Výstava Ztracená paměť?

Ztracena-pamete-hlavicka-mapa-foto
Výstava, katalog a web "Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice" vůbec poprvé poukazují na fakt, že se nucená práce nevztahuje jen na území Třetí říše, ale také na území československého pohraničí a protektorátu Čechy a Morava.
 

VÝSTAVA

ztracena-pamet-panely_vystava

 

Putovní výstavu s názvem „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice“ připravil Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s organizacemi Živá paměť, Antikomplex a Památník Flossenbürg. Autorem výstavy a celého konceptu projektu je německý historik Alfons Adam (Institut Terezínské iniciativy), na textech se dále podíleli Viola Jakschová (Živá paměť), Terezie Vávrová (Antikomplex) a Ivan Rous (Severočeské muzeum v Liberci). Výstava, jejíž příprava zabrala téměř dva roky, provede na 20 panelech návštěvníka 18 místy – městy, obcemi i opuštěnými oblastmi, na kterých byli během druhé světové války nuceni pracovat pro Třetí říši lidé z mnoha evropských zemí – Židé, Romové, Poláci ze Slezska, naverbovaní nebo zavlečení tzv. východní dělníci (Ostarbeiter), západoevropští civilní pracovníci, váleční zajatci. Nuceně nasazené pracovníky bylo možné nalézt v továrnách, na polích i na výstavbě silnic. Aktuální podoba míst je doprovozena výpověďmi pamětníků a původními historickými fotografiemi.

 

KATALOG


Ztracená paměť obálka

 

Výstava i stejnojmenný katalog, který byl vydán u příležitosti české vernisáže výstavy v Praze v dubnu 2016, jsou psány dvojjazyčně – česky a německy. Otevírá se tak možnost výstavu představit i v německy hovořících zemích – světovou premiéru měla v bavorském Flossenbürgu. Katalog je možno zakoupit jak v sídle Institutu Terezínské iniciativy (Jáchymova 3, Praha 1), tak i na místě, kde je výstava aktuálně k vidění. Čtenář v něm najde ke každému místu doplňující informace, které se na panely již nevešly.

 

WEBOVÉ STRÁNKY


www.ztracena-pamet.cz

ztracena-pamet-nahled-web


Součástí celého konceptu výstavy jsou i webové stránky s multimediálním obsahem – zájemci zde najdou vedle fotografií současné podoby míst, jak je pro projekt zdokumentoval fotograf Ondřej Bouška, také rozhovory a vzpomínky pamětníků, kteří se stali obětmi systému nacistické nucené práce. Jednotlivé panely jsou s webovými stránkami propojeny pomocí QR kodů - pokud návštěvník na výstavu zavítá s chytrým telefonem nebo tabletem, má tak příležitost si výpovědi pamětníků poslechnout přímo na místě.

 

VZDĚLÁVÁNÍ

ztracena-pamet-pracovni-list-nahled

 

Výstava nemá pouze informativní charakter, ale je doplněna i o vzdělávací rovinu – k výstavě jsou připraveny metodické materiály a pracovní listy, které byly představeny českým učitelům na vzdělávacím semináři před pražskou vernisáží 13. dubna 2016. Někteří čeští i němečtí studenti si práci s nimi vyzkoušeli již o měsíc dříve během česko-německého setkání mládeže ve Flossenbürgu v březnu téhož roku. Autory metodických materiálů jsou lektoři Institutu TI Peter Sokol a Marie Zahradníková. Učitelé představené metodické materiály hodnotili kladně, ale podotýkali, že jsou určeny spíše pro straší žáky (střední škola, omezeně druhý stupeň ZŠ), a to pro vyšší obsahovou a časovou náročnost. Záleží však pouze na konkrétním pedagogovi, jaké otázky a části metodických listů využije při případné návštěvě výstavy se studenty.

 

PUTOVÁNÍ
ztracena-pamet_stojany

 

Výstava je putovní a variabilní – systém malířských stojanů, na které se umísťují výstavní panely, nabízí nepřeberné množství možností architektonického řešení expozice. Nicméně minimální prostor pro instalaci výstavy je 80 m2 nebo chodba o délce 50 m. Výstava je určena pro vnitřní expozici. Zájemcům o zapůjčení se ze strany Institutu TI dostane podpora v podobě šablon propagačních materiálů – plakátů. Výstava je k zapůjčení zdarma, transport si zájemce o výstavu zajišťuje sám. Panely se transportují v ochranné skříni, stojany jednotlivě. Vše se vejde do auta řady Octavia Kombi (se sklopenými zadními sedadly) a vyšší.

 

V případě zájmu o zapůjčení výstavy nás prosím kontaktujte:

education@terezinstudies.cz

tel.:+420 222 317 013.

 

Výstava v Praze

 

Výstava ve Flossenbürgu

 

OHLASY V MÉDIÍCH

Flossenbürg

Ausstellung ?Verlorenes Gedächtnis? Orte der NS-Zwangsarbeit in der Tschechischen Republik?, Onetz, 19.3.2016

 

Praha

Markéta Kachlíková: Verlorenes Gedächtnis? Ausstellung zeigt Orte der NS-Zwangsarbeit in Tschechien. Radio Prag, 14.4.2016

Josef Füllenbach: „Für die Deutschen waren wir Nummern“, Prager Zeitung, 27.4.2016

Ztracená paměť. Česká televize - Události v kultuře, 13.4.2016

Martin Fryč: Vernisáž výstavy Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice. www.martinfryc.eu

Sousedé, Český rozhlas Sever, 22.4.2016

 

Odry

Ivan Pavelek: Tábor nucených prací byl také v Odrách. Novojičínský deník.cz, 28.5.2016

 

Mnichov

Facebook Czech Center Munich || Tschechisches Zentrum München: Verlorenes Gedächtnis? NS-Zwangsarbeit in der Tschechischen Repub

 

Liberec

Lucie Fürstová: Nacisté měli lágry nucených prací i v Liberci a Chrastavě, připomíná výstava. Český rozhlas Liberec, 28. dubna 2017

 

Holýšov

Stanislav Šebek: Výstava v Holýšově představuje místa nacistické nucené práce. plzensky.denik.cz, 6.7.2017

 

Jan Čapek: Ztracená paměť?. Protestant, 7/2017.

 

AKCE SPOJENÉ S VÝSTAVOU

Česko-německé setkání mládeže, Flossenbürg 16.-18. března 2016
Vzdělávací seminář spojený s vernisáží výstavy Ztracená paměť?

 

Tisková zpráva k slavnostnímu zahájení výstavy

 

 

Realizováno v rámci projektu podpořeného z programu Evropa pro občany. Za podporu projektu děkujeme:

 

eu_flag_europe_for_citizens_cs

logo-barevne-ve-formatu-jpg

evz_logo

    

 

 

 

 Partneři projektu:

logo_antikomplex

logoZivaPametModra

 

flossenbuerg logo

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“