenbürg 16.-18. března 2016
Vzdělávací seminář spojený s vernisáží výstavy Ztracená paměť?

 

Tisková zpráva k slavnostnímu zahájení výstavy

 

 

Realizováno v rámci projektu podpořeného z programu Evropa pro občany. Za podporu projektu děkujeme:

 

eu_flag_europe_for_citizens_cs

logo-barevne-ve-formatu-jpg

evz_logo

    

 

 

 

 Partneři projektu:

logo_antikomplex

logoZivaPametModra

 

flossenbuerg logo

24. 10. 2024

Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil.                                                  (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)     

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?
18. 10. 2024

Včera měli naši kolegové Thomas a Laurenz příležitost setkat se s rakouskou velvyslankyní v Praze, Bettinou Kirnbauer, během setkání s novými rakouskými dobrovolníky, které se konalo na Rakouské ambasádě. Náš nový dobrovolník z organizace Gedenkdienst, Laurenz Neureiter, se k nám přidal již na začátku září a okamžitě se stal oblíbeným a produktivním členem našeho týmu.

16. 10. 2024

Tento týden Thomas a Laurenz navštívili Školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze-Nuslích a vedli workshop se studenty z tříd A-level. Pomocí aktivity „Obyčejný den“ ilustrovali dopady protižidovských zákonů a nařízení v době nacismu. Při skupinové práci měli účastníci možnost sestavit a analyzovat informace o skutečných poměrech s využitím originálních dokumentů.


Děkujeme za pozvání a živou diskusi se studenty.

9. 10. 2024

Jako institut, naše práce je založená na třech hlavních pilířích:

 

  • Institut zkoumá historii nacistické perzekuce v Českých zemích a Evropě.

 

  • Připomíná a dokumentuje její oběti.

 

  • Vzdělává proti projevům rasismu, antisemitismu, a xenofobie.

 

Vzdělávání je klíčovým nástrojem pro prevenci antisemitismu, rasismu, xenofobie, a dalších forem nenávisti, které vedly k tragédiím, jako byl holocaust. Podstatné elementy ve vzdělávání zahrnují:

9. 10. 2024

Minulou sobotu se v Ústí nad Labem uskutečnil networkingový workshop na téma nacistické nucené práce v sasko-českém pohraničí. Zúčastnili se ho zástupci různých organizací a institucí, které se tímto tématem zabývají z různých úhlů pohledu.